9. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Isıl Denge Cevapları

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Meb Yayınları 5. Ünite Isı ve Sıcaklık Sayfa 234 Isıl Denge Soruları ve Cevaplarını yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

9. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Isıl Denge Cevapları

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Meb Yayınları 5. Ünite Isı ve Sıcaklık Sayfa 234 Isıl Denge Soruları ve Cevapları

9. Sınıf Meb Yayınları Ortaöğretim Fizik Ders Kitabı Sayfa 234 Cevabı

Bilgisayar kasasındaki soğutucunun sıcaklığı ile işlemcinin sıcaklığı arasındaki ilişki nedir?

Bilgisayar kasasında bulunan soğutucu sıcaklığı işlemcinin sıcaklığı artınca soğutucu devreye girerek kasada bulunan sıcaklığı dengeleyerek bilgisayarın rahat çalışmasını sağlar. İlişkisi -> İşlemcinin sıcaklığı artınca -> Soğutucunun da sıcaklığı azaltmaktadır

Bilgisayar bileşenleri donanımsal olarak kasanın içinde bulunmaktadır. Çevre birimleri ise ekran, klavye olarak donanımsal gereklilik arz eden birimler şeklinde diğer birimlerin bileşimiyle meydana gelmektedir. Bilgisayar kasasında donanım birimlerinin çalışmasını kolaylaştıran sistemler de geliştirilmiştir.

Bilgisayar kasasındaki soğutucunun sıcaklığı ile işlemcinin sıcaklığı arasında bir ilişki bulunmaktadır. Bu ilişki ters orantılı olarak meydana gelmektedir. İşlemcinin sıcaklığı arttıkça bilgisayar kasasındaki sıcaklığın dengelenmesi için soğutucu devreye girmektedir. Soğutucu sıcaklığı artmakta ve işlemcinin sıcaklığı düşmektedir. Böylece bilgisayarın çalışması kolaylaşmakta ve açığa çıkan ısı ile meydana gelen sıcaklık soğutularak sağlıklı bir ortam oluşturulmaktadır.

Bir odadaki nesnelerin sıcaklığı aynı mıdır?

Isı ve sıcaklık maddenin özelliklerine göre değişmektedir. Isı bir enerji çeşididir. Maddede kinetik enerji oluşmasına neden olur. Sıcaklık ise maddenin sahip olduğu kinetik enerjinin ortalaması olarak bilinmektedir. Isı ve sıcaklık maddelerde bazı değişiklere neden olmakta ve bazı durumların ortaya çıkmasında etkili olmaktadır.

Bir odadaki nesnelerin sıcaklığı aynı değildir. Çünkü nesneleri meydana getiren ham maddelerin ısı ve sıcaklık karşısında davranışları değişkendir. Metaller ısıyı hapseder. Bu nedenle ısınınca çok sıcak olurlar. Ahşap malzemeler ise ısıyı hapsetmez. Bu nedenle sıcak olmazlar. Genleşme ve büzüşme gibi fiziksel olayların oluşması nesnelerin sıcaklığı hakkında bilgi vermektedir.

Çay neden soğur?

Isı alışverişi,iki madde arasında temas kurması ile sıcak olan madde soğuk olan maddeye ısı vererek ısıtırken,soğuk bir madde sıcak maddeye soğukluk vererek ısısını kaybettirmektedir.Bu olaylara biz “ısı alışverişi” deriz. Soruya dönecek olursak çay ilk hali sıcaktır. Havanın veya odanın soğuk olmasıyla bir müddet sonra soğuk olan hava sıcak olan çayı soğukluk uygulayarak çayın soğumasına neden olur.Isı alışverişi esnasında çay soğur. Yani çay sıcaklığını, ısısını kaybeder. Bu yüzden soğur.

9. SINIF MEB YAYINLARI FİZİK DERS KİTABI CEVAPLARI

Yorum yapın