10. Sınıf Meb Biyoloji Sayfa 107 Cevapları – derskitabicevaplarim.com

10. Sınıf Meb Biyoloji Sayfa 107 Cevapları

10. Sınıf Meb Yayınları Biyoloji Sayfa 107 Araştırma Cevaplarını yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

ARAŞTIRMA

1. Rh faktörüne bağlı kan uyuşmazlığı nasıl tedavi edilebilir?

Anne Rh (-), baba Rh (+) ve çocuk ise Rh (+) faktörlere sahip olduğunda doğan bebek ile anne arasında kan uyuşmazlığı gözlemlenmektedir. Genel itibarı ile anne karnında bebek ve anne kanı karışmamaktadır. Zaman içerisinde meydana gelen çatlamalar doğrultusunda bebeğin kanı anne vücuduna geçmektedir. Bebeğin kanında bulunan Rh antijenleri anneye geçmektedir. Bu doğrultuda anne kanında bu antijene karşı antikor oluşturulur. Bu hastalık daha sonraki bebeklerin kanlarında da antikor oluşumuna neden olabilir.

Günümüzde kan uyuşmazlığı doğrultusunda bu şekilde risk barındıran durumlarda annenin kanının çocuktan gelebilecek antijenlere karşı antikor oluşturmasını önleyecek ilaçlar tavsiye edilerek bu durum emniyete alınmaktadır.

2. A, B, 0 kan grubu sisteminde de anne ile çocuk arasında kan uyuşmazlığı görülebilir mi?

“A, B, 0 kan grubu sisteminde de anne ile çocuk arasında kan uyuşmazlığı görülebilir mi?” sorusunun cevabı “hayır, görülemez” olmalıdır.

Anne ile çocuk arasındaki kan uyuşmazlığı durumu Rh faktörü ile ilgilidir.

Annenin kan grubu Rh negatif iken, bebeğin kan grubu Rh pozitif ise anneye kan uyuşmazlığı iğnesi yapılması gerekir. Eğer bebeğin kan grubu da Rh negatif ise ek bir tedaviye gerek görülmez.

A, B, 0 kan grubu sisteminde ise genel olarak böyle bir risk yoktur.

10. SINIF MEB YAYINLARI BİYOLOJİ DERS KİTABI CEVAPLARI

Yorum yapın