Otuz Milyon Kelime Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Otuz Milyon Kelime'nin Fotoğrafı

Kitap Otuz Milyon Kelime
Yazarı Dana L. Suskind
Kategoriler Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 2015

Dana L. Suskind tarafından 2015 yılında kaleme alınmış olan Otuz Milyon Kelime kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Otuz Milyon Kelime pdf, Otuz Milyon Kelime konusu, Otuz Milyon Kelime karakterleri, Otuz Milyon Kelime yorumları, Otuz Milyon Kelime açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Otuz Milyon Kelime – Dana L. Suskind


Otuz Milyon Kelime Kitabının Konusu

Çocuğunun 0-3 yaş beynini en değerli hazineyle doldurmak isteyen ebeveynlere kelimelerin gücünü tüm detaylarıyla anlatan Otuz Milyon Kelime Kitabı; Doğru ve bilinen yanlışları ne, nasıl ve neden yapmanız gerektiğini ön plana çıkararak anlatılmıştır.


Otuz Milyon Kelime Kitabının Özeti

Bir bebeğin 100 milyon nöron ile doğduğunu biliyor muydunuz?

Bebeğinizle günde kaç bin kelime konuşuyor dünüz?

Bebekler dokunarak, hissederek, duyarak mı daha iyi öğrenir yoksa televizyon ve videoların etkisi nasıldır ?

Yeni anne ve baba olacakların kitabı özellikle okuması gerektiğini düşündüğüm bu kitabı açıklamaya çalışalım.

Bebekliğinden itibaren işitsel ve görsel olarak ebeveynleriyle bağ kurmaya başlayan çocuklar; konuşmaya başlamadan önce kendilerine uygulanan sözlü ve fiziksel iletişimin farkına varıyor. Bu dönemde kullanılan dilin kelime zenginliği; çeşitli, olumlu, yapıcı, etkili, teşvik edici olması gibi kriterler büyük önem taşıyor. Otuz Milyon Kelime Dana Suskind kaleminden çıkan ve 0 – 3 yaş arası çocukların zekâ gelişimine katkı sağlayan eser; ebeveynlerin bu hızlı süreçte neyi, nasıl ve neden yapması gerektiğini aşama aşama açıklıyor. Bu kıymetli eser, çocuklarının geleceğine değer veren aileler için her zaman başvurabilecekleri bir kılavuz vazifesi görüyor.

Anne babalar en değerli varlıkları olan çocuklarının büyüdüğünde iyi bir insan, başarılı bir birey, güçlü bir karakter gibi olumlu özelliklere sahip olmalarını ister. Geleceğinin iyi olması düşüncesiyle yatırım yapmayı sürdürür. Oysaki etkili ve olumlu bir iletişim sayesinde çocukların okul çağına geldiklerinde yakaladıkları başarı akranlarına göre gözle görünümdür oranda fark edilecektir. Yazar kitabında ebeveynlere açık ve net yöntemler de sunuyor. Özellikle de 0 ile 3 yaş arasındaki çocuklarla konuşmanın ne kadar mühim olduğunu fark etmenizi sağlayan yazar; kavra, konuş ve karşılıklı yap başlıklarını en ince ayrıntısına kadar detaylandırıyor. Çocuklukta zekâ gelişiminin en hızlı sürecine denk gelen bu dönemde onlarla konuşurken kullandığınız dilin kelime hazinesi ne denli zengin ise sonuç o kadar mükemmel oluyor diyor.

Sonrasında ise çocuklarınızı eğlendirmek ya da eğitmek için TV açmadığınızı ve eline akıllı telefon bile vermeyeceğinizi anlatan Dana Suskind; çocuk zekâsının sağlam temeller üzerine nasıl inşa edebileceğinizi tek tek vurguluyor.

Tek bir çocuğun tek sizin çocuğunuzun değil bütün dünyadaki çocukların iyi olmasını hedefleyen bu kitabı kızınız ya da oğlunuzun geleceğinize yatırım yapmak amacıyla okuyabilirsiniz.


Otuz Milyon Kelime Kitabının Açıklaması

“Benim yıllardır yazı ve konuşmalarımda anlattığım ama her seferinde anlatmakta yetersiz kaldığım bir mevzudur Otuz Milyon Kelime farkı. Artık içim rahat. Çocukların ilk 36 aylık gelişimi neden bu kadar önemli diye soranlara, bazı çocuklar okula geldiklerinde maça neden bir sıfır geride başlıyor diye soranlara verecek bir yanıtım var artık: Bu kitabı okuyun!”

Selçuk R. ŞİRİN

“Çocuk muhteşem bir potansiyelle doğar. İçine doğduğu aile onu ya geliştirir ya da farkına varmadan kalıplar. Çocuğunu bilinçli olarak geliştirmek isteyen anne babalara Otuz Milyon Kelime kitabı, bilimsel çalışmalar sonucunda oluşturulmuş ve kendini kanıtlamış bir yöntem sunuyor. Bu kitabı okumalarını ve çocuklarıyla konuşma ile kitap okuma zamanlarını anne ve babaların birlikte oluşturmalarını içtenlikle öneririm. Çocuğunun geleceğini önemseyen anne ve babalar bu kitabı okuyunca çocuğun geleceğine gerçek yatırımın üç yaşına kadar nasıl yapılabileceğini öğrenecekler. Bu kitabın Türkiye’de yayınlanmasına vesile olan ve emeği geçen herkese çocuklarımız adına teşekkür ediyorum.”

Doğan CÜCELOĞLU

“Üniversite öğrencilerine yaptığınız bir eğitim yatırımını 1,4 oranında geri alıyorsunuz. İlköğretim öğrencilerine yaptığınız yatırımı ise 7 katı ile geri alıyorsunuz. Çocuk eğitimi üzerine yapılan her çalışma çok değerli bu ülkede. Bu yüzden Buzdağı Yayınevi’ni Elma Yayınevi’nin kurucusu sıfatıyla tebrik ediyorum; ülkemize değer katma çabasında oldukları için. Geleceğin bir Aziz SANCAR’ına, bir Hayrettin KARACA’sına, bir Nâzım HİKMET’ine, bir Mehmet Âkif ERSOY’una vesile olmalarını diliyorum. Bir yazar olarak da ülkede kitap basma cesaretine sahip böyle ilkeli insanların artmasını umuyorum.”

Ahmet Şerif İZGÖREN

“Çocuğa erişecek yegâne araç iletişimdir. Ebeveynler her şeyden önce iletişim becerisini artırmalıdır. Doğru kelimelerle kurulan iletişim kişilik gelişimini destekler. Yanlış seçilen kelimeler ise çocuğun duygu dünyasına zarar verir. Buzdağı Yayınevi’nin Türkçeye kazandırdığı Otuz Milyon Kelime işte bu gerçeği ortaya koyan önemli bir çalışma. Dr. Dana SUSKIND bilimsel gerçeklerle kelimelerin gücünü, sevginin iyi edici yanını ele almış. Çocuğa değer veren her yetişkinin kütüphanesinde yerini alması gereken bir eser.”

Pedagog Adem GÜNEŞ


Yorum yapın