Martı Jonathan Livingston Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Martı Jonathan Livingston'un Fotoğrafı

Kitap Martı Jonathan Livingston
Yazarı Richard Bach
Türü Romanlar
Kategoriler En Çok Okunanlar
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 2014

Richard Bach tarafından 2014 yılında kaleme alınmış olan Martı Jonathan Livingston kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Martı Jonathan Livingston pdf, Martı Jonathan Livingston konusu, Martı Jonathan Livingston karakterleri, Martı Jonathan Livingston yorumları, Martı Jonathan Livingston açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Martı Jonathan Livingston – Richard Bach


Martı Jonathan Livingston Kitabının Karakterleri

Jonathon Livington: Diğer martılardan oldukça farklıdır. Özgürlüğe ve uçuşun kutsallığına inanır. Eğer isterse ve inanırsa sınırları aşabileceğini kanıtlar.

Sullivian: Diğer martılar tarafından dışlanmış bir martıdır. Arkadaşlığa değer verdiği gibi uçmayı en az Jon kadar sever.

Fletcher: Uçmanın bir yerden bir yere gitmekten daha fazlası olduğunu düşünür. Bunu sivrisineklerin bile yaptığını düşünür ve Jon’un öğrencisi olur.


Martı Jonathan Livingston Kitabının Konusu

Kitap bir martının hayatını anlatıyor. Martı Jonathon Livingston’un kendi sınırlarını aşarak yüksekten uçma yeteneğine nasıl ulaştığını anlatıyor. İstemenin başarının yarısı olduğu açıklandığı gibi öğrenmenin sınırsızlığının da altı çiziliyor.


Martı Jonathan Livingston Kitabının Özeti

Birinci Bölüm

Martı Jonathon Livingston kendini diğer arkadaşlarından farklı görür. Amaçları sadece karınlarını doldurmaktır. Jon için önemli olan yemek yemek değil uçmaktır. Uçmak konusunda tutkuludur. Ailesi bu duruma tepki gösterir. Annesi ona alçaktan uçmanın albatrosun işi olduğunu ve zayıf olduğunu söyler ve kendisine yiyecek bulmasını ister. Ama Jon ailesini dinlemez ve uçmaya çalışır. Başarısız olur ve sıradan bir martı olmaya karar verir. Ama bir gün karanlıkta uçmaya karar verir. Çünkü martıların karanlıkta uçamadığı bilinmektedir. Birkaç deneme yapar ve sürüye katılmamaya ve özgürce uçmamaya karar verir. Jonathan artık dünyanın akrobatik uçuş yapabilen tek martı. Sahildeki sürüye katıldığında neredeyse gece yarısı olmuştur. Yaşamak için ne çok sebep var. Cehaletimizi kırabilir, yeteneklerimizi ve zekâmızı kullanarak kendimizi bulabilir, kendimiz olabiliriz. En önemlisi özgür olabiliriz! Ancak işler beklediği gibi değildir. Martı Konseyi toplanır ve Livingston’u pervasızlık ve sorumsuzluk gösterdiği için sürüden kovarlar. “Bana bir şans verin, size öğrendiklerimi göstereyim!” Öyle olsa bile, Jon artık sürüden ayrı, yalnız bir martıdır. Gökyüzünde özgürce uçarken, gecenin bir yarısı parıldayan iki martı ile karşılaşır. Uçma stillerini çok sever. Bu iki martı aynı aileden olduklarını söyleyerek Jonathan’ı da yanlarına alırlar ve karanlık gökyüzünde kaybolurlar.

İkinci Bölüm

Jonathan’ın farklı bir gezegendeki hayatı anlatılır. Şimdi onun da parlak kanatları var ve bunun cennet olduğunu düşünür. Bu yeni yerde dünyadan çok daha fazlasını öğrenmesi gerektiğini düşünür. Buradaki martılar da farklıdır. Hepsi kendini geliştiren ve farklı şeyler deneyen muhteşem kuşlar. Burada Sullivan ve Chiang kuşlarından çok şey öğrenir. Sınırları olmayan mükemmel bir martı olduğuna karar verir. Ama bir gün dünyada öğrenmeye hazır bir veya iki martı olacağını düşünür. Sullivan buna karşı çıksa da, Livingston yeni öğrenciler bulmak ve öğrendiklerini paylaşmak için geri döner.

Üçüncü Bölüm

Jon’un geri döndüğü paket bölgesindeki öğrencileriyle olan maceralarını anlatır. Fletcher aynı zamanda kovulmuş bir martıdır ve Jon’un ilk öğrencisi olur. Her gün yeni öğrenciler katılmaya başlar. Bir gün Jon, öğrencileriyle birlikte bölge ibadet yerine gider. Sürü onlara sırtını dönse de, Jon eğitim uçuşlarına devam ediyor ve her gün Jon’un grubuna bir veya iki yeni martı katılır. Bir gün Fletcher, yavru bir martıya çarpmamak için bir kayaya çarpar. Herkes onun öldüğünü düşünür ama Fletcher bir rüyadan uyanır. Dört bin martı bunun şeytanın işi olduğunu düşünür ve saldırmaya çalışır. O anda Jon ve Fletcher bin metre uzağa uçarlar. Flatcher bu duruma çok şaşırır. Bu nasıl oluyor diye soruyor. Jon, eskisi gibi çalıştığını söylüyor. Ertesi sabah Jon, “Artık bana ihtiyacın yok. Kendini bulman gerek. Anlamaya çalış ve ondan bir şeyler öğren” der. Kısa bir süre sonra Jonathon’un vücudu şeffaflaşır ve kaybolur. Kısa bir an için Fletcher öğrencilerini gerçekte oldukları gibi görür. Sınır yok, diye düşünür Jonathon gülümseyerek, öğrenme yarışı yeniden başlar.


Martı Jonathan Livingston Kitabının Açıklaması

Durgun denizin minik dalgacıkları üzerinde, güneşin altın gibi ışıldadığı pırıl pırıl bir sabahtı.

Sahilden bir mil uzaklıkta, denizi kucaklarcasına ilerleyen bir balıkçı teknesi, martılara kahvaltı zamanının geldiğini haber veriyordu.

Binlerce martı, bir lokma yiyecek için mücadeleye girişmişti bile. İşte zor bir gün daha başlıyordu.

(Tanıtım Bülteninden)


Yorum yapın