Muhammed Ali Amerika’ya Karşı Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Muhammed Ali Amerika'ya Karşı'nın Fotoğrafı

Kitap Muhammed Ali Amerika’ya Karşı
Yazarı Leigh Montville
Türü Yaşam Öyküsü Kitapları
Kategoriler En Çok Okunanlar
Kitap Önerileri
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 2020

Leigh Montville tarafından 2020 yılında kaleme alınmış olan Muhammed Ali Amerika’ya Karşı kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Muhammed Ali Amerika’ya Karşı pdf, Muhammed Ali Amerika’ya Karşı konusu, Muhammed Ali Amerika’ya Karşı karakterleri, Muhammed Ali Amerika’ya Karşı yorumları, Muhammed Ali Amerika’ya Karşı açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Muhammed Ali Amerika’ya Karşı – Leigh Montville


Muhammed Ali Amerika’ya Karşı Kitabının Konusu

Çok az insanın açıkça konuşabildiği bir zamanda cesur bir Afro-Amerikalı gençti. Cassius Clay’i köle ismi olduğu için reddetmiş ve İslam’ı seçerek Muhammed Ali ismini almıştır. 1966’da draft edildiğinde, dini ve vicdani nedenlerle orduya katılmayı reddederek, ringdeki karşılaşmalarından daha büyük bir kavgayı tetiklemiştir.


Muhammed Ali Amerika’ya Karşı Kitabının Özeti

Amerikan spor dünyasında efsanevi kişilikleri konu alan biyografik kitaplarıyla tanınan gazeteci Leigh Montville’in Amerika’ya Karşı Muhammed Ali 1966-1971 eseri…

Muhammed Ali için fazla söze gerek yok. Özellikle 1960’larda ve 1970’lerde, çocukluğunu yaşayan her genç için bir idoldü. O kazandığında kazanmış gibi sevinirdik, kaybettiğinde de üzülürdük. Kısacası, Muhammed Ali herkesi, hepimizi temsil ediyordu. Bu duygunun ardında, genç, başarılı bir boksör olan Muhammed Ali’den çok daha fazlası vardı. Başlangıçta ırkçılığa maruz kalan siyahların önde gelen sözcülerinden biriydi.

Muhammed Ali cesurdu. Fikrini söylemekten asla çekinmezdi. Akıllı ve espriliydi. Rakiplerini hem ringin içinde hem de dışında ehlileştirmekte ustaydı. 1960’ların ikinci yarısında bu ikonik karakter ABD’ye de meydan okudu. Vietnam Savaşı’nın kızıştığı bir dönemde askerlik çağrısını kabul etmedi. Dini ve vicdani nedenlerle orduya katılmayı reddetti. Binlerce kilometre ötedeki bir ülkedeki Vietnamlılarla hiçbir sorunu olmadığını, asıl sorunun Amerika’daki beyazlar olduğunu söyledi. Sisteme karşı büyük bir mücadele başlattı. Vicdani ret hareketinin sembolik adı oldu.

Birleşik Devletler yönetimi tarafından kolayca hoş görülebilecek bir şey değildi. Nitekim renklerdeki başarısı kurşun kalemle çizilmişti. Beş yıl hapis ve on bin dolar para cezasına çarptırıldı. Ehliyeti ve pasaportu elinden alındı. Boks yapması yasaklandı. Yıllarca süren hukuk savaşı, 1970 yılında temyiz mahkemesinde davayı kazanması ile sonuçlanarak tekrardan ringlere dönüş yaptı.

New York Times’ın en çok satan yazarı Leigh Montville, Amerika’ya Karşı Muhammed Ali’nin kaleminden tüm bu mücadelenin hikâyesi…


Muhammed Ali Amerika’ya Karşı Kitabının Açıklaması

Muhammed Ali, 1960’ların sonlarında genç, başarılı, atılgan ve hayranlık duyulan biriydi, ancak bazı çekinceler vardı. Çok az insanın açık konuşabildiği bir dönemde cesur bir Afro-Amerikan genciydi.

Köle ismi olduğu için Cassius Clay’i reddetti ve Müslüman olup Muhammed Ali ismini aldı.

1966’da askere çağrıldığında dini ve vicdani nedenlerle orduya katılmayı reddetti ve ringdeki tüm karşılaşmalarından daha büyük bir kavgayı tetikledi. Muhammed Ali okun ucuydu, vicdani ret hareketinin somutlaşmış hali oldu.

Haziran 2016’da Muhammed Ali’nin ölümüyle birlikte dünya bir kahramanı, bir ağır sıklet şampiyonunu, bir Olimpiyat madalyasını, bir ikonu ve Amerika’nın büyüklüğünü temsil eden bir adamı hatırladı. New York Times’ın çok satan yazarı Leigh Montville, Muhammed Ali Amerika’ya Karşı’da derinlere gömülmüş bir hikâyenin büyüleyici tarihçesini anlatıyor.

(Tanıtım Bülteninden)


Yorum yapın