10. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Sayfa 131-135 Cevapları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları 1. Ünite Doğal Sistemler Sayfa 131, 132, 133, 134, 135 Yeryüzündeki Bitki Türlerinin Sınıflandırılması Etkinlik Soruları ve Cevaplarını yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

Yeryüzündeki Bitki Türlerinin Sınıflandırılması

10. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 131 Cevabı

Çevrenizde bulunan bitki türlerini listeleyiniz. Bunları sınıflandırmanız istenseydi hangi ölçütlere göre nasıl sınıflandırırdınız? Defterinize yazınız.

Cevap: Bitki türleri ağaçlar, otlar ve çalılar şeklinde sınıflandırılabilir. Etrafımızdaki bitki türlerini; iklim ve yer şekillerine, yetiştiği toprağın yapısına göre sınıflandırırız. Benzer bölgelerde yetişen türleri ise kışın yeşil kalıp kalmamalarına, yaprak şekillerine, meyve verip vermediklerine göre sınıflandırabiliriz. Ağaçlara çam, çınar, kavak, zeytin ağacı gibi türleri örnek verebiliriz. Ağaçların oluşturdukları büyük topluluklara da orman denir.

Aşağıdaki grafikleri inceleyiniz. Sıcaklık ve yağış koşullarını göz önünde bulundurarak bu iklim koşullarının etkili olduğu yerlerin sizce bitki örtüleri nedir? Bu konudaki düşüncelerinizi
grafiklerin altındaki noktalı yerlere yazınız.

  1. Resim Bozkır
  2. Resim Ekvatoral Yağmur Ormanları
  3. Resim Muson Ormanları
  4. Resim Tundra

10. SINIF GÜN YAYINLARI COĞRAFYA DERS KİTABI CEVAPLARI

Yorum yapın