Siyah İnci Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Siyah İnci'nin Fotoğrafı

Kitap Siyah İnci
Yazarı Anna Sewell
Türü Romanlar
Kategoriler En Çok Okunanlar
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 1877

Anna Sewell tarafından 1877 yılında kaleme alınmış olan Siyah İnci kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Siyah İnci pdf, Siyah İnci konusu, Siyah İnci karakterleri, Siyah İnci yorumları, Siyah İnci açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Siyah İnci – Anna Sewell


Siyah İnci Kitabının Karakterleri

Siyah İnci: Annesi ve arkadaşlarıyla birlikte, yemyeşil kırlarda oynayarak büyümüş güzel bir attır. Bu güzel atın, hayvanlara değer veren ve onları incitmeden, sevgiyle büyüten sahipleri olmuştu. Bir gün at el değişir ve yeni sahipleri ile başından olaylar geçer.

Bay Gordon: Siyah inci’nin ilk sahibidir. Ona iyi davranıp eğitiminden, beslenmesine kadar ilgilenen bir karakterdir.

Joe: Yaşlı bir adam olan Joe Siyah inci’nin son sahibidir. Bir daha satmamak adına Siyah inci’yi almış ve her şeyi ile ilgilenip ona iyi davranan iyi kalpli bir adamdır.


Siyah İnci Kitabının Konusu

Siyah bir attın yaşadığı olaylar, değişen sahipleri ve deneyimleri, arkadaşlarının hikayeleri romanın kurgusunu oluşturmaktadır. Siyah İnci’den anlatılan olaylar; Aynı zamanda insanlar ve hayvanlar arasındaki iletişim ve insanların şefkatini de anlatmaktadır.


Siyah İnci Kitabının Özeti

Siyah İnci güzel bir siyah attır. ilk sahibi Bay Gordon’dur. Sahibi Bay Gordon, Siyah inciye güzel davranışları, beslenmesi ve eğitimi ile çok iyi bir şekilde ilgilenmektedir. Ağır yükler yüklemez. Daha sonraları at olgunluk çağına ulaşır. Ama bir gün Bay Gordon, atı başka birine verir. At için çok zor bir durum olsa da yeni sahibi aynı zamanda çok nazik ve sevecen olması attı mutu eder. Bir gün, sahibi işleri halletmek için şehir dışına çıkmak zorunda kalır. Attı da bir vagona yüklerler ve köprüyü geçmeye çalışırlar, ancak at hareket etmez ve alternatif bir rota seçmeleri gerekir. Bu yolu kullandıktan sonra, insanlar aslında büyük bir kazadan kurtulduklarını fark ederler. At bu sahibi ile üç yıl yaşar ve durumundan çok memnundur. Ama günlerden bir gün yeni birine satılır.

At yeni sahibinin de diğer sahipleri gibi iyi ve şefkatli olmasını beklerken aksi bir durum ile karşılaşır. Bu sahibi nedeniyle çok farklı olaylar geçiyor. At daha sonra başka birine satılır ve bu mal sahibi atı nasıl besleyeceğini ve ona nasıl bakacağını bilmez ve at, kelimenin tam anlamıyla sahibinde kurtulmak için can atmaya başlar. Yeni sahibi onu taksi gibi kullanmaya başlar. Siyah inci’nin yaşadığı bu olaylar sonunda bir kez daha yaşı bir adam olan Joe’ye satılır. Daha kötü olmasından korkan Siyah inci, Joe’nin ona çok iyi davranıp ve beslenmesi ile ilgilenmesinden çok memnun kalır. Bu durum Joe ve Siyah inci arasında iyi bir iletişim ve bir daha birbirlerinden kopmamasını sağlar.


Siyah İnci Kitabı Hakkında Bilgiler

  • Tüm zamanların en çok satan dünya klasiklerinden biridir.
  • Yazar Anna Sewell’in ilk ve son kitabıdır.
  • Dünya’da en çok satılan ilk 100 kitap arasındadır.
  • Romanın çok ilgi görmesi film yapımcılarının da dikkatini çekerek, filme uyarlaması da yapılmıştır.

Siyah İnci Kitabının Açıklaması

Büyük bir çiftlikte doğan Siyah İnci çok akıllı ve iyi huylu bir taydı. İyi kalpli sahipleri tarafından güzel bir ortamda büyütülen ve iyi bir eğitim verilen Siyah İnci kısa sürede büyüdü ve güzel bir at oldu. Ancak bir gün başkasına satıldı ve insanların hayvanlara karşı ne kadar kötü davranabileceğini öğrendi. Kiralık at olarak, ata binmeyi hiç bilmeyen antrenmansız insanlara katlanmak; fayton ve yük atı olarak çok ağır yükler çekmek zorunda kaldı. Ama her seferinde karşısına hayvanları seven iyi kalpli insanlar da çıktı.

(Tanıtım Bülteninden)


Yorum yapın