7. Sınıf Fen Bilimleri Sayfa 66 Cevapları – derskitabicevaplarim.com

7. Sınıf Fen Bilimleri Sayfa 66 Cevapları

7.Sınıf Fen Bilimleri Sayfa 66 Cevapları en güncel haliyle sitemizde.7.Sınıf Fen Bilimleri Sayfa 66 Cevapları için aşağıya bakabilirsiniz.

7. Sınıf Meb Fen Bilimleri Sayfa 66 Cevapları

7. Sınıf Meb Yayınları Fen Bilimleri Sayfa 66 Cevaplarını yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

Hepiniz göz rengi, saç rengi, ten rengi gibi özellikleriniz bakımından annenize, babanıza ya da yakın akrabalarınıza benziyor olmalısınız. Peki, bu özellikler anne ve babanızdan size nasıl aktarılıyor olabilir?

Cevap: Anne ve babadan kesinlikle çocuğa özellikler geçer annede XX babadaXY kromozomları bulunur cinsiyet zaten bundan belirlenir . Genler sayesinde bir insan anne ve babasına benzer. Özetle DNA sayesinde anne ve babadaki özellikler diğer kuşağa aktarılır.

İnsanların vücut hücrelerinde 46 kromozom bulunur. Bu kromozomların 23 tanesi anneden, 23 tanesi babadan gelir. Sizce anne ve babadan gelen bu 23 kromozomlu hücreler nasıl oluşmaktadır?

Cevap: Vücudumuz milyonlarca hücreden oluşur. Hücrelerin çoğu genlerin tamamını içerir. Genler büyümemizi ve vücudumuzun nasıl çalışacağını kontrol eden bir yönergeler dizisi gibidir. Ayrıca genler göz rengimiz, kan grubumuz ve boyumuz gibi birçok özelliğimizin oluşmasından sorumludurlar. Genler kromozom olarak tanımlanan ipliksi yapılar üzerinde taşınırlar. Genellikle çoğu hücremizde 46 kromozom bulunur. Kromozomlarımızı anne ve babamızdan alırız. 23 kromozomluk bir takımı annemizden ve diğer 23 kromozomluk takımı babamızdan alırız. Böylelikle 2 takım 23 kromozoma veya diğer bir ifade ile 23 çift kromozoma sahip oluruz. Kromozomlar genlerden oluştuğu için hemen hemen tüm genlerimizin iki kopyasını, her biri bir ebeveynden gelecek şekilde anne ve babamızdan alırız. Ebeveynlerimiz ile benzer özelliklere sahip olmamızın altında yatan gerçek budur. Kromozomlar ve dolayısı ile genler DNA ismi verilen bir kimyasal molekülden yapılmıştır.

Yorum yapın