8. Sınıf Nev Kitap İnkılap Tarihi Sayfa 137 Cevapları

8. Sınıf Nev Kitap İnkılap Tarihi Sayfa 137 Cevaplarını yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

Cumhuriyetin ilanından önce Türkiye İktisat Kongresi’nin toplanmış olması, Atatürk’ün hangi konulara önem ve öncelik verdiğini gösterir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Cumhuriyet ilan edilmeden önce cumhuriyete giden yol Milli Mücadele’de elde edilen siyasi, askeri ve hukuki zaferlerle inşa edilmiştir. Bu bakımdan bazı kongreler cumhuriyetin ilan edilmesinden önce gerçekleştirilmiştir. Bunlar eğitim, iktisat kongreleri olarak bilinmektedir.

İktisat kongrelerinin daha önceden yapılarak kalkınma planlarının oluşturulması Mustafa Kemal‘in devletin bağımsızlığına ve iktisadi olarak elverişli olmasına verdiği önemi göstermektedir. Cumhuriyetin ilan edilmesinden sonra iktisat kongrelerinde alınan kararlar gereğince üretim gerçekleştirebilecek tarım ve sanayi kuruluşları kurulmuştur. Bu da ülkenin gelişmesinde ve kalkınmasında etkin rol oynamıştır.

Atatürk’ün ekonomik özgürlüğe yerli sermayeye dolayısı ile de devletçilik ilkesine bağlı kalacağına bu ilke doğrultusunda çalışmalar yürüteceğine işarettir.

Atatürk’ün ekonomi alanında söylemiş olduğu “Siyasi, askerî zaferler ne kadar büyük olursa olsunlar, ekonomik zaferler ile taçlandırılmazlarsa meydana gelen zaferler kalıcı olmaz, az zamanda söner…” Atatürk’ün yukarıdaki sözünün önemini araştırınız.

Cevap: Mustafa Kemal bu sözüyle ekonomik bağımsızlığın önemini vurgulamıştır. Çünkü ne kadar savaşları kazansanız da başarılar elde etseniz de ekonomik bağımsızlığınız yoksa sonuçta hep dışa bağımlı kalırsınız. Bu da sizlerin özgür refah dolu bir ülke olmanızı engeller.

8. SINIF İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK DERS KİTABI CEVAPLARI

Yorum yapın