8. Sınıf Nev Kitap İnkılap Tarihi Sayfa 132 Cevapları

8. Sınıf Nev Kitap İnkılap Tarihi Sayfa 132 Cevaplarını yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

Osmanlı Devleti döneminde toplumun giyim şekli hakkında sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Osmanlı Devleti döneminde sosyal ve kültürel hayat din eksenli olarak gelişmekteydi. Bu bakımdan insanların günlük hayatında seçtikleri kıyafetler de dine uygun olmasına özen gösterilen kıyafetler olarak bilinmektedir. Osmanlı Devleti döneminde toplumun dindar olarak yaşamasının kanuni olarak düzenlenmesi de bunda etkili olmuştur.

Osmanlı Devleti döneminde kişiler sarık, cübbe, şalvar, entari, takke, fes, çarşaf, ferace gibi dış kıyafetler giyerlerdi. Evlerde ise entari, robadan elbise, başörtüsü ve takke takmak bir örf olarak uygulanır ve dinin gerekliliği olduğundan özen gösterilirdi. Bu bakımdan Osmanlı Devleti’nde sosyal hayat kılık kıyafet yönüyle din ağırlıklı olarak gelişmekteydi.

Osmanlı giyiminde, çeşitli yazma kitaplar içine nakkaşlar tarafından yapılan minyatürlerde, surnamelerde ve yabancıların siparişi üzerine hazırlanan albümlerde görüleceği üzere bir renk cümbüşünün yaşandığı şalvar, iç gömleği, entari, kaftan, hırka, sarık, külah, tülbent, ferace, şal vs…gibi birçok şey kullanılmıştır.

8. SINIF İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK DERS KİTABI CEVAPLARI

Yorum yapın