Türkiye Beklenilendir Cevapları

6. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Türkiye Beklenilendir Sayfa 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248 Soruları ve Cevaplarını yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

TÜRKİYE BEKLENİLENDİR

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sayfa 241 Cevapları

Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütünün (UNHCR) 2019 yılı verilerine göre Türkiye, 4 milyon mülteciye kucak açmış durumdadır. Aynı zamanda TİKA, AFAD vb. kuruluşlar aracılığıyla dünyanın dört bir tarafında yardım faaliyetlerinde bulunmaktadır.

Yukarıdaki bilgilerden hareketle Türkiye’nin bölgesinde üstlendiği rolle ilgili neler söyleyebilirsiniz?

Türkiye çok büyük bir yükün altına girmiştir. Çünkü 4 milyon insana sadece kalacak yer sağlamak ya da topraklarına kabul etmek yeterli değildir. Devamında bu kişilerin topluma uyumu, sosyal ekonomik ve eğitim alanında ne tür şeyler yapılması gerektiği de planlanmalıdır.  

 Bunların planlanmaması takdirde ileride kültürel, sosyal ve toplumsal sorunlara yol  açması mümkündür. Gerekirse TİKA AFAD gibi kurumlar tüm dünyadaki faaliyetlerine kısa bir süre ara vererek asıl önemli olan bu 4 milyon insanın topluma uyum sağlaması ve hem vatandaşların hem de onların mutlu halde yaşamasını sağlamak olmalıdır.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sayfa 243 Cevapları

Türk Silahlı Kuvvetlerinin görevli olduğu her bölgede önemli bir askerî güç olmasının uluslararası alanda etkisi nelerdir?

Cevap: Uluslararası alanda söz sahibi olmamızı sağlar.  

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sayfa 244 Cevapları

Türk, Beklenilendir

Prof. Dr. Tufan GÜNDÜZ’ün anlatımıyla; Türk askeri Saraybosna’da, özel olarak yardıma muhtaç köy ve okulları dolaşıp gerekli yardımlarla donatıyor. Dolaşırken bir köyün muhtarından yardım yapılacakların listesini istiyor. Yardım paketleri ise Türkiye’den kargo ile birliğe gönderiliyor. Köyde listeye göre dağıtım yapılıyor ve köyün ileri gelenlerinden birisi “Biz size listeyi verdiğimizde yardıma muhtaç bir teyzemizi unutmuşuz.” diyor. Teyzenin evi de tepelik bir yerde ve köyün dışındadır. Bizim subaylarımız “Tabii ki yardım edebiliriz.” diyorlar ve diz boyu kara rağmen kutuları omuzlayıp teyzenin evine ulaştırıyorlar. Kapıyı çalıyorlar ve karşılarındaki teyze kapıyı açar açmaz “Türk müsünüz?” diye soruyor. Bizimkiler de “Türküz!” deyince yaşlı teyze “Geleceğinizi biliyordum.” Bizim geleceğimizi bilen milyonlar var. El Bab’da, Halep’te, Musul’da…

Metinden ve konu başlığından yola çıkarak Türkiye’nin uluslararası alandaki rolünü nasıl açıklarsınız? Söyleyiniz.

İnsanlar Türkiye’yi mazlumun yanında olarak gördüğü için, başlarında bir sorun olursa yani bir zalimlik görürse gelip kendilerini kurtaracak olarak görüyor. Ve bu şekilde de ülkemiz mazlumlara dünyanın her yerinde yardım etmektedir.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sayfa 245 Cevapları

Petrol ve doğal gaz projeleri için söylenen “boru hattından barış hattına” ifadesi ile ne anlatılmak istenmektedir?

Boru hattı kurularak ülkeler arasında bir barış ve dostluk oluşturma adına söylenmiş bir sözdür.  

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sayfa 246 Cevapları

Türkiye, Bakü-Tiflis-Kars Demir Yolu Projesi sayesinde bugüne kadar hangi ülkeler ile ekonomik iş birliği yapmıştır? Söyleyiniz.

Cevap: Rusya, Azerbaycan, Gürcistan

Bakü-Tiflis-Kars Demir Yolu Projesiyle tarihteki hangi ticaret yolu canlandırılmak istenmiştir? Söyleyiniz.

Bu ticaret yolu Türkiye’nin uluslararası alanda ekonomik rolünü nasıl etkiler?

Cevap: İhracat gelirlerini arttırır.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın dünyada kutlanan ilk ve tek çocuk bayramı olmasını Türkiye’nin uluslararası rolü açısından nasıl değerlendirirsiniz?

Cevap: Atatürk’ün dünya lideri olduğunu gösteren bir olaydır. Böyle bir şey daha kimsenin aklına bile gelmemişken o çocuklar için bir günü bayram ilan etmiştir. Ülke olarak uluslararası anlamda bazı ilkleri yapan ülke olarak bilinmemizi sağlamıştır.  

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sayfa 248 Cevapları

Soru: Aşağıdaki tabloda Türkiye’nin dünyada siyasi, askerî, ekonomik ve kültürel açılardan üstlendiği uluslararası rolleriyle ilgili bilgiler verilmiştir. Verilen bilgilerin ilişkili olduğu alanı işaretleyiniz. (Aynı açıklamanın birden fazla doğrusu olabilir.)

1. Türkiye Maarif Vakfının, yurt dışında ülkemiz adına doğrudan eğitim faaliyetlerinde bulunması
2. İslam İşbirliği Teşkilatının dönem başkanlığının Türkiye’ye verilmesi
3. Ülkemizin enerji ihracatı yapan doğu ülkeleri ile ithalatçı batı ülkelerinin enerji yollarının kesiştiği noktada yer alması
4. Türkiye’nin NATO ve BM gibi örgütlerle iş birliği yaparak barış gücü operasyonlarında görev alması
5. Türkiye’nin uluslararası boru hattı projeleriyle Orta Asya, Hazar ve Orta Doğu bölgelerindeki zengin doğal gaz ve petrol rezervlerini Avrupa’ya ulaştırması
6. Türkiye’nin dört yıl süreyle Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatının Yürütme Kurulunda yer alması
7. 13. İslam Zirvesi Toplantısının, İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkelerin devlet ve hükûmet başkanlarının katılımı ile İstanbul’da yapılması

Siyasi: 2, 4, 6, 7

Askeri: 4

Kültürel: 1, 6

Ekonomik: 3, 5

6. SINIF SOSYAL BİLGİLER DERS KİTABI CEVAPLARI

Yorum yapın