8. Sınıf Nev Kitap İnkılap Tarihi Sayfa 158 Cevapları

8. Sınıf Nev Kitap İnkılap Tarihi Sayfa 158 Cevaplarını yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

Siyasi partilerin kurulma amacı ile ilgili bir araştırma yapınız.

Cevap: Siyasi Parti, benzer siyasi görüşe sahip olan insanların ülke yönetiminde söz sahibi olmak üzere kurdukları örgütlere verilen isimdir.

Millî egemenliğin sağlanmasında siyasi partiler nasıl bir rol oynar? Düşüncelerinizi söyleyiniz.

Cevap:  Demokrasi devletlerin kullandığı eşitlik biçimidir. Demokrasi adalettir. Peki demokraside siyasi partilerin önemi nedir ? Demokrasi de olan siyasi partiler , ülkeyi yönetecek kişiyi yani Cumhurbaşkanını belirtir. Halk oylama İle demokrasiyi kimin yöneteceğini belirler. Her 4 yılda bir oylama zamanı olur ve 18 yaşından büyük herkes oy kullanmaya gider

Devlet yönetiminde tek partili yönetim mi yoksa çok partili yönetim mi etkili olur? Görüşlerinizi söyleyiniz.

Cevap: Modern anlamda ilk siyasi partiler, Fransız Devrimi sonrasında oluşmaya başladı. Öncelikle Avrupa, sonrasında dünyanın diğer bölgelerinde çeşitli siyasi görüşlere sahip kişilerin resmen bir araya gelip örgütlenerek kurulan ve yapılan seçimlerde bu örgütlerin topluca ülkelerin yönetiminde söz sahibi olmaya başladılar. Böylece halkın her kesimi ve düşüncesi partiler aracılığı ile dile getirilmiş oldu. Eğer tek parti kalsaydı ne yazık ki tek görüş olacaktı. Bu da demokrasiye uymayan bir durumdur.

8. SINIF İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK DERS KİTABI CEVAPLARI

Yorum yapın