Suçlu Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Suçlu'nun Fotoğrafı

Kitap Suçlu
Yazarı Orhan Kemal
Türü Romanlar
Kategoriler En Çok Okunanlar
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 2014

Orhan Kemal tarafından 2014 yılında kaleme alınmış olan Suçlu kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Suçlu pdf, Suçlu konusu, Suçlu karakterleri, Suçlu yorumları, Suçlu açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Suçlu – Orhan Kemal


Suçlu Kitabının Karakterleri

İhsan Efendi: Eşinin ölümünden sonra kendinden yaşça çok küçük olan evin hizmetçisi Şehnaz ile evlenir.

Şehnaz: İhsan Efendi’nin eşinin ölümünden sonra onunla evlenir. İhsan Efendi’yi avuçlarına alarak oğlu Cevdet’in evinde kovulmasına neden olur.

Cevdet: İhsan Efendi’nin oğludur. Annesinin ölüm nedeni olarak babasını görür ve bu yüzden babasına karşı kin doludur.

Adem: İhsan Efendi’nin komşusudur. Şehnaz ile ilgilenir ve beraber olurlar.

Cevriye: Cevdet’in ilgilenip sevdiği kızdır.

Hasan: Cevdet’in cezaevindeki arkadaşıdır.


Suçlu Kitabının Konusu

Edebiyatımızda umudun ve iyimserliğin kalemi olan Orhan Kemal, Suç’ta hayat oyunlarına karşı hayalleri ve hayalleriyle hayatta kalmaya çalışan küçük bir çocuğun erken ve sancılı macerasını konu alıyor.


Suçlu Kitabının Özeti

İhsan Efendi, eşinin ölümünden sonra evin genç hizmetçisi Şehnaz ile evlenir. Oğlu Cevdet, babasını annesinin ölümüne sebep olarak görür ve babasına karşı gizlice kin besler. İhsan Efendi durumun farkında olmasına rağmen genç karısıyla arasının açılmasından korktuğu için durumu görmezden gelir. Kalbi kırık olsa da Şehnaz’ın karnını doyurup oğlunu okuldan bir seyyar satıcı tezgâhıyla sokaklarda çalışmaya göndermesi umurunda değil.

Cevdet Okulu bırakıp sokakta çalışmaya başladıktan sonra kovboy dergilerine olan ilgisi artar. Hızlı bir şekilde yetişkin olmak ve Aslan Tomson gibi onu üzenleri cezalandırmak için Amerika’ya gitmeyi çok ister. Arkadaşı çingene kızı Cevriye’yi bu hayallerine ortak yapar. Bu sırada Şehnaz, kendisi gibi genç olan komşusu Şoför Adem’den hoşlanır. Şoför Ahmet ve annesi Muhsine Hanım da İhsan Efendi’nin tahsil için sık sık eve getirdiği paranın bir kısmını alabilmek için aileyle yakınlaşır. Bu yakınlık kısa sürede gizli bir ilişkiye dönüşür. İhsan Efendi’nin yaşadığı bu durumu mahalle çocukları bile bilir ve Cevdet her gün bu durumla karşı karşıya kalır. Bu yüzleşmenin sonu kavgayla bitince, durumu bilmeyen İhsan Efendi, oğlunu evden kovar ama bu kovalamaca onu çok üzer. İçki masasında kısa bir sarhoşluğun ardından dördü uyanır ve oğlunun boş odasına giderler. Bunu bir fırsat olarak gören Adem, tahsilat parasının bir kısmını çalar.

Ertesi gün İhsan Efendi parasızlıktan tutuklanarak cezaevine konulur. Parayı çalan kişinin o gece evden atılan Cevdet olduğu düşünülür. Cevdet bulunur ve aceleyle sorguya çekilir. Babasının durumunu gören Cevdet, parayı çalıp yaktığını söyleyince babasının yerine hapse girer. Şehnaz da kocasından boşanıp Adem’le evlenmek için Adem’in ayarladığı bir evde beklemektedir. İhsan Efendi evine döndüğünde Muhsine Hanım’dan karısının kaçtığını öğrenir. Hastalanan İhsan Efendi, hastanede kısa bir süre kaldıktan sonra vefat eder. Ölüm haberini alamayan Cevdet, babasının kendisini ziyaret etmesini uzun süre bekler. Bu bekleyiş sırasında zamanla farklı çocuklarla arkadaş olur. Bu arkadaşlardan Hasan, hapisten çıkar çıkmaz Cevdet için bir avukat arar. Şansın da yardımıyla bir avukat ve karısıyla tanışır ve avukat Cevdet’in davasına ücretsiz bakmayı kabul eder. Avukat küçük bir araştırmayla faillerin Adem ve Şehnaz olduğunu öğrenir ve haklarında arama kararı çıkar. Bunu fark eden ikili kaçar.

Burada ve orada; Dağlarda mağaralarda kalan Adem ve Şehnaz, Şehnaz hastalanınca kendileri hakkında farklı bir hikaye anlatarak yaşlı bir kadından yardım alırlar. Yaşlı kadının yaptığından şüphelenen köylüler jandarmaya haber verir. Çiftin tutuklanması gazetelere bile konu olur. Cevdet de serbest bırakılır.

Bütün bunlar Cevdet’in Amerika’ya olan sevgisini ikiye katlar. Hapisten çıktıktan birkaç gün sonra Cevdet ve Cevriye, Norveç feribotuna gizlice binerler ve onu Amerikan vapuru sanırlar. Çok geçmeden yakalanırlar ve Türk makamlarına teslim edilirler. Cevdet’le yakından ilgilenen avukat, yanlarında kalmayı ve eğitim almayı teklif etse de Cevdet, gururundan dolayı teklifi kabul etmez; Hasan’ın yanında kalıp fabrikada çalışmaya karar verir.

Suçlu Serisi

1. Suçlu 2. Sokakların Çocuğu

Suçlu Kitabı Hakkında Bilgiler

  • Orhan Kemal’in sinemaya ilk kez uyarlanan eseridir.
  • 28 kere sansürlenerek Türk sinema tarihinde en çok sansüre uğramış filmler arasında olma özelliği taşımaktadır.

Suçlu Kitabının Açıklaması

Edebiyatımızda umudun ve iyimserliğin kalemi olan Orhan Kemal, Suçlu’da hayatın oyunlarına karşı düşleriyle, hayalleriyle ayakta kalmaya çalışan küçük bir çocuğun erken ve acılı büyüme serüvenini ele alıyor. Orhan Kemal’in Sokakların Çocuğu adlı ünlü romanını ilk cildi olan Suçlu, çocukları sokağa götüren yaşamın, acı dolu yolun anlatımı. Orhan Kemal’in kitapları tor okurun hayatta rastlayabileceği o çok nadir hazineler arasında yer alır. Çok az yazar okurunun dünyasında onun kadar iz kak, okurunu onun kadar biçimlendiril. Orhan Kemal umudu ve iyimserliği yeniden kazanmamız için yol gösterir bize. Edebiyatımızın en değerli ustalarından biri olan Orhan Kemal’in kitaplarım yayımlamaktan onur duyuyoruz.


Yorum yapın