9. Sınıf Biyoloji Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 28

İshal olan hastalara su ve mineral karışımı verilir

İshal olan hastalara su ve mineral karışımı verilir neden su ve mineral verilir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Bol su içmek, özellikle yaz aylarında daha çok dikkat edilmesi gereken bir kural olup, ishali olan hastalarda, kaybolan suyun yerine konması açısından da büyük önem taşımaktadır. “Zaten su çıkarıyorum, o halde az su içeyim de az dışkı çıksın” düşüncesi çok yanlış bir düşüncedir. Aksine, ishalle vücut madensel tuz ve sıvı kaybedeceği için bunların yerine konması gerekmektedir. Hastaların, bulantı ve kusmaları olmadığı taktirde, arzu ettikleri miktarda (ishal ve idrarla atılan suyun bir miktar fazlası olmak şartıyla) su ve sıvı gıdalar alması en doğru yoldur.

Tedavide de ilk yapılması gereken, kişinin su ve elektrolit kaybı değerlendirilerek yerine konmasıdır. Özellikle geçmişten kalan çok yanlış ve batıl inanışlarla ishalli kişilere su verilmeyerek ishalin azalacağı kanaatidir. Bu son derece ve tehlikeli yanlış uygulama terk edilerek aksine ishalli kişiye bol sıvı ve-rilmelidir. Kaybedilen sıvı ile birlikte vücutta çeşitli mineraller (elektrolitler) de kaybedilmekte bunların yerine konulması için de evde hazırlanan veya hazır paketler halinde sağlık ocakları veya eczanelerden temin edilebilecek ORS paketlerinden hazırlanacak solüsyon veya serum tedavisi uygulanmalıdır. Su, tuz ve şekerden oluşan ORS karışımını evde hazırlayabilirsiniz: 1 litre kaynatılmış soğutulmuş suya 1 çorba kaşığı şeker ve 1 tatlı kaşığı tuz konularak karıştırılır ve içilebildiği kadar içilir. Bu karışıma 1 çay kaşığı karbonat, 1 fincan portakal suyu veya muz da katabilirsiniz. Geçmeyen, uzayan, şiddeti yüksek olan, günde 3’ten fazla tuvalete gitmeyi gerektiren ishallerde hastaneye başvurulmalıdır. İshali günde 5-10’u bulan, yeterli miktarda ağızdan beslenemeyenlerde kusma ve ishal ile kaybedilen su, tuz, karbonat, potasyum gibi maddelerin damardan serum şeklinde yerine konulması gerekir. Eğer kanlı ishal gibi mikrobik ishal söz konusuysa antibiyotik tedavisine başlamak gerekebilir.

9. SINIF TUTKU YAYINLARI BİYOLOJİ DERS KİTABI CEVAPLARI

Yorum yapın