Anna Karenina Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Anna Karenina'nın Fotoğrafı

Kitap Anna Karenina
Yazarı Lev Tolstoy
Türü Romanlar
Kategoriler En Çok Okunanlar
Kitap Önerileri
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 1877

Lev Tolstoy tarafından 1877 yılında kaleme alınmış olan Anna Karenina kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Anna Karenina pdf, Anna Karenina konusu, Anna Karenina karakterleri, Anna Karenina yorumları, Anna Karenina açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Anna Karenina – Lev Tolstoy


Anna Karenina Kitabının Karakterleri

Anna Karenina: Rus aristokrasisine mensup şık ve güzel bir kadın olmasına rağmen mutsuz bir evlilik geçirmektedir. İlk başta aldırmasa da daha sonra Vronski’ye aşık olur ve kocasını terk eder. Bu aşkını da en başta kocasına anlatacak kadar cesur ve dürüst bir kadındır.

Kont Vronski: Genç bir konttur. Anna’yı gördüğü anda ondan etkilenir ve aşık olur. Ve sonunda istediği aşka kavuşur.

Prens Stepan Arkadyaviç : Anna’nın ağabeyidir. Eşi ile sıkıntıları vardır. Ve hatta aldatmıştır.

Aleksey Aleksandroviç Karenin : Anna’nın kocasıdır. Karısının yasak aşkını öğrendikten sonra yine de affetmek ve yuvasının yıkılmamasını isteyen bir devlet memurudur. Dedikodudan ve insanların diyeceklerinden, makamının sarsılacağından korkar ve bu durumu yaşanmamış gibi göstermeye çalışır.


Anna Karenina Kitabının Konusu

Rusya’da geçen trajik bir aşk hikayesidir. Zeki, kültürlü bir kadın olan Anna’nın mutsuz evliliğinden sonra aşık olduğu yasak aşkı ile başına gelenleri anlatmaktadır. Romanda buna benzer farklı hikayeler olsa da Anna kadar cesaret ve aşkını anlatmaya yeltenecek kadar cesaretli olan kimseler yoktur.

Başlangıç: (Bütün mutlu aileler birbirine benzer; her mutsuz aileninse kendine özgü bir mutsuzluğu vardır.)


Anna Karenina Kitabının Özeti

Anna Karenina, Rus aristokrasisine mensup şık ve güzel bir kadındır. Yüksek bir bir devlet memuru olan kocası, Anna Karenina’ya ilgi göstermeyişi evliliği monoton bir hale getirir. Bu yüzden sevgi ve mutluluğunu evinde çok sevdiği çocuğunda bulmaktadır.

Bir gün Anna Karenina’ya, ağabeyi ile yengesinin aralardan sıkıntılar geçtiği haberi gelir gelmez, Anna onları barıştırmak için Moskova’ya gider. Orada Vronski adında yakışıklı, genç bir kontla tanışır. Kontun, Anna’nın akrabası olan bir genç kızla seviştiği haberi ortalıkta dolaşmaktadır. Aslında Kont Vronski, ilk görüşte Anna’ya hayran olmuş ve genç kadına kur yapmaya başlamıştır. Önceleri ilgisiz davranmaya çalışan Anna, bir süre sonra oda karşılık vermeye başlar. Bu durum birçok dedikoduya neden olsada Anna bunları umursamadığı gibi kocasına bile bu durumu paylaşır. Ağırbaşlı, dedikodudan korkan bir adam olan kocası, karısının itirafları karşısında sarsılır, ama belli etmez. Çevreye karşı itibarlarının sarsılmaması için boşanmayı kabul etmez. Kocası, Anna’ya çocuğunun geleceğini düşünerek bu ilişkiye son vermesini ister ancak Anna, Vronski’yle birlikte İtalya’ya kaçmaya karar verir ve kocasının telkinlerini umursamaz.

Anna ile Vronski İtalya’da gözlerden ırak yaşarlar. Oğlunun özlemi ile Avrupa’dan dönen Anna, hiç beklenmedikleri şekilde karşılanırlar. Dönüşlerinde hiç kimse onlarla arkadaşlık yapmak istemez; dışlanırlar. Bu durum Anna’nın sinirlerini iyice bozar. Sevgilisiyle aralarında huzursuzluk başlar. Vronski de kayıtsız, içe dönük bir kişi olmuştur. Anna, Vronski’nin artık kendisini sevmediğini düşünmeye başlar. İyice bunalıma girer. Yaptıklarından büyük pişmanlık duyar ve sonunda intihar eder.

Anna’nın ölümünden sonra Vronski de manevi bir çöküntü içine girmiştir. Bu durumdan kurtulmak için Çareyi orduya yazılmakta bulur.


Anna Karenina Kitabı Hakkında Bilgiler

  • Lev Tolstoy tarafından yazılmış, Rus Habercisi’nin 1873-1877 yılları arasındaki döneminde, bölümler hâlinde basılmış romandır.
  • 125 farklı yazarın belirlediği bir listede zamanımıza kadar yazılmış en iyi roman olarak görülmüştür.

Anna Karenina Kitabının Açıklaması

Lev Nikolayeviç Tolstoy (1828-1910): Savaş ve Barış, Diriliş ve Kreutzer Sonat’ın büyük yazarı, sadece toplumsal olayları değil, bireyin duygularını da olağanüstü tasvir yeteneğiyle aktarmıştır. Yazar, en ünlü eserlerinden biri olan Anna Karenina’da evlilik, aşk ve ölüm konularını derin bir gözlem gücüyle ele almış, muhteşem edebi dehasıyla işlemiştir. 1875-1877 yılları arasında Ruskiy Vestnik dergisinde tefrika edilen romanın ilk baskısı 1878’de yapılmıştır. Pek çok yazar ve eleştirmen Anna Karenina’yı gelmiş geçmiş en büyük roman saymaktadır. Tolstoy’un bu büyük eseri birçok kez sinemaya da uyarlanmıştır.

Ayşe Hacıhasanoğlu (1952): DTCF Rus Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. Bir süre SSCB Büyükelçiliği Basın Bürosu’nda çevirmen olarak çalıştı. Edebiyat ve sosyal bilimler alanında çeviriler yaptı. Dostoyevski, Tolstoy, Turgenyev, Gorki, Bagirov eserlerini Türkçeye kazandırdığı yazarlar arasında yer almaktadır.

(Tanıtım Bülteninden)


Yorum yapın