Olasılıksız Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Olasılıksız'ın Fotoğrafı

Kitap Olasılıksız
Yazarı Adam Fawer
Türü Bilim Kurgu Kitapları
Kategoriler En Çok Okunanlar
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 2005

Adam Fawer tarafından 2005 yılında kaleme alınmış olan Olasılıksız kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Olasılıksız pdf, Olasılıksız konusu, Olasılıksız karakterleri, Olasılıksız yorumları, Olasılıksız açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Olasılıksız – Adam Fawer


Olasılıksız Kitabının Karakterleri

David Caine: Garip görüntüler ve kokular hisseden epilepsi ataklarıyla ilgili olasılık uzmanı olarak görülen ana karakterdir.

Jasper: Caine’nin şizofreni ikizidir.

Nava: İyi eğitimli bir ajandır.

Vitaly Nikolaev: kumarhanenin sahibidir.

Dr. Kummar: Caine’i iyileştirmeye çalışan epilepsi doktorudur.

Dr. Tversky: Geleceği öğrenmek için yasa dışı deneyler yapan bir doktordur.

Forrest: Kliniğin sahibi.

Crow: Üst düzey askeri birimlerde görev yapan ve hasta kızının tedavi edilmesi için her türlü işi kabul eden karakterdir.

Grimmes: Forrest’ın asistanı.

Julia: Dr. Tversyk’in öğrencisi deneylerinde kobay olarak kullanıyor. İçten bir ilişkisi vardır.

Tommy: Caine’in okul arkadaşı. Ölümü üzerine tüm parasının sorumluluğunu Caine’e bırakır.


Olasılıksız Kitabının Konusu

Her şeyden önce mistik olarak algıladığımız konuların aslında fizik ve bilimle açıklanabileceğini açıklıyor. Başka bir deyişle, aklımıza gelen birinin aniden ortaya çıkması, daha önce bir olay görüp görmemiz ya da deneyimlemişiz gibi soyut kavramlar aslında laplace’ın sanal şeytanının eseridir. Kitap, her şeyin bir açıklaması olduğu konusunda kendimize asla itibar etmediğimizi göstermektedir.


Olasılıksız Kitabının Özeti

David Caine, uzmanlaşma olanaklarına sahip bir üniversite eğitim görevlisidir. Bir gün sınıfta epilepsi krizi geçirir. Daha sonra derslere giremez hale geliyor. Paraya da ihtiyacı olduğu için olanaklar konusundaki uzmanlığından yararlanabileceğini düşünerek kumar oynamaya başlıyor. Başlangıçta kazanmasına rağmen, son maçında yine bir kriz geliyor ve eli tüm olasılıklarda çok iyi. Kesinlikle kazanacak. Kumarhane sahibi de bu el için arkadaşından büyük miktarda borç alıyor. Ancak aynı masadaki başka bir oyuncunun eli ondan daha iyi olur ve her şeyi kaybeder. O anda büyük bir kriz yaşıyor.

Hastanede gözlerini açan David Caine’nin tedavisi sırasında doktorlara yapacak pek bir şey kalmıyor. Taburcu olacağında Dr. Kummar bir teklifle yanına gelir. Özel bir deney yapıyor ve izin verirse ondan tedavi yöntemlerini uygulayabiliyor. David Caine çok fazla borcu olduğu için bunu kabul etmek zorundadır. Kullandığı ilaçlar sayesinde olasılıkları daha kesin hale geliyor ve hatta ne olacağını görmeye başlıyor.

Aynı zamanda, yüksek eğitimli ajan Nava Vaner, son işinde Korelilerle sorunlar yaşamış ve ödedikleri parayı iade edememiş ve daha da kötüsü CIA tarafından görev bölgesi değiştirilmiştir. Ancak başladığı yerde Korelilerin ilgisini çekebilecek başka bir bilgi buluyor. Bu bilgi Dr. tarafından da paylaşılıyor Tversky’nin insan beynini geliştirmesini ve geleceği görmesini sağlayan süreçler ve ilaçlar hakkındaki bilgidir.

Dr. Tversky, bu deneyler sırasında asistanının ve deneğinin ölümüne neden olur. Konusu ölmeden önce geleceği görür ve ona David Caine’i öldürmesi gerektiğini söyler. Yani Ajan Nava, Dr. Tversky, David’in peşine düşüyorlar. Bu kovalamacada ajan, David Caine ile karşılaşır. Birlikte koşmaya başlarlar. Çünkü FBI ve NSA da onların peşinde.

Ajan Nava, olayları görme yeteneği için David Caine’e güvenir ve birlikte yakalanma olasılıklarının çoğundan kaçınırlar. Son olarak, Davir Caine kaçmanın çözüm olmadığını anlar. Gözlerini kapatır ve olası gelecekleri görür ve plan yapmaya başlar. Her şekilde ayakta kalacak çok detaylı bir plan yapar ve oturup beklemeye başlar. Onu bulup yakalayana kadar, tüm plan, yuvarlanan domino taşları gibi eyleme geçer ve sırayla birçok olay gerçekleşir.


Olasılıksız Kitabı Hakkında Bilgiler

  • Adam Fawer tarafından yazılan ve 2005 yılında yayınlanan bir bilim kurgu romanıdır.
  • Olasılıksız, on sekiz dile çevrilmiş ve en iyi ilk roman dalında 2006 International Thriller Writers Ödülü’nü kazanmıştır.

Olasılıksız Kitabının Açıklaması

Olasılıksız demek yetersiz kalacaktır. İnsanı adeta büyüsü altına alan bu hikâyede, Adam Fawer, bilim, felsefe, entrika ve maceradan ortaya bir başyapıt çıkarmış.”

Clive Cussler

İlk cümleden itibaren bağlanıp kaldım; sayfaları, floş royal tutturmaya çalışan bir kumarbazın kartlarını açtığı gibi çevirdim. Olasılıksız, insanı düşündüren matematik teorilerini ve maceranın albenisini dahice birleştiren, okura Michael Crichton ve Robert Ludlumu hatırlatan bir kitap. Gerçekten kaçırılmaması gereken bir zevk.

Ben Mezrich, Mekanı Batırmak ve Çirkin Amerikalıların yazarı

…hikâyenin sonunda, bir yandan şizofreninin gerçek nedenlerini düşünürken, bir yandan da tek bir hareketin bir insanın hayatını ne kadar değiştirebileceğine şaşırıyor olacaksınız. Olasılıksız, beğeneceğinize gözümüz kapalı iddiaya girebileceğimiz bir kitap.

People

Bir sabah, yıllardır görmediğiniz bir arkadaşınızı düşünerek uyandınız. Bir saat sonra, onunla sokakta karşılaştınız. Sizce bu sadece bir tesadüf mü, yoksa çok daha farklı anlamı olabilir mi?

Siz hiç Lotoda büyük ikramiye kazanmadınız. Ama birileri kazanıyor. Hem de sürekli! Onlar sizden daha mı şanslılar?

Şans nedir gerçekten? İçinizde bütün paranızı kırmızıya yatırmanız gerektiğini söyleyen bir his var. Bu his bir öngörü müdür? Yoksa daha fazlası mı?

Yolda gidiyorsunuz. Kafanızı çevirip yandaki küçük parka baktınız ve bir anda bu anı daha önce de yaşamış olduğunuzu hissettiniz. Evet, Deja Vu. Sizce nedir Deja Vu; Geçmiş mi, rüya mı, yoksa geleceği mi görüyorsunuz?

Eğer siz de kontrolün kimde olduğunu merak ediyorsanız, Olasılıksız tam size göre bir roman.


Yorum yapın