Allah’a Adanan Toprak Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Allah'a Adanan Toprak'ın Fotoğrafı

Kitap Allah’a Adanan Toprak
Yazarı Erskine Caldwell
Türü Romanlar
Kategoriler En Çok Okunanlar
Kitap Önerileri
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 1949

Erskine Caldwell tarafından 1949 yılında kaleme alınmış olan Allah’a Adanan Toprak kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Allah’a Adanan Toprak pdf, Allah’a Adanan Toprak konusu, Allah’a Adanan Toprak karakterleri, Allah’a Adanan Toprak yorumları, Allah’a Adanan Toprak açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Allah’a Adanan Toprak – Erskine Caldwell


Allah’a Adanan Toprak Kitabının Karakterleri

Ty Ty:Hayatını topraklarında altın arayarak geçiren ve kendi inançlarını hırsına kaptıran yaşlı bir adamdır.

Buck:Ty Ty’ın oğludur. Eşini abisinden kıskanır ve abisini vurur

Griselda:Buck’un eşidir. Güzelliği ile görenleri kendine hayran bırakan bir kadındır.

Darling Jill:Ty Ty’in bekar olan kızıdır. Roman boyunca rahat tavırlarıyla dikkat çeker.

Jim Leslie:Ty Ty’in büyük oğludur. Yıllar önce evi terk etmiştir ve pamuk kabzımallığı yaparak zengin olmuştur. Jim, çiftliğe son gelişinde Griselda’ya olan ilgisini fark eden kardeşi Buck tarafından öldürülür.

Will:Ty Ty’ın damadıdır. Onun da Griselda’ya ilgisi vardır. Çalıştığı fabrikada grev sırasında vurularak ölür.


Allah’a Adanan Toprak Kitabının Konusu

20. Yüzyılda Kuzey Amerika’da yaşayan pamuk yetiştiricisi bir ailenin yaşadıkları ve o dönemde yaygın bir şekilde umutların toprağın üstünden altına çevrildiği yılları anlatılıyor. Zamanla insanların hırs ve dürtülerinin, inançlarının önüne geçmesiyle bu servet arayışının nasıl bir drama dönüştüğü konu edilmiştir.


Allah’a Adanan Toprak Kitabının Özeti

1949 Yılında ilk basımı yapılan romanda Amerika’nın Georgia eyaletine bağlı Marion’daki bir çiftlikte yaşayan ailenin hikayesini anlatılır. Ty Ty çiftlik sahibi, yaşlı bir adamdır. Çiftlikteki işlerde iki oğlu Shaw ve Buck yardım ederken, kızı Darling Jill ve Buck’un eşi Griselda da ev işlerini idare ederler. Yıllar önce almış olduğu arazinin bir kısmını Allah’a adamış olup, bu topraktan elde ettiği gelirin tamamını kiliseye bağışlar. Zaman geçtikçe pamuk yetiştirdiği arazinin daha büyük bir kısmında altın aramaya başlar. 15 Yıl gibi bir sürede kazılmadık yer bırakmaz. Adadığı topraktan altın çıkma ihtimaline karşı, mütemadiyen Allah’a adadığı toprağın yerini değiştirir. Altını bulamadıkça çareyi batıl inançlarda bile ararlar. Bu aramaların beyhude olduğunu söyleyen büyük oğlu Jim Leslie evi terkedip şehirde pamuk ticareti yaparak zengin olurken, diğer kızı Rosemond da fabrikada çalışmak için evden ayrılır ve orada Will ile evlenir.

Ty Ty ve çocukları durmadan altın aradıkları için eskisi gibi pamuk ekemezler. Her gün büyük umutlarla yapılan kazılar sonuçsuz kalırken, bir yandan da geçim sıkıntısı yaşarlar. Yaşlı adam, hayatı boyunca ailesinde huzursuzluk olmamasına dikkat eden dindar bir adamdır. Ne var ki hırsı inancının ötesine geçmiştir. Aradığı şeyi bulamadıkça uslanmaz, daha çok arar. İnandığı şeylerden uzaklaşan Ty Ty, ailesindeki gayri ahlaki durumların normalleştiğini fark edemez.

Allah’a adadığı toprağı yaşadığı yerden uzaklaştırdıkça, kendisinin de bu fikir ve sevgiden uzaklaştığının farkına varır ve toprağı eski yerine nakleder. Fakat artık birçok şey için geç kalmıştır. Aradığı altını bulamaz ve ailesini kaybeder. İki oğlunun tartışmalarına engel olamaz, adanmış toprakta bir oğlu cansız yatarken, diğeri de bilinmeyene yürür.

“Büyük Allah, beni o şekilde taltif etti. Fakat bunu ödetmek için şimdi de acı çektiriyor. İnsana iyi şeylerle kötü şeyler daima el ele gidermiş gibi geliyor. Biri olmadan diğeri elde edilmiyor.”


Yorum yapın