Açlık Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Açlık'ın Fotoğrafı

Kitap Açlık
Yazarı Knut Hamsun
Türü Felsefe Kitapları, Psikoloji Kitapları, Romanlar
Kategoriler 100 Temel Eser
En Çok Okunanlar
Kitap Önerileri
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 1890

Knut Hamsun tarafından 1890 yılında kaleme alınmış olan Açlık kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Açlık pdf, Açlık konusu, Açlık karakterleri, Açlık yorumları, Açlık açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Açlık – Knut Hamsun


Açlık Kitabının Karakterleri

Andreas: Hikayenin baş kahramanı aynı zamanda ismi zikredilmemesine rağmen yazarın kendisidir. Yazar olmak için yaşar ve mücadele verir.

Ylajali: Yazarın kendi hayal dünyasında uydurduğu ve ona aşık olduğu kadındır.


Açlık Kitabının Konusu

Roman yazar olabilmek için açlıkla mücadele eden ve bu uğurda korkunç bir açlıkla mücadele etmeye çalışan yazarın hikayesini anlatıyor.


Açlık Kitabının Özeti

Kitabın yazarı aynı zamanda kahramanımızdır. Dürüst, namuslu, yardımsever bir gençtir. Yazdığı yazılar popüler olmadığı için çoğu zaman gazeteler kabul etmez ve farklı işlere de başvurur ancak olumlu yanıt alamaz. Parasız kaldıkça daha kötü yerlerde yaşamaya başlar. Açlığı en insafsız şekilde yaşamaya başlar, günlerce aç kalır ve midesi suyu bile almayacak noktaya gelir. Bunun sonucunca vücut direnci düşer. Yaşadığı açlığa rağmen onurundan ve gururundan taviz vermez, çok direnir.

Çaresizlik onu köşeye sıkıştırmıştır. Kendine yakıştıramadığı şeyler aklından geçmeye başlamıştır. Hayatındaki en güzel şey, adını kendisinin koymuş olduğu Ylajali’dir. Bir gün karşısına gönlünü kaptırabileceği bir kadın çıktığında onu Ylajali’nin yerine koymak ve hiç bir dilde bulunmayan bu uydurma isimle hitap etmek ister.Birbirlerini çok severler fakat bedensel açlığını doyuramadığı gibi ruhsal açlığını da doyuramaz. İşler daha kötüye gittikçe dayanamayacak hale gelir ve sonrasında bir gemide çalışmaya karar verir. Yaşadığı şehirden çok daha uzaklarda yaşamaya başlar.

“Geceki ruh sarsıntılarından kafam bir tuhaf durgun, güzel buluşmadan kalbim sarhoş, sabahleyin geç uyandım. Yaşadığım coşkunluk içinde bir zaman uyuyamamış,Ylajali’yi hep yanımda hayal etmiştim; kolumu uzatmış, kendime sarılmış, boşluğu öpmüştüm.”


Açlık Kitabının Açıklaması

Norveçli büyük romancı Knut Hamsun’un kişiliğini ve ününü oluşturan en büyük romanı Açlık’tır. Ünlü bir yazar olma sevdasıyla yanıp tutuşurken, bir yanda da açlıkla pençeleşen bir gencin, gerçekten duygulandırıcı öyküsü olan bu kitap, dünya edebiyatının başyapıtları arasında anılmaktadır. Behçet Necatigil’in usta kaleminden, örnek bir çeviri okuyacaksınız bu ciltte.


Yorum yapın