Cinayet İlanı Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Cinayet İlanı'nın Fotoğrafı

Kitap Cinayet İlanı
Yazarı Agatha Christie
Türü Polisiye Kitaplar
Kategoriler En Çok Okunanlar
Kitap Önerileri
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 1950

Agatha Christie tarafından 1950 yılında kaleme alınmış olan Cinayet İlanı kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Cinayet İlanı pdf, Cinayet İlanı konusu, Cinayet İlanı karakterleri, Cinayet İlanı yorumları, Cinayet İlanı açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Cinayet İlanı – Agatha Christie


Cinayet İlanı Kitabının Karakterleri

James Sheppard: Köyün bekâr doktoru ve ayrıca da romanın anlatıcısıdır.

Caroline Sheppard: James’in çalışmayan bekâr kız kardeşidir.

Cyrille Ackroyd: Dul bir bayandır. Flora ile beraber Kanada’dan gelmiştir.

Flora Ackroyd: Bayan Cyrille’nin kızıdır.

Ralp Paton: Roger Ackroyd’un ilk eşinden oğludur.

Hector Blunt: Afrika’da avcılık yapan biridir. İngiltere’ye gelme nedeni arkadaşı Roger Ackroyd’ur.

Geoffry Raymond: Roger Ackroyd’un sekreteridir.

Elisabeth Russel: Roger Ackroyd’un kâhyasıdır.

Charles Kent: Elisabeth Russel’in uyuşturucu bağımlısı oğludur.

Hercule Poirot: Emekli bir özel dedektiftir.


Cinayet İlanı Kitabının Konusu

Chipping Cleghorn köyü sakinlerinin Yerel gazetede çıkan bir ilan ile ilginç olaylar yaşamaya başlar. 29 Ekim Cuma günü saat 18.30 da Little Paddocks’da bir cinayet işleneceği haberi geçmektedir. Tüm köy şakamı yoksa bir tehdit mi olduğuna anlam veremez ve sabırsızlıkla bekler.


Cinayet İlanı Kitabının Özeti

Gazetedeki bir ilan, Chipping Cleghorn köyünün sakinlerinin hayatlarını sonsuza dek değiştirir. İlanda, 29 Ekim Cuma günü 18:30’da Little Paddocks’ta bir cinayet işleneceği belirtiliyor. Little Paddocks’ta Letita Blacklock adında yaşlı bir kadın, yakın arkadaşı Dora Bunner, kiracısı Phillipa Haymes ve yaşlı kadının yeğenleri Julia ve Patrick Simmons yaşamaktadır. Köyün sakinleri, orada yaşayanlar da dahil olmak üzere – böyle bir saçmalığı bilmedikleri için – bu reklamı gördüklerinde şok oluyorlar ve bunun aptalca bir şaka, hatta bir oyun olabileceğini düşünüyorlar ama merak etmekten de kendilerini alamıyorlar. Rahip Julian Harmon ve genç karısı Bunch Harmon, cinayetin gerçekten o gün gerçekleşeceğini düşünürler ve o günün bir an önce gelmesini beklerler çünkü bu iki karı koca cinayetin işleneceği için çok heyecanlıdır. . Bayan Swettenham ve küçük oğlu Edmund Swettenham, bunun bir davetiye olduğunu düşünüyorlar. Genç karısı Laura ile karşılaştırıldığında, yaşlı Albay Easterbrook, olayı o gün orada olmaya değmeyecek kadar saçma buluyor. Albay, zamanında bu tür olayları görmüş, cinayet ve dedektiflik biliminden anladığını iddia eden bir adamdır. Ancak karısının ısrarına dayanamaz ve onunla gitmeye karar verir. Aynı evde yaşayan iki arkadaş, Amy Murgatroyd ve Bayan Hinchliffe, bunun tuhaf bir davet olduğunu düşünürler ama bu onların gitmelerine engel değildir.

Yani cinayet oyununun olduğu gün herkes oraya gider ve cinayet saatinden yarım saat önce gelirler. Rahip o gün oraya gidemez ama karısı Bunch Harmon merakını ve heyecanını dizginleyemez. Herkesin gelmek için bir bahanesi varken, Bunch Harmon açıkça cinayetin işlenmesi için geldiğini söylüyor. Beklenenden çok farklı bir şey olmuyor. Saat 18.30’u gösterdiğinde ışıklar aniden söner, kapı açılır ve bilinmeyen bir silah iki üç el ateş etmeye başlar. Herkes korkudan titrerken, evin göçmen hizmetçisi Mitzi bir odaya gider ve kendini oraya kilitler. Sunucu Letita Blackwood kulağından yaralanır. Işıklar açıldığında katilin yerde ölü yattığını anlarlar. Bunun kazara bir kurşun mu yoksa kasten kendini mi öldürdüğü bilinmiyor.

Middleshire Polis Şefi George Rydesdale ve Müfettiş Dermot Craddock herkesin ifadesini alıyor. Letita Blacklock, katili daha önce gördüğünü söyler, ancak adamın neden böyle bir cinayeti ilk etapta işlediğini anlayamazlar. Daha sonra katilin aslında bir hırsız olduğunu öğrenirler, ancak evden hiçbir şeyin çalınmadığını anlarlar.

Herkesin ifadesi tek tek alınıyor ama verilen her ifade adeta bir öncekinin tekrarı gibi. Aynı zamanda Letita Blacklock başta olmak üzere herkes Mitzi’nin ne kadar iyi yalan söyleyebildiğini bildiği için göçmen kız Mitzi’nin yalan söylediğini düşünür ve hatta yalan söylemenin yabancı uyruklularda bulunan bir gen olduğunu düşünür. Aslına bakarsanız Mitzi’nin söylediği hiçbir şeye ya da açıklamalarına kimse inanmaz.

Gelecekte, Jane Marple adlı “yaşlı adam” işe adım atmaya karar verir. Meraklı bir kadın olmasına rağmen, ilgisini çeken olaylara karışmayı her zaman sever. Müfettiş ve polise göre, Miss Marple zaten tahmin edilebilir şeyler anlatıyor ve bu yüzden yaşlı kadınla ilk başta işbirliği yapmaktan hoşlanmıyorlar, tavsiyesine gitme ihtiyacı hissetmiyorlar. Çünkü onun sadece “yaşlı bir adam” olduğunu düşünüyorlar ama bu Miss Marple için bir engel değil. Daha sonra katile cinayet ihbarını yayınlayanın başka biri olduğunu anlarlar ve kıymetli Miss Marple’ın önderliğinde olası tüm cinayetleri sona erdirmek için emin adımlar atarlar.


Cinayet İlanı Kitabı Hakkında Bilgiler

  • Roger Ackroyd Cinayeti, dedektif, cinayet ve polisiye romanlarının dünya edebiyatındaki en önemli ismi Agatha Christie’nin yazdığı en önemli romanlarından birisidir.
  • Roman ilk kez İngiltere’de yayımlanmış daha sonra tüm dünyaya yayılmış, dünya edebiyatının en ünlü ve önemli polisiye romanlarından birisi olmuştur.
  • Yazarın en çok satan romanlarından birisi olan bu roman Birleşik Polisiye Yazarlar Derneği ve Amerika’nın Gizemli Yazarlarının yayınladığı en iyi 100 polisiye romanı listelerinin her ikisinde de yer alan bir romanıdır.

Cinayet İlanı Kitabının Açıklaması

Yerel Gazete’de çıkan garip cinayet ilanı, Jane Marple dâhil tüm Chipping Cleghorn köyü sakinlerini heyecanlı bir bekleyişe sürüklemiştir: 29 Ekim, Cuma günü, saat 18.30′ da Little Paddocks’ta cinayet işlenecektir.

Bu çocukça bir şaka mıydı, yoksa zavallı Letitia Blacklock’u korkutmak için yapılan bir oyun muydu? Bu esrarengiz davetiyeye karşı koyamayanlar belirtilen zamanda Little Paddocks’un kapısında belirirler ve ışıklar söner…

“Agatha Christie polisiye yazarlar tahtından asla inmeyecek. Her zamanki gibi zekice kurgulanmış bir eser…”


Yorum yapın