Abarat Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Abarat'ın Fotoğrafı

Kitap Abarat
Yazarı Clive Barker
Türü Romanlar
Kategoriler Kitap Önerileri
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 2022

Clive Barker tarafından 2022 yılında kaleme alınmış olan Abarat kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Abarat pdf, Abarat konusu, Abarat karakterleri, Abarat yorumları, Abarat açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Abarat – Clive Barker


Abarat Kitabının Karakterleri

Candy Quackenbush: Hayatından bıkmış, dünyanın en sıkıcı yerde yaşadığını düşünen genç kız, Gelecekte ne olacağına dair bir ipucu peşinde koşarak maceradan maceraya atılır.

John Mischief: Usta bir hırsız. Kardeşleri başının üstündeki boynuzlarda yaşar. Candy ile beraber yolcuğa çıkarlar.


Abarat Kitabının Konusu

Abarat , Minnesota, Chickentown’daki hayatından bıkmış genç bir kız olan Candy Quackenbush’ın yaşamını konu ediniyor.


Abarat Kitabının Özeti

Bir gün kafasındaki boynuzlar dışında insana benzeyen John Mischief adında usta bir hırsızla karşılaşır. Mischief’in yedi erkek kardeşi bu boynuzlarda yaşıyor ve sadece kafaları görünüyor. Mendelson Shape adlı uğursuz bir insansı varlık tarafından takip edildiği için Mischief, Candy’yi paralel bir dünyadan Izabella Denizi olarak bilinen bir okyanusu çağıran deniz fenerindeki lambayı yakmaya gönderir. Kardeşler Shape’in dikkatini dağıtırken Candy, deniz fenerinin çürüyen merdivenlerini tırmanır. Zirveye ulaştığında, üstünde bir fincan olan ters çevrilmiş bir piramit bulur. Shape, Mischief ve kardeşlerinden uzaklaşıp merdivenleri çıkmaya başlarken Candy bardağa giren ve lambayı yakacak topu arar. Onu bulur ve tıpkı okul kitabında karaladığı gibi dönen çizgilerle kaplı olduğunu görünce şaşırır. Işığı koruması ve söndürmesi için ona bir anahtar veren Mischief ve Candy, denizleri Abarat’a doğru sürer. Bir grup yaratık, onları Candy’nin ondan ayrıldığı yakındaki bir adaya taşır. Adada Candy, Abarat’ın her biri günün farklı bir saatini işgal eden yirmi beş adadan oluştuğunu ve limanın Abarat yetkilileri tarafından yıkılmasından önce Candy’nin dünyasına bağlı olduğunu öğrenir. Bundan sonra hikâye, Abarat’ı etkileyen krizleri keşfederken maceralarını takip ediyor ve kaderinde bu krizleri sonuçlandırmak olabileceğine dair imalar kazanıyor.

Hikâye aynı zamanda baş düşmanlarını da tanıtıyor: hepsi Abarat’a hükmetmeye çalışan Christopher Carrion olarak bilinen büyücü, büyükannesi Mater Motley ve sanayici Rojo Pixler. Bir grup yaratık, onları Candy’nin ondan ayrıldığı yakındaki bir adaya taşır. Adada Candy, Abarat’ın her biri günün farklı bir saatini işgal eden yirmi beş adadan oluştuğunu ve limanın Abarat yetkilileri tarafından yıkılmasından önce Candy’nin dünyasına bağlı olduğunu öğrenir.


Abarat Kitabının Açıklaması

Her Şey dünyanın en sıkıcı yerİ olan Chickentown’da başlar. Gelecekte ne olacağına dair bir ipucu peşinde koşan Candy Quackenbush da orada yaşamaktadır. Candy’nin aldığı yanıt hiç de beklediği gibi değildir. Birdenbire bir dalga gelir ve Candy, kardeşleri başının üstündeki boynuzlarda yaşayan John Mischief adlı bir adamın öncülüğünde çalkantılı sulara atlar ve sürüklenir. Peki nereye? ABARAT’a; her adanın günün farklı bir saati olduğu uçsuz bucaksız adalar denizine. Candy muhteşem bir yerden muhteşem başka bir yere doğru yolculuk ederken yakın dostluklar kurar ve tehlikeli düşmanlarla karşılaşır: mekanik böcekler, dev güveler, doğaüstü kediler ve çamurdan adamlar, ölüm saçan büyücü ve onun dehşete düşmüş kölesi… Candy böylece bir şeylerin farkına varmaya başlar. Buraya daha önce de gelmiştir. Candy’nin bu olağanüstü dünyada olmasının bir sebebi vardır: Abarat’ın karanlık güçlerden kurtarılmasına yardım edecektir. Zamanın kendisinden de eski olan güçlerdir bunlar ve Candy’nin daha önce karşılaşmadığı kadar şeytanidirler. Candy tuhaf bir kahraman olduğunu biliyordur. Ama zaten dünya da tuhaf değil midir? Ve Abarat’ta her şey mümkündür.

(Tanıtım Bülteninden)


Yorum yapın