Mutlu Prens Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Mutlu Prens'in Fotoğrafı

Kitap Mutlu Prens
Yazarı Oscar Wilde
Türü Hikaye Kitapları
Kategoriler En Çok Okunanlar
Kitap Önerileri
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 1888

Oscar Wilde tarafından 1888 yılında kaleme alınmış olan Mutlu Prens kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Mutlu Prens pdf, Mutlu Prens konusu, Mutlu Prens karakterleri, Mutlu Prens yorumları, Mutlu Prens açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Mutlu Prens – Oscar Wilde


Mutlu Prens Kitabının Konusu

Mutlu Prens isimli öykü derlemesinde yer alan ilk hikâyedir. Öykü, bir prensin altın heykeli ile onun dostu olan bir küçük kırlangıcın, şehirlerinde yaşayan fakirlere ve muhtaçlara yardım etme Mücadelelerini konu edinmiştir.


Mutlu Prens Kitabının Özeti

Mutlu Prens

Derlemedeki ilk hikâyedir ve altın, safir, yakut gibi değerli taşlarla süslenmiş değerli bir heykelin hikâyesini anlatır. Bu heykel Mutlu Prens’e aittir. Hayatı boyunca dikkatsizlik sarayında tüm dünyadan uzak mutlu bir hayat yaşamıştır. Ancak öldükten ve heykeli dikildikten sonra halkın sefaletinden o kadar etkilenir ki, omuzunda duran kırlangıçtan üzerindeki tüm mücevherleri fakirlere dağıtmasını ister. Heykelin kalbi ve tüm süslerini kaybettikten sonra çirkinleştiği için kaldırılan bülbülün gövdesi, bir melek tarafından cennet bahçesine getirilir.

Bülbül ve Gül

Sevdiği kız için kırmızı bir gül arayan bir öğrenci ile gülü güzelleştirmek için hayatını sürdüren bülbülün hikâyesini anlatıyor. Genç öğrenci, profesörün güzel kızına âşıktır. Genç adamdan kendisi için kırmızı gül isteyen kız, sadece gülü getirirse baloda genç adamla dans edeceğini söyler. Gül bulamayan öğrencinin aşkına tanık olan bülbül, âşıkların kavuşması için canını feda eder. Ancak kız gülü kabul etmeyince ve öğrenci hüsrana uğrayınca gülü bile umursamaz ve çöpe atar. Bu hikâyedeki öğrenci insanın bencilliğini, genç kız ise hırslarını temsil etmektedir.

Bencil Dev

Çocukları bahçesinden kovan devle ilgili bir hikâyedir. Hikâyenin ana fikri, aşksız hayatın boş ve anlamsız olduğudur. Dev çocukları kovduktan sonra, bahçesine sonsuz bir kış iner. Bir gün birkaç çocuk duvarı aşıp bahçeye girince yeniden bahar gelir, çiçekler açar, kuşlar ötmeye başlar.

Vefalı Dost

Bencil değirmenci ve arkadaşı Hans’ın hikâyesidir. Kendisi için hiçbir fedakârlıktan çekinmeyen, Hans’ın bütün kış açlık ve soğukla boğuşmasına izin veren zengin değirmenci, bunun gerçek dostluk olduğunu düşünür.

Harika Fişek

Çevresindekilere duyarlılığını göstermek için gözyaşı döken, ancak ıslanarak tüm gücünü kaybeden ve sonunda kendini bir bataklıkta bulan bir havai fişek hikâyesini anlatıyor. Wilde, parlama profiliyle insanların kibirli yanını ortaya çıkarıyor.


Mutlu Prens Kitabı Hakkında Bilgiler

  • Mutlu Prens Oscar Wilde’ın çocuk hikâyelerinden oluşan bir derlemedir.
  • Kitapta kullanılan illüstrasyonlar Walter Crane ve George Percy Jacomb-Hood tarafından çizilmiştir.
  • İyilik, kötülük, acı, merhamet, bencillik, aşk ve ölüm tüm hikâyelerin ortak temalarındandır.
  • Görünüşte basit bir içeriğe sahip olsalar da Wilde, bu hikâyelerde insanların ikiyüzlülüğünü, bencilliğini, adaletsiz ve kendini beğenmiş tavırlarını eleştiriyor.
  • Yazar, eseri arkadaşı Carlos Blacker’e ithaf etmiştir.

Mutlu Prens Kitabının Açıklaması

Oscar Wilde’ın 1888’de yayımlanan Mutlu Prens’teki masalları oğulları için yazdığı düşünülse de, yazar hedef kitlesini “yediden yetmişe çocuk ruhlu insanlar, şaşırma ve sevinme gibi çocuksu yetilerini koruyanlar” olarak açıklamıştır. Wilde bu masallarda bencilliği ve duyarsızlığı gözler önüne serer ve eleştirir. Onun ana masal kişileri bazen hatalarını anlayarak pişmanlık duyarlar ve özgecil davranışlar sergilerler. Kimi zaman da gözlerini kör eden kibirden bir türlü kurtulamazlar. Mutlu Prens her ne kadar çıraklık döneminin ürünü olsa da, Wilde’ın masal ve alegori alanındaki ustalığını ortaya koyar.

(Tanıtım Bülteninden)


Yorum yapın