9. Sınıf Tuna Tarih Sayfa 141 Cevapları

Hz. Muhammed peygamberliğinin ilk dönemlerinde hangi tehlikeler ve zorluklarla karşılaşmış

Hz. Muhammed (s.a.v.) peygamberliğinin ilk dönemlerinde hangi tehlikeler ve zorluklarla karşılaşmış olabilir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Hz. Muhammed (s.a.v) daha küçük yaşta yetim kalmıştır. Babası ölmüştür. Daha sonra da küçük yaşlarda annesini de kaybetmiştir. Hayatı bundan dolayı çok zor geçmiştir.

Hz. Muhammed, amcasının yanında kalmaya başlayınca, ticarete atılmıştır. Ticaret yaparak geçimini sürdürmektedir. Bu dönemde de birçok zorluklar içerisinde kalmıştır.

Kendisine peygamberlik gelince, halkın büyük bir kısmı bu durumu kabul etmemiştir. Kendisine tuzaklar yapmış, taşlamışlar, yollarına dikenler sermiştir.
Ancak Hz. Muhammed, davasından vazgeçmemiş ve sabretmiştir. Hz. Muhammed’in tüm oğulları kendisinden önce vefat etmiştir. Bunun acısını çekmiştir.

Hz. Fatıma (a.s), hariç diğer tüm çocukları, peygamberimizden önce hayatını kaybetmiştir. Amcalarından Ebu Leheb kendisine büyük düşmanlık yapmış ve dışlamıştır.

Hz. Muhammed, davası yolunda birçok savaşa katılmış, arkadaşını, can yoldaşlarını kaybetmiştir. Onun hayatı acılarla doludur.

9. SINIF TUNA YAYINCILIK TARİH DERS KİTABI CEVAPLARI

Yorum yapın