8. Sınıf Nev Kitap İnkılap Tarihi Sayfa 149 Cevapları

8. Sınıf Nev Kitap İnkılap Tarihi Sayfa 149 Cevaplarını yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okuyunuz. Bu hitabe ile ilgili aşağıdaki sorulara cevaplar veriniz. Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin korunmasını ve yaşatılmasını neden Türk gençliğine emanet etmiş olabilir? Belirtiniz.

Cevap: Atatürk’ün Türk gençliğine güveni sonsuzdur. Bu güven duygusu onun “Bütün ümidim gençliktedir.” sözlerinde açıkça görülür. Diğer yandan cumhuriyeti, Türk gençliğine emanet etmiştir. “Türkiye Cumhuriyeti’ni Türk gençliğine emanet ediyorum.’’ diyerek en büyük eseri olan Türkiye Cumhuriyeti’nin sonsuza kadar yaşatılması için Türk gençliğini görevlendirmiştir. Atatürk, Türk gençliğine verdiği bu görevi şu tarihi sözlerle belirtmiştir: “Ey Türk gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklalini, Türk cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir…”

Atatürk, iç ve dış tehdit unsurları konusunda neden Türk gençliğinin dikkatli olmasını istemiştir? Açıklayınız.

Cevap: Geleceğin gençlerin elinde olduğunu düşünen bir kişiydi bu yüzden tehditlerden akıllanarak yada daha dikkatli olarak bu tehditleri atlatmasını düşünmüştür.

Atatürk, yaşanabilecek tüm olumsuzluklara rağmen, Türk gençliğinin güç kaynağı ile ilgili nelere vurgu yapmış olabilir? Görüşlerinizi söyleyiniz.

Cevap: Damarlarındaki asil kanda yani tarihe kazınmış olan bağımsızlık ruhunda geçmişten getirmiş olduğu vatan aşkı millet bilincinde görmüştür bu gücü.

8. SINIF İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK DERS KİTABI CEVAPLARI

Yorum yapın