7. Sınıf Tutku Fen Bilimleri Sayfa 152 Cevapları Tutku Yayınları

7. sınıf fen bilimleri sayfa 152 cevapları tutku yayınları. 7.Sınıf Tutku Yayıncılık Fen Bilimleri Sayfa 152 Cevaplarını yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

7. Sınıf Tutku Fen Bilimleri Sayfa 152 Cevapları

Güneş enerjisinin günlük yaşam ve teknolojideki uygulamaları

Güneş enerjisinin günlük yaşam ve teknolojideki uygulamalarını araştırınız, yazın açık renkli, kışın ise koyu renkli kıyafetler tercih edilmesinin nedeni ne olabilir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

1. Güneş enerjisinin günlük yaşam ve teknolojideki uygulamalarını araştırınız.

Yenilenebilir enerji kaynakları doğal enerji kaynakları olarak çevreye zarar vermeyen ve kolay üretilebilen enerji kaynaklarıdır. Güneş enerjisi de yenilenebilir enerji kaynakları arasında bulunmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynakları güneş enerji olarak da kullanılmaktadır.

Güneş enerjisinden elektrik üretimi ve su ısıtılması evlerde, iş yerlerinde, okullarda, hastanelerde, ulaşımda, iletişimde, tarım ve ticarette kullanılmaktadır. Güneş enerjisi yenilenebilir olduğu için her alanda kullanılmaktadır. Uzay teknolojilerinde de güneş enerjisi kullanılmaktadır. Güneş enerjisi, elektrik üretiminde çok etkili olduğu için güneş panelleri prototip olarak her yere kurulmaktadır. Güneş ışınlarının geliş şekli, gelme süresi be panellerin temizliği enerjinin üretilmesinde etkili olan unsurlardır.

Güneş enerjisinin günlük yaşam ve teknolojideki uygulamalarına örnekler şu şekildedir:

  • Elektrik üretiminde kullanılmaktadır.
  • İletişimde elektrik üretmek için kullanılmaktadır.
  • Ulaşımda elektrik üretmek için kullanılmaktadır.
  • Eğitimde elektrik ihtiyacının karşılanması söz konusudur.
  • Sağlık alanında elektrik sağlamak için kullanılmaktadır.
  • Sıcak su elde etmek için evlerde, okullarda, sanayide kullanılmaktadır.
  • Uzay çalışmalarında kullanılmaktadır.
  • Uydu yapımında kullanılmaktadır.
  • Uzay araçlarının imalatında kullanılmaktadır.

2. Yazın açık renkli, kışın ise koyu renkli kıyafetler tercih edilmesinin nedeni ne olabilir?

Cevap: Yaz kış farklı renklerde elbise tercih etmemizin temel sebebi  ışığın soğurulmasıdır. Açık renkler ışığı daha fazla yansıtmakta, koyu renkler ışığı daha fazla soğurmaktadır. Bu bilgiden hareketle, yazın açık renkli elbiseler giyeriz ki, zaten her yer sıcaktır biz ısınmaktan daha çok serinlemek isteriz. Bunun için açık renkli elbiseler giyerek üzerimize gelen ışığın yansımasını sağlarız. Kış aylarında, soğuk olduğundan ısınmaya ihtiyacımız vardır. Bunun kış aylarında ısınmak için ışığı daha çok soğuran yani kendi bünyesinde tutan ve ısınan koyu renkleri elbiseler tercih edilir.

7. Sınıf Fen Bilimleri Tutku Yayınları Ders Kitabı Cevapları Tamamı İçin Tıklayınız

Yorum yapın