Petey Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Petey'in Fotoğrafı

Kitap Petey
Yazarı Ben Mikaelsen
Türü Hikaye Kitapları
Kategoriler En Çok Okunanlar
Kitap Önerileri
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 2014

Ben Mikaelsen tarafından 2014 yılında kaleme alınmış olan Petey kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Petey pdf, Petey konusu, Petey karakterleri, Petey yorumları, Petey açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Petey – Ben Mikaelsen


Petey Kitabının Karakterleri

Petey: Serebral palsi hastalığı ile doğan engelli bir çocuktur. Dış görünüşüne rağmen, samimi ruh yapısı sayesinde ön yargılı insanların bile sevgisini kazanıyor.

Estey: Petey ile ilgilenen iyi kalpli bir hemşiredir.


Petey Kitabının Konusu

Gerçek bir hayat hikâyesinden ilham alınarak kurgulanan Petey, engelli bir insanın doğumundan ömrünün son anına kadar olan yaşantısını konu ediniyor.

Bu kitap Petek Corbin ismindeki beyin felci bir hastanın hayat hikâyesini anlatıyor.


Petey Kitabının Özeti

Beyin felciyle doğan ve yanlış teşhiş sonucu zihinsel engelli addedilen, vücudunun içine hapsedilen Petek’ın hayat hikâyesini anlatan kitabımız küçük büyük herkesin okuması gereken türden. Sade dili sayesinde akıcı olurken, gerçek hayattan uyarlanıyor olmasıyla sizi bir kat daha etkiliyor.

Petey Corbin, hayata hep gülümseyen bir insan ve bu yüzden her kötü durumdan galibiyetle çıkıyor.

Dış görünüşüne rağmen, samimi ruh yapısı sayesinde ön yargılı insanların bile sevgisini kazanıyor.

Hayatının zorluklarına rağmen asla pes etmeyen Petey, sıkıntılarını kolayca alt ediyor. En önemlisi de bize “mutlu olmayı” öğretiyor.

Kitabın sonunda bile ona yardım eden gence kendi diliyle “See baa gii” der bunun anlamı

“Sen balığa git”‘dir. Yani Petey ona balığa gidip mutlu olmasını söyler.

Merhamet duygusunun ince ince işlendiği bu kitabımız hem duygularınıza hitap edecek hem de gerçek hayatta yaşanmış olduğu için ilginizi çekecektir


Petey Kitabının Açıklaması

Petey

ABD’li çocuk edebiyatı yazarı Ben Mikaelsen, Petey romanı ile çocuklar için öğretici ve empati dolu bir okuma keyfi sunuyor. ABD’li okurları ile ilk olarak 1998 yılında buluşan roman, gördüğü büyük ilgiyle günümüzde de en sevilen çocuk romanları arasında yer alıyor.

Gerçek bir hayat hikayesinden ilham alınarak kurgulanan Petey, engelli bir insanın doğumundan ömrünün son anına kadar olan yaşantısını konu ediniyor. Böylece çocukların bedensel engelli bireyleri daha iyi anlamasını ve yardımseverlik duygusu geliştirmesini sağlayan eser, iyilik dolu ve merak uyandırıcı öyküsüyle çocuğunuza olduğu kadar size de çok iyi gelecek.

İyilik ve Dostluğun Unutulmaz Hikayesi

Petey romanı, zaman dilimi olarak 1920 ve 90 yılları arasını kapsıyor. Romanın başkahramanını, serebral palsi hastalığı ile doğan Petey adlı engelli bir birey oluşturuyor. ABD’nin Montana eyaletinde doğan Petey, doktorlar tarafından fiziksel ve bedensel engelli olarak teşhis ediliyor. Ailesinin uzun süren maddi ve manevi çabaları sonucunda çocuk, iki yaşındayken hekimlerin de etkisiyle bir kliniğe gönderilmek durumunda kalıyor.

Petey için tüm zorluklar, ailesi tarafından terk edilmesi ile başlıyor. Aslında sadece bedensel engeli bulunan küçük çocuğun kaderi, Esteban adlı bir hemşirenin yakın ilgisi sayesinde tersine dönüyor. Petey’in Estey adını verdiği bu iyi kalpli hemşire, çocuğun zihinsel olarak herhangi bir engelinin bulunmadığını anlıyor. Bunun üzerine Petey, 11 yaşındayken erkek hastaların bulunduğu daha farklı bir yere naklediliyor.

O ana kadar sadece kendisi hakkında verilen kararları yaşayan küçük çocuk, yaşadığı yere sonradan gelen Calvin adındaki bir çocuk ile yakın dost olarak sosyalleşmeye başlıyor. Ancak arkadaş grubunun zaman içinde farklı yerlere gönderilmesi üzerine yine yalnız kalıyor. Ve bundan dolayı arkadaş edinmekten çok uzun bir süre boyunca kaçınıyor. Ta ki yaşlanıp huzurevinde küçük bir dost edinene dek…


Yorum yapın