8. Sınıf Nev Kitap İnkılap Tarihi Sayfa 135 Cevapları

8. Sınıf Nev Kitap İnkılap Tarihi Sayfa 135 Cevaplarını yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

Atatürk’ün Türk kadınlarına sosyal, siyasal, spor, sanat, bilim vb. alanlarda sağladığı haklar ile ilgili bir araştırma yapınız. Günümüzde Türk kadınının gösterdiği başarılara örnek verebileceğiniz birisi var mı bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

1926 yılında Türk Medeni Kanunu’nun yürürlüğe girmesiyle Türk kadını aile ortamında, iş hayatında, kültürel, ekonomik alanda söz ve karar sahibi olmuş ve zamanla erkeklerle aynı hakları elde etmiştir. Türk kadınları cumhuriyet sayesinde erkeklerin yaptıkları görevleri yapmaya başlamışlardır. Yapılan yeni düzenlemelerle Türk kadını, günümüzde öğretmen, doktor, mühendis, yargıç, gazeteci, avukat, subay vb. hemen her iş kolunda görev yapmaktadır. Türk kadını Birinci Dünya Savaşı’nda ve Kurtuluş Savaşı’nda erkeğiyle beraber mücadele etmiştir.  İlk aşamada 3 Nisan 1930 tarihinde kadınlara, belediye seçimlerine katılma hakkı verildi. Daha sonra kadınların muhtarlık seçimlerine katılması sağlandı. Eğitim hakkı, kadın-erkek eşitliği, kadının aile içindeki rolü, kadının çalışma hayatına katılması, seçme ve seçilme hakkı gibi haklar bunların başlıcalarıdır.

SÜREYYA AĞAOĞLU 

Süreyya Ağaoğlu, Azeri kökenli Türk avukat ve yazar. Türkiye’nin ilk kadın avukatı ve kadın hakları savunucularındandır. Ünlü düşünür ve siyasetçi Ahmet Ağaoğlu’nun kızı, yazar ve siyasetçi Samet Ağaoğlu’nun kız kardeşidir.

8. SINIF İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK DERS KİTABI CEVAPLARI

Yorum yapın