Vahşetin Çağrısı Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Vahşetin Çağrısı'nın Fotoğrafı

Kitap Vahşetin Çağrısı
Yazarı Jack London
Türü Romanlar
Kategoriler En Çok Okunanlar
Kitap Önerileri
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 1903

Jack London tarafından 1903 yılında kaleme alınmış olan Vahşetin Çağrısı kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Vahşetin Çağrısı pdf, Vahşetin Çağrısı konusu, Vahşetin Çağrısı karakterleri, Vahşetin Çağrısı yorumları, Vahşetin Çağrısı açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Vahşetin Çağrısı – Jack London


Vahşetin Çağrısı Kitabının Karakterleri

Buck: Yargıç Miller ve ailesinin şımarık, evcil bir hayvanıdır.

François ve Perrault: Kanadalı bir nakliyecidir. Kızak köpeği olarak Buck’u satın alır.

Manuel: Para için Buck’ı satan bahçıvan yardımcısıdır.

John Thornton: Köpeklerden iyi anlayan bir eğitmendir. Buck’un hayatını kurtarır ve yanına alır.

Hans ve Pete: Thornton’un altın aramak için beraber çalıştıkları arkadaşlarıdır.


Vahşetin Çağrısı Kitabının Konusu

Hikâyede Buck adında bir köpek anlatılır, sahibinin evinde mutlu ve huzurlu bir hayat sürerken, bir anda ban başka bir hayatın içine atılarak birbirinden farklı olaylar yaşamaya başlar.


Vahşetin Çağrısı Kitabının Özeti

Kaliforniya’nın Santa Clara Vadisi’nde zengin Yargıç Miller ve ailesinin şımarık evcil hayvanı olarak mutlu bir şekilde yaşayan Buck, bahçıvan yardımcısı Manuel, kumar bağımlılığını finanse etmek için umutsuzca paraya ihtiyaç duyduğunda, Buck’ı çalar ve onu büyük, kazançlı bir para karşılığında satar. Aç ve bir sandıkta kötü muamele görür. Serbest bırakıldığında, yalnızca “kırmızı kazaklı adam” olarak bilinen gözetmenine saldırır, ancak bu adam “kulüp yasasını” öğretir ve yeterince uzun süre kovuluncaya kadar Buck’a vurur. Buck daha sonra Kanada hükümetinden bir çift Fransız-Kanadalı nakliyeciye, François ve Perrault’a satılır. Orada onu bir kızak köpeği olarak yetiştirirler ve Kanada’nın Klondike kentinde güderler. Soğuk kış gecelerine ayak uydurmayı ve toparlanmayı takım arkadaşlarından çabucak öğrenir. Buck ile acımasız, tartışmasız baş köpeği Spitz arasında bir rekabet başlar. Buck sonunda Spitz’i yener ve öldürür, ardından takımın yeni lideri olur.

François ve Perrault, Yukon Trail’i rekor sürede tamamladıklarında – sevkiyatlarıyla Skagway’e geri döndüklerinde ve Kanada hükümetinden yeni siparişler aldıklarında, mürettebatı daha sonra “İskoç melezi” bir adama satılır. Posta hizmetinde de çalışır. Köpekler artık maden sahalarına ağır yükler taşımak zorunda kalır ve yolculukları yorucu ve uzun sürer.

Buck’ın sonraki sahipleri, Mercedes, koyun kocası Charles ve Kuzey Amerika’da hayatta kalma konusunda tecrübesiz olan kibirli erkek kardeşi Hal adındaki Amerikan Southland’in damgalanmış üçlüsüdür. Kızağı kontrol etmekte zorlanır ve başkalarının faydalı önerilerini, özellikle de pınarın eridiğine dair tehlikeli uyarıları görmezden gelirler. Mercedes’e kızağının çok ağır olduğu söylendiğinde, önemli malzemeleri modaya uygun eşyalar lehine boşaltır. Ayrıca aptalca bir şekilde 14 köpekten oluşan bir ekip kurarlar ve yanlışlıkla daha fazla köpekle daha hızlı gidebileceklerini düşünürler. Aşırı çalıştırılan köpekleri fazla besler ve yiyecek stoku düştüğünde onları aç bırakmak zorunda kalırlar. Ekipteki köpeklerin çoğu zayıflık, ihmal veya hastalıktan ölür. Beyaz Nehir’e girdiklerinde sadece beş köpek bırakır.

Orada, köpeklerin kötü muamele gördüğünü ve zayıf bir durumda olduğunu fark eden, deneyimli bir açık hava adamı olan John Thornton ile tanışırlar. Üçlüyü nehri geçmemeleri konusunda uyarır, ancak tavsiyesini dikkate almazlar ve Buck’a devam etmesini emrederler. Yorgun, aç ve önündeki tehlikeyi hisseden Buck, reddeder ve karda hareketsiz yatmaya devam eder. Buck, Hal tarafından dövüldükten sonra, sürücünün Buck’a yaptığı muameleden iğrenen Thornton, Hal’e baltasının arkası ile vurur ve Buck’ı izinden kurtarır. Thornton’u geçemeyen üçlü, kalan köpeklerle nehri geçmeye çalışır, ancak Thornton’un uyardığı gibi, buz kırılır ve köpekler ve insanlar nehre düşer ve boğulur.

Thorton, Buck’ı sağlığına kavuşturmak için tedavi ederken, Buck Thorton’u sevmeye ve ona sadık olmaya başlar. Adam onu nehre düştüğünde kurtarır. Thornton onu altın için tavaya götürürken, Matthewson adında bir bonanza kralı Thornton’u köpeğin gücü ve bağlılığı üzerine bahse girmeye davet eder. Buck, yarım İngiliz ton (450 kg) un yüklü bir kızağı donmuş zeminden çeker, 100 yarda çeker ve Thornton’a 1.600 ABD Doları altın tozu bahse girer. Skookum Banks’in bir kralı Buck’a büyük bir miktar satın almayı teklif eder, ancak Thornton, Buck’a düşkün olduğu için teklifi reddeder.

Thornton kazançlarını borçlarını ödemek için kullanır, ancak arkadaşları Pete ve Hans ile altın aramaya devam etmeye karar verir. Buck ve diğer altı köpeği kızağa koşar ve efsanevi Kayıp Kulübe’yi aramaya devam eder. Uygun bir altın yatağı bulduklarında, köpeklerin yapacak bir şeyleri yoktur ve Buck’ın ilkel “kıllı adam” ile takılmaya dair daha kalıcı anıları vardır. Thornton ve iki arkadaşı bir kampa girerken, Buck vahşi doğanın çağrısını duyar, doğayı keşfeder ve yerel bir sürüden bir Kuzeybatı kurduyla sosyalleşir. Ancak, Buck kurtlara katılmamaya karar verir ve Thornton’a dönmeyi seçer. Nereye ait olduğundan emin olmadan Thornton ve vahşi doğa arasında gidip gelir. Stratejik olarak bir boğa geyiği öldürdükten sonra kampa geri döndüğünde, Hans ve Pete’in öldürüldüğünü ve ardından Thornton’ın da aynı kaderi paylaştığını, bir Kızılderili Yeehats grubunun ellerinde olduğunu fark eder. Öfkelenen Buck, Thornton’ın intikamını almak için yerlilerin çoğunu öldürür ve artık insanlarla hiçbir teması olmadığını fark eder. Vahşi kardeşlerini aramak için dışarı çıktığında, bir grup saldırgan kurtla karşılaşır. Buck sürüyle savaşı kazanır ve sonra bunun bir süre önce sosyalleştirdiği kurt sürüsü olduğunu anlar. Buck daha sonra kurdu ve sürüsünü ormana kadar takip eder ve vahşi doğanın çağrısına cevap verir.


Vahşetin Çağrısı Kitabının Açıklaması

Amerikan edebiyatının büyük ustalarından Jack London’ın unutulmaz romanı Vahşetin Çağrısı hemen tüm dillere çevrilmiş, gerçek anlamda bir klasik niteliği kazanmıştır.

Dünya edebiyatında kendi kendini yetiştiren yazarların en yetkin örneklerinden biri olan Jack London, en güçlü ve etkileyici yapıtlarından biri sayılan Vahşetin Çağrısı’nda, kızağa koşulan bir kurt köpeğinin amansız yaşam savaşını anlatır. Alaska’nın yabanıl ortamında yaşayan insanların acımasızlığından payına düşeni alan Buck, ayakta kalabilmek için inanılmaz bir savaş verecek, giderek yabanın çekiciliğine kapılarak özgür seçimini yapacaktır.

Ne ki, Buck’ın bir köpek olduğunu bilmesek, onun başından geçenleri bir insanın zorluklarla dolu yaşamöyküsü olarak da okuyabiliriz. London, bir köpeğin öyküsünün ardında, insanlık durumunun ürkütücü bir panoramasını önümüze serer.


Yorum yapın