9. Sınıf Meb Biyoloji Sayfa 137 Cevapları

Canlıları, sadece dış görünüşüne bakarak sınıflandırmak doğru mudur

Canlıları, sadece dış görünüşüne bakarak sınıflandırmak doğru mudur bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Canlılar birçok özelliklerine göre sınıflandırılmaktadır. Canlıların sınıflandırılması biyolojik özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Canlıları iç ve dış görünüşlerine göre sınıflandırmak bazı durumlarda geçerli olsa da bazı durumlarda bilimsel olmayabilir.

Bilimsel bilgiye ulaşmanın en iyi yolu deney ve gözlemlerdir. Bilimsel bilgiler ışığından sınıflandırma yapmak gerekir. Bu nedenle canlıların sadece dış görünüşüne bakarak sınıflandırma yapmak doğru değildir. Dış görünüşü aynı fakat genetik varyasyonları farklı canlıları sadece dış görünüşüne göre sınıflandırmak doğru olmaz. Çünkü pek çok canlı birbirine benzese de genetik olarak farklıdır. Genetik farklılıkların baz alınarak sınıflandırılma yapılması daha bilimsel ve uygun olandır.

Hayır canlıları sadece dış görünüşlerine göre sınıflandırmak doğru değildir. Çünkü, bitki gibi görünen ancak bitki olmayan canlılar vardır. Eğer sadece dış görünüşe bakılırsa bitki gibi görünen ancak bitki olmayan bu canlıda bitki sayılır. Ancak bu da yanlış bir sınıflandırma olur.

9. SINIF MEB YAYINLARI BİYOLOJİ DERS KİTABI CEVAPLARI

Yorum yapın