Uzun Beyaz Bulut Gelibolu Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Uzun Beyaz Bulut Gelibolu'nun Fotoğrafı

Kitap Uzun Beyaz Bulut Gelibolu
Yazarı Buket Uzuner
Türü Romanlar
Kategoriler En Çok Okunanlar
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 2022

Buket Uzuner tarafından 2022 yılında kaleme alınmış olan Uzun Beyaz Bulut Gelibolu kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Uzun Beyaz Bulut Gelibolu pdf, Uzun Beyaz Bulut Gelibolu konusu, Uzun Beyaz Bulut Gelibolu karakterleri, Uzun Beyaz Bulut Gelibolu yorumları, Uzun Beyaz Bulut Gelibolu açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Uzun Beyaz Bulut Gelibolu – Buket Uzuner


Uzun Beyaz Bulut Gelibolu Kitabının Karakterleri

Beyaz hala: Gelibolu romanının sevilen bilge köylü ninedir. Beyaz Hala isimli karakter, babasıyla İngilizce konuştuğu için İngilizce konuşan ama köyünden ayrılmadığı için Gelibolu şivesiyle konuşan Anadolulu bir anneannedir ve o kadar gerçektir ki bu ülkeyi tanıyan herkese yabancı gelir.

Victoria: İdeallerini gerçekleştirmek için kendi ülkesinden çok uzaklara gelmiş, gerçekten cesur, kararlı bir hanım efendir.

Aliastiar John Taylor: Kendi milleti olmasa da İngilizler tarafından milleti için savaşmaya çağrılan, savaşın anlamsızlığını kısa sürede fark eden ve etkilenmemek için hayatının geri kalanını tamamen değiştiren cesur bir adamdır.

Ali Osman Teğmen: Savaşın ne kadar gereksiz olduğunu düşünse de milleti için kendini feda etmekten çekinmeyen, ideallerinden ödün vermeyen bir gençtir.

Avukat Ali Osman: Kendinden çok emin, olaylara çabuk hâkim olan bir karakterdir.


Uzun Beyaz Bulut Gelibolu Kitabının Konusu

Çanakkale Savaşları’nda şehit olan dedesinin kayıp mezarını aramak için Gelibolu’ya gelen Yeni Zelandalı genç bir kadının ve yolda yürüyen Türk Nine’nin akıllara durgunluk veren seksen beş yıllık sırrını anlatıyor.


Uzun Beyaz Bulut Gelibolu Kitabının Özeti

Dedesinin Çanakkale savaşlarında ölmediğine inanan bir Anzak torununun Gelibolu’ya gelişiyle başlar. Kendisini oraya getiren rehbere Eceyaylası Köyü’ne gitmek istediğini söyler. Köye geldiğinde hem köyü hem de tüm dünyayı etkileyecek bir şey söyler. Büyük bir Türk Gazisinin aslında Anzak ve dedesi olduğunu söyler.

Yeni Zelandalı kız, Gazi Alican Çavuş’un akrabası olup olmadığını sorar. Gazi Alican Çavuş’un kızı Beyaz’a götürürler. Beyaz Teyze, hiç evlenmemiş ve babasını çok sevmeyen ama köylerinde çıkan yangından sonra hiç dışarı çıkmamış ve kimseyle konuşmamış bir Türk köylüsüdür. Beyaz Teyze evden hiç çıkmadığı ve kimseyle konuşmadığı için bu kızı kabul etmeyeceğini düşünen köylüler, kızın eve kabul edilmesiyle şaşırırlar.

Beyaz Hala, adı Victoria olan bu kızı bir süre evinde misafir eder. Bu arada dünyanın dört bir yanından gazeteciler ve televizyon yayıncıları bu büyük haber fırsatından yararlanmak için köye akın eder. Beyaz Hala, içindeki bu kıza tüm gerçekleri açıklar. Gerçeği kabul etmek çok zordur. Anzak askeri Alistair John Taylor, ailesine Gelibolu Savaşı’nı ve orada savaşmanın anlamsızlığını anlatan mektuplar yazmıştır. Son mektubunda buradan kaçmak istediğini ve eve dönmeyeceğini yazar. Bir gün gerçekten savaştan kaçar ve Türk siperlerine girer. Tam başından vurulmak üzereyken, yaralı bir kişi ayağına takılır ve ölümden kurtulur. Ayağı sıkışan yaralı Teğmen Ali Osman’dır. 2 gün birlikte kalırlar. Ali Osman ile ölüm arasındaki savaşı ölüm kazanır. Ali Osman ölmeden önce Anzak adamına kendi kıyafetlerini giymesini söyler.

Bir köyün yakınında bir Anzak erkeği, Ali Osman’ın kılığına girmiş ve mezarının başında dururken, bir Türk kızı Meryem onu görür ve anında ona âşık olur. Onu köyüne götürür ve İngilizler tarafından esir alınmış bir Türk teğmen olduğunu söyler. Onunla evlenir ve dört çocukları olur. İlk çocukları Ali Osman ölür. Diğer üç çocuğun adı Uzun, Beyaz ve Bulut’tur. Uzun, Beyaz, Bulut, Yeni Zelanda’nın diğer adıdır. Anzak kahramanının torunu Yeni Zelandalı kız gerçeği öğrenir ama gerçeği kendine saklar.


Uzun Beyaz Bulut Gelibolu Kitabının Açıklaması

Çanakkale 2000

Çanakkale Savaşları’nda ölen büyük dedesinin mezarını aramak için Gelibolu’ya gelen Zelandalı genç bir kadın ve Çanakkale Milli Parkı’nda bastonuyla dolaşan Türk Nine’nin akıllara durgunluk veren seksen beş yıllık sırrı…

Çanakkale 1915

Osmanlı teğmeni Ali Osman Bey ile Anzak Er Alistair John Taylor’ın birlikte insanlığa verdiği dehşetengiz ders…

Tarih kitaplarında yer almasına henüz hiçbir milletin izin vermeye hazır olmadığı büyük insanlık sınavı: Aynı adam aynı savaşta iki düşman ülkede savaş kahramanı olur mu? Ya da: Tarih düz okunacak bir metin midir? Ve tarih yeniden yazılmalı mıdır?

Buket Uzuner, romancılığının doruklarında bir başyapıta daha imza atıyor.


Yorum yapın