Ölmez Otu Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Ölmez Otu'nun Fotoğrafı

Kitap Ölmez Otu
Yazarı Yaşar Kemal
Türü Romanlar
Kategoriler En Çok Okunanlar
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 1968

Yaşar Kemal tarafından 1968 yılında kaleme alınmış olan Ölmez Otu kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Ölmez Otu pdf, Ölmez Otu konusu, Ölmez Otu karakterleri, Ölmez Otu yorumları, Ölmez Otu açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Ölmez Otu – Yaşar Kemal


Ölmez Otu Kitabının Karakterleri

Uzunca Ali: Romanın ana karakteridir. Olayların tümü Ali’nin kaderi üzerinden geçiyor.

Meryemce: Uzun Ali’nin annesidir.

Sefer: Köyün muhtarıdır. Roman sonunda Memidik tarafından öldürülür.

Memidik: Muhtar Sefer’i öldürme fikrine kafayı takmış duruma gelmesi ile beraber, sonunda Sefer’i öldürür ve hapse girer.


Ölmez Otu Kitabının Konusu

Toros Dağları’nın arka tarafındaki Yalak köyü halkı, aynı patikalardan geçerek Çukurova’ya inerler. Artık bu yollara giremeyen Uzunca Ali’nin annesi Meryemce’yi köyde bırakır. Roman Muhtar Sefer, Memidik, Taşbaşoğlu ve Uzunca Ali’nin maceralarına dayanıyor. Memidik, kendisini döven muhtarı öldürür ve cezaevine girer. Taşbaşoğlu nehirde boğulur. Uzunca Ali köye döndüğünde annesi Meryemce’yi ölü bulur.


Ölmez Otu Kitabının Özeti

Dağın Öte Yüzü’nün üçüncü ve son kitabı Ölmez Otu, mutlu olmak isteyen üç karakter üzerinden ilerliyor. Bu karakterler Uzunca Ali, Sefer ve Memidik’tir. Yalak Köylülerden bu üç karakter, ağaların pamuğunu toplamak için Çukurova’ya inerler. Köy muhtarı Sefer, Memidik’i döver, ve bu olaydan sonra Memidik, Sefer’i öldürmeye karar verir. Daha önce Sefer’in birini öldürdüğünü sanıyordu ama sabah Sefer’i önünde görünce çıldırıyor. Memidik öldürdüğü kişiyi bir kuyuya atar ancak kartallar kuyu başında dolaşmaya başlayınca cesedi yakmayı düşünür ama başaramaz, bedeni pişmanlıkla gömer. Aslında o kadar pişmanlık duyuyor ki şehre gitmeyi ve teslim olmayı bile düşünüyor ama yapmıyor. Daha sonra şiddetli bir yağmurun ardından vücut kaybolur ve Memidik rahatlar.

Roman Uzunca, Ali’nin karanlık kaderinden beslenir. Ali sıcağa ve yola dayanamayacağını düşündüğü annesi Meryemce’yi köyde bırakıp kendi tarlasında çalışmaya gider. Sefer Ali’yi de sevmediğinden, esir alan kişiler arasında bir dedikodu yayar ve Meryemce’yi Ali’nin öldürdüğüne dair yalan bir dedikodu yayar. Meryemce’yi gerçekten öldürmesi için yeğeni Ömer’i gönderir. Ömer, Meryemce’nin yanına geldiğinde o kadar içtenlikle karşılanır ki Muhtar Sefer’in dediğini yapamaz. Çünkü Meryemce, yalnızlığa boğulmuş bir insan. Bu arada Memidik, Sefer’i gerçekten öldürür ve hapse girer.

Dağın Öte Yüzü Serisi

1. Ortadirek 2. Yer Demir Gök Bakır 3. Ölmez Otu

Ölmez Otu Kitabı Hakkında Bilgiler

  • Ölmez Otu, Yaşar Kemal’in Dağın Öte Yüzü üçlemesinin üçüncü romanıdır.
  • 1952 ile 1957 yıllarında iki kez romanı yazmaya teşebbüs eden yazar, yazdıklarını yırtıp atmıştır.
  • 1967’te yazmaya başlayıp toplamda beş ayda yazımını bitirmiştir.
  • Yaşar Kemal, “ölmez otu” ismini ilk kez yedi yaşındayken yaşadığı köydeki bir ebe kadından duymuştur ve bundan sonra bu ismi bir daha duymamıştır.
  • Ölmez Otu isminin kaynağını şu sözlerle açıklamıştır:
    “Efsanelerde bir türlü yok edilemeyen bir ot olarak geçer ölmez otu. Ayrık otuna benzermiş. Kökünü kazımaya, kurutmaya asla imkân yokmuş. Yok ettiğinizi sandığınız yerde, bir kuyu kazsanız, gene çıkarmış karşınıza, Ölmez Otu bu işte. Dedim ya, bu efsane otu.”

Ölmez Otu Kitabının Açıklaması

.Başı dara düşenler, yarattıkları düş dünyasında bulurlar yollarını. Ayakta kalabilmek için sığındıkları bu dünya bir yandan onları yaşatırken, bir yandan da hikâyelerini örer. Dağın Öte yüzü üçlüsü darda kalanların yarattıkları düş dünyasının büyük bir görkemli hikâyesidir.

Üçlünün üçüncü kitabı Ölmez Otu Toros Dağlarından Çukurova’ya uzanan bir toprakta yeşerir. Pamuk toplamaya inen Yalak köylülerine kendi yarattıkları efsane eşlik eder. Ancak mitin yıkılışını anlatan satırlar, vahşi olduğu kadar olağanüstü bir türkü gibi içimize işler.


Yorum yapın