İslam Öncesi Araplar ve Dinleri Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

İslam Öncesi Araplar ve Dinleri'nin Fotoğrafı

Kitap İslam Öncesi Araplar ve Dinleri
Yazarı Şemseddin Günaltay
Türü Din Ve Tasavvuf Kitapları
Kategoriler En Çok Okunanlar
Kitap Önerileri
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 2013

Şemseddin Günaltay tarafından 2013 yılında kaleme alınmış olan İslam Öncesi Araplar ve Dinleri kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
İslam Öncesi Araplar ve Dinleri pdf, İslam Öncesi Araplar ve Dinleri konusu, İslam Öncesi Araplar ve Dinleri karakterleri, İslam Öncesi Araplar ve Dinleri yorumları, İslam Öncesi Araplar ve Dinleri açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!İslam Öncesi Araplar ve Dinleri – Şemseddin Günaltay


İslam Öncesi Araplar ve Dinleri Kitabının Konusu

Kutsal kitabımız Kur’an’ı Kerimi anlamak için peygamber efendimizin doğmadan önce Arabistan’da olan olayları bilmemiz gerekmektedir. O zamanlar nasıl bir hayat vardı, siyasal yaşam nasıldı, neden putperestliğe inandılar gibi kavramları bilmemiz gerekmektedir.

İslam’ın getirdiği yenilik nedir, yada İslam’ın kaynağı olan bazı dinler var mıdır?


İslam Öncesi Araplar ve Dinleri Kitabının Özeti

İslamiyet’ten önce Araplar kabileler şeklinde yaşarlardı. Arabistan’da tarım yapılamadığı için ticaretler ve gasp yapılarak geçimlerini sağlarlardı. En kalabalık kabile en güçlü kabile olurdu. Bu nedenle Araplar çoğalmaya önem vermişlerdir. Kabileler arasında meydana gelen savaşta birbirlerine karşı oldukça acımasızdırlar. Fakat haram ayları dedikleri aylarda savaş yapmak yasaktı. O zamanlar sadece Kâbe’ye gider ve ibadet ederlerdi.

İslamiyet gelmeden önce Araplar putlara inanırlardı. Onlara göre putların içinde Allah’ın ruhu bulunurdu. Yani Allah bu putların içindeydi. Bu nedenle bir putun kırılması uğursuzluk sayılırdı. Her kabilenin kendine ait bir putu vardı. Ve o putları yanlarında taşırlardı. Daha büyük bir put olan, hübel, uzza, lat ve menat için kurbanlar keserlerdi.

Arabistan’da ayrıca Yahudilik ve Hristiyanlık dinleri de bulunmaktaydı. Ama putperestlik dinini Suriye’den öğrenmişlerdi. Kâbe’nin içine putları koyarlar ve ibadet ederleri. İşte Hz. Muhammed böyle bir ortamda dünyaya gelmiş ve kabileciliğe son vererek putperestliği yıkarak tek tanrıcılığı getirmiştir. Böylelikle dünya medeniyetine büyük bir katkı sağlamıştır.

Gönderen: Mahmut Bıçak


İslam Öncesi Araplar ve Dinleri Kitabının Açıklaması

Kur’an’ı anlama hususunda onun indiği ortam ve şartları bilmenin ayrı bir önemi vardır.


Yorum yapın