10. Sınıf Meb Türk Dili ve Edebiyatı 5. Ünite Yazma Cevapları

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Meb Yayınları 5. Ünite Roman Sayfa 206 5. Ünite Yazma Metni Etkinlik Soruları ve Cevaplarını yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

10. Sınıf Meb Türk Dili ve Edebiyatı Sayfa 206 Cevabı

Aşağıda verilen uygulamalardan birini seçerek yazınızı yazınız.

• Okuduğunuz bir romanın sonucunu değiştirerek yazınız.

Yaban romanının sonunu şöyle değiştirirdim. Yaban romanının kahramanı olan Ahmet Cemil halk tarafından iyice anlaşılır ve onun yönlendirmesi sonucunda halk bilinçlenir kitap okumaya başlar aydınlanır böylece cehaletten kurtulur ve Atatürk yolunda kalkınmaya vatanına sahip çıkmaya başlar şeklinde bitirirdim.

• Okuduğunuz bir romandaki olay örgüsünü hikâye formunda yazınız.

Mert bir gece arkadaşlarıyla eğlenmek için dışarı çıkar. Fakat gittikleri yerde bir başka grupla kavga ederler. Bu kavga bir anda büyür ve Mert’in bir arkadaşı yaralanır. Bir taraftan onu hastaneye götürmeye çalışırken, diğer taraftan bulundukları yere gelen polislere dertlerini anlatmaya uğraşırlar. Polis oralı olmaz ve Mert’i tutuklar.

Bu durumu ailesine nasıl açıklayacağını, geleceğinin nasıl etkileneceğini düşünen Mert, kendisine hapisten kaçmayı teklif eden arkadaşlarına uyar ve bir anlık boşluktan faydalanıp dışarı çıkarlar. Henüz karakoldan uzaklaşamadan, polislerin megafonlarla anons yaptıklarını görürler. Ancak en büyük dertleri bu değildir. Tartıştıkları insanlar, ellerinde sopalarla onları kovalamaya başlamıştır. Mert hızla koşarken ayağı takılır, düşer, ve bir sopa kafasına doğru iner.

Okuduğunuz romanın bir kesitini diyalog hâlinde yazınız.

DOSTOYEVSKİ – SUÇ VE CEZA ROMANINDAN :

Raskolnikov, isteksiz isteksiz sert bir sesle :

“Yapıyorum,” dedi.

-“Ne yapıyorsun?”

“İş yapıyorum.”

“Ne işi yapıyorsun?”

Delikanlı biraz sustuktan sonra ciddi bir eda ile : -Düşünüyorum, dedi.

Nastasya, katıla katıla güldü, ardından ince sesiyle :

-Devam et!

10. SINIF MEB YAYINLARI TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI DERS KİTABI CEVAPLARI

Yorum yapın