8. Sınıf SDR Dikey Fen Bilimleri Sayfa 137 Cevapları

8. Sınıf SDR Dikey Yayıncılık Fen Bilimleri Sayfa 137 Cevaplarını yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

Günlük hayatta buharlaşmanın soğutma amaçlı kullanılmasına ilişkin örnekler

Günlük hayatta buharlaşmanın soğutma amaçlı kullanılmasına ilişkin örnekleri yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

Buharlaşma, bir hal değişimi olarak bilinmektedir. Suyun buharlaşması ve gaz haline gelmesi bir buharlaşma örneği olarak bilinmektedir. Buharlaşma fiziksel halini kullanarak birçok teknolojik sistemler de geliştirilmiştir. Bu sistemler günlük hayatımızın da bir parçası haline gelmiştir.

Günlük hayatta buharlaşmanın soğutma amaçlı kullanılmasına ilişkin örnekler, buz dolabı, klima, soğutucu gibi teknik cihazlar olarak bilinmektedir. Bu araçlar sayesinde besinlerin korunması, havanın ısı dengesinin oluşturulması ve uzun süreli besin saklama özellikleri oluşturulmaktadır. Derin dondurucu, uzun süreli saklama imkanı veren ve en çok kullanılan soğutma sistemleri arasında yer almaktadır.

Buharlaşma süreci, bir soğutma sistemi olarak kullanılabilir. Buharlaşma esnasında bir sıvı, ısı soğurur (yutar). Sıvıdaki parçacıkların ortalama kinetik enerjisi artar. Sıvı yüzeyinde, bazı parçacıklar kaçmak için yeterli kinetik enerjiye sahiptirler. Sıvıdan ayrılırken, parçacıklar etrafından ısı alarak giderler. Böylece etraf soğutulmuş olur. Soğutucular, dondurucular ve klimalar buharlaşma esasına göre çalışırlar. Çoğu soğutucular, soğutma sistemlerinde freon kullanırlar.

8. SINIF FEN BİLİMLERİ DERS KİTABI CEVAPLARI

Yorum yapın