5. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ortak Mirasımız Cevapları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Anadol Yayıncılık 7. Ünite Küresel Bağlantılar Sayfa 191, 192, 193, 194, 195 Ortak Mirasımız Etkinlik Soruları ve Cevaplarını yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

5. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 191 Cevabı

Lidyalıların hangi icadı günümüzde bütün insanlar tarafından kullanılmaktadır? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

CevapLidyalılar parayı bulan ilk uygarlıktır. Günümüzde bütün insanlar tarafından kullanılmaktadır. Paranın kullanılması ticarette gelişmenin yaşanmasına neden olmuştur. Takasın ortadan kalkması, kıymetli madenlerin işlenmesi ve uygarlıklar arasında da kabul görmüştür. Lidyalılar parayı bularak ticaretteki bütün kuralların yeniden düzenlenmesini sağlamışlardır. Para, değerli eşyaların satılmasında ve alınmasında, tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin yapılmasında kullanılmaya başlanmıştır. Kısa sürede bütün uygarlık coğrafyasına yayılmıştır. Lidyalılar bu nedenle çok önemli bir uygarlıktır.

5. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 195 Cevabı

Siz de ülkemizde ve dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan ortak miras unsurlarını araştırınız. Bunlar hakkında bilgi toplayınız. Araştırma sonucunda bir poster çalışması hazırlayarak sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız. Çalışmanızda görsel unsurlardan yararlanabilirsiniz.

Cevap: Antalya’nın Serik ilçesinde bulunan Aspendos Antik Tiyatrosu ülkemizin ve dünyanın en değerli mimari eserlerinden birisidir. Her yıl yerli ve yabancı birçok turistin ziyaret ettiği tiyatronun, yapıldığı dönemde yaklaşık 20 bin kişiyi ağırlayacak büyüklükte olduğu bilinmektedir.

Sıra Sizde

Aşağıda verilen soruların cevaplarını defterinize yazınız.

• Ortak miras nedir ve özellikleri nelerdir?

Cevap: İnsanlığın tarih boyunca sonraki kuşaklara bıraktığı maddi ve manevi değerlerin tümüne ortak miras denir. Ortak miras, tüm insanların binlerce yıl süresince oluşturduğu birikimlerdir. Ortak miras, tek bir ulusa ait değildir, tüm insanlığın malıdır. Ortak mirasa katkıda bulunmak, tüm insanlığın yararınadır.

• Ortak mirasın insanlar için önemi nedir?

  • Ortak miras insanların geçmişi anlamasına ve geleceğine ışık tutmasına katkı sağlar
  • Gelecek kuşakların daha iyi bir ortamda yaşamasına zemin hazırlanır
  • İnsanların manevi huzurlarına katkıda bulunur.
  • Tarihi anlamakta katkı sağlar.
  • İnsan topluluklarının gelişmesine yardımcı olur.
  • İnsanların ortak bir kültür de buluşmasına katkı sağlar.
  • Dünya barışına katkı sağlar.
  • Topluluk sorunları global düzeyde dile getirilerek , insanların daha hızlı çözüm bulmasını sağlar.

5. SINIF SOSYAL BİLGİLER DERS KİTABI CEVAPLARI

Yorum yapın