Şamatalı Köy Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Şamatalı Köy'ün Fotoğrafı

Kitap Şamatalı Köy
Yazarı Astrid Lindgren
Türü Romanlar
Kategoriler En Çok Okunanlar
Kitap Önerileri
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 1946

Astrid Lindgren tarafından 1946 yılında kaleme alınmış olan Şamatalı Köy kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Şamatalı Köy pdf, Şamatalı Köy konusu, Şamatalı Köy karakterleri, Şamatalı Köy yorumları, Şamatalı Köy açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Şamatalı Köy – Astrid Lindgren


Şamatalı Köy Kitabının Karakterleri

Lisa: Eserin başkahramanıdır. Yaramaz, neşeli, yedi yaşlarında bir kız çocuğudur.

Lasse ve Bosse: Lisanın ağabeyleridir.

Britta ve Arma: Bitişik evde oturan ailenin kızları, Lisa’nın arkadaşlarıdır.

Olle: Diğer bitişik evde oturan ailenin oğullarıdır. O da Lasse ve Bosse’nin arkadaşıdır.


Şamatalı Köy Kitabının Konusu

Şamatalı Köy, Üç çiftlikten oluşan bir köyde geçen, o köyde olmayı çok seven altı çocuğun komik maceralarından oluşan olayları konu edinen 3 ayrı kitaptan oluşan bir romandır.


Şamatalı Köy Kitabının Özeti

Şamatalı Köy

Yazarımız Astrid Lindgren’in en eğlenceli kitaplarından biri Şamatalı Köy.

Üç çiftlikten oluşan bir köyde geçen, o köyde olmayı çok seven altı çocuğun komik maceralarından oluşan bu setin anlatıcısı, çocuklardan biri olan Lisa.

Lisa ve kardeşleri Bosse ve Lasse Orta Çiftik’te yaşıyorlar. Güney Çiftliği’nde Olle, Kuzey Çiftliği’nde ise Britta ve Anna yaşıyor. Yaşları 7 ve 9 arasında değişen bu altı çocuk, bazen kavga etseler de birlikte çok eğleniyorlar ve çocuklar bu üç evden ibaret olan köye Şamatalı Köy adını veriyorlar

Serinin ilk kitabı olan kitabımız şamatalı köyün tanıtımı ile başlıyor

Lisa, kendinden büyük iki erkek kardeş ile yaşamanın, aynı odayı paylaşmanın zorluklarından bahsediyor. Geceleri anlatılan hayalet öyküleri, istediği saatte uyuyamamak…

Güney Çiftiği ve Orta Çiftlik arasındaki ıhlamur ağacının dalları çocukların odalarına uzanıyor ve bu durum onları çok mutlu ediyor. Lasse, Bosse ve Olle, bu ağacın dallarından birbirlerinin odalarına geçiş yapabiliyorlar.

Lisa’nın 7. yaş doğum gününde ona bir sürpriz hazırlıyor ailesi ve onun için ayrı bir oda hazırlıyorlar. Bu Lisa’yı çok mutlu ediyor.

Yaşadıkları köyde okul olmadığı için, Şamatalı Köy’ün çocukları, bir hayli yol yürüyerek Büyük Köy’e gidiyorlar. Bu yol onlara çok eğlenceli geliyor, ayrıca dönüşte annelerinin siparişlerini de alıyorlar. Yaz tatilinde ise tarlada çalışıp para kazanıyor, sonra da onları diledikleri gibi harcıyorlar. Üstelik bol bol oynamaya zamanları oluyor. Genelde kızlar ve oğlanlar arasında bitmeyen bir çekişme oluyor.

İlk kitapta, Olle’nin köpek sahibi oluşu, samanlıkta gecelemeleri, gözleri görmeyen ama çocukların çok sevdiği Anna ve Britta’nın dedelerinin anılarından etkilenip, Anna ve Lisa’nın evden kaçmaya karar vermelerine rağmen uyuyakalmaları, oğlanların yapmış olduğu kulübe, hastalanan öğretmenlerine yardım etmeleri, kar fırtınasında kalışları, Noel eğlenceleri ile ilgili bölümler yer almış.

Şamatalı Köy’de Neler Oluyor?

Serinin ikinci kitabı, bir kez daha köyün çocuklarının tanıtımıyla başlıyor. Kitabın ilk hikâyesi Noel kutlamasını içeriyor. Zencefilli kurabiye yapımıyla başlıyor Noel kutlamaları. Bir anlamda İsveç’in geleneklerini de bu kitapla öğrenmiş oluyoruz.

Lasse, Bosse ve Linda zencefilli kurabiye yaparken, bir tane de büyük yarışma ödülü kurabiyesi yaparak bir şişeye bezelye koyuyorlar. İçinde kaç tane bezelye olduğunu tahmin edene bu kurabiyeyi hediye edecekleri için kapı kapı dolaşıp tahminleri alıyorlar. Ödülü dede kazanıyor tabi.

Sonra çam ağaçlarını süslüyorlar. Ardından Noel yemeği yedikten sonra hediyelerini açıyorlar ve diğer çiftlikten gelenlerle oynayıp eğleniyorlar.

Kızak kayarken kızağı babalarına kaptırmaları başka bir hikâye konusu. Bir diğerinde ise Yılbaşını kutluyorlar. Kızlar bir arada kutlamaya karar verince dede onlara eritmek üzere kurşun veriyor. Kurşun eritip yeni yılda olacakları görebiliyorlar

Bu da bizdeki kurşun dökme ile ne kadar benzer bir gelenek 🙂

Jenny teyzenin Noel ziyafeti, Lasse’nin göle düşüşü, öğretmene yaptıkları 1 Nisan şakası, Paskalya kutlamaları, Olle’nin kardeşi Kerstin’in doğumu, dedenin 80. doğum günü gibi birbirinden güzel hikâyeler de bu kitabın içinde.

Şamatalı Köy’de Eğlence

Serinin bu son kitabı, köye manzara izlemeye gelen bir anne kız ile başlıyor. Kızın adı Monika ve Şamatalı Köy’ü çok seviyor. Lisa’ya çok güzel bir broş hediye ediyor. Oğlanlar ise Monika’nın ilgisini çekmek için garip davranışlarda bulunuyorlar

Bir diğer öyküde, Lisa’nın bir kuzusu oluyor. Annesinin hiç sütü olmadığından besleyemediği kuzuyu, biberonla besleyerek büyüten Lisa, ona Pontik adını veriyor. Hatta onu bir gün okula götürüyor

Kitapta daha pek çok eğlenceli hikâye var. Olle’nin sallanan dişi bunlardan biri Yaz oyunları, kiraz toplayıp satmaları ama en komiği Anna ve Lisa’nın, Olle’nin kardeşi Kerstin’e bakma hikâyeleri.

Keyif alacağınız ve sizi çocukluk yıllarınıza götürme garantisi veren bu üç kitabında çocuklarınızla birlikte zevkle okuyacaksınız.


Şamatalı Köy Kitabının Açıklaması

Şamatalı Köyün Sakinlerinden Bir Davet Var!

Köyümüzün adı Şamatalı Köy. Çok küçük bir köy, yalnızca üç tane çiftlik evi var: Kuzey Çiftliği, Orta Çiftlik ve Güney Çiftliği. Ve yalnızca altı çocuk var: Lasse, Bosse ve ben. Olle, Britta ve Anna.


Yorum yapın