Balonla Beş Hafta Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Balonla Beş Hafta'nın Fotoğrafı

Kitap Balonla Beş Hafta
Yazarı Jules Verne
Türü Romanlar
Kategoriler En Çok Okunanlar
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 1863

Jules Verne tarafından 1863 yılında kaleme alınmış olan Balonla Beş Hafta kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Balonla Beş Hafta pdf, Balonla Beş Hafta konusu, Balonla Beş Hafta karakterleri, Balonla Beş Hafta yorumları, Balonla Beş Hafta açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Balonla Beş Hafta – Jules Verne


Balonla Beş Hafta Kitabının Karakterleri

Dr. Samuel Ferguson: Büyük bir keşif yolculuğuna çıkmak isteyen bir kâşiftir.

Dick Kennedy: Dr.Samuel Ferguson’un arkadaşıdır. Dik başlı bir İskoç’tur. Keşif gezisine dâhil olur.

Joe: Dr. Samuel’in uşağıdır.


Balonla Beş Hafta Kitabının Konusu

Bir gezgin ve gözü pek bir kâşif olan Doktor Fergusson’un düşü, “Victoria” adını verdiği balonuyla Afrika’yı bir uçtan bir uca keşif eder, daha önce hiçbir gezginin ayak basmadığı bölgelerini görmek için arkadaşları ile çıktığı olağanüstü yolculuğu konu edinmiştir.


Balonla Beş Hafta Kitabının Özeti

14 Ocak 1892’de Londra’daki Kraliyet Coğrafya Derneği toplantısında büyük bir kalabalık vardır. Sir Francis, meslektaşlarına Dr. Samuel Ferguson’un keşif gezisinden bahseder. Dr. Samuel Ferguson, Afrika’yı balonla geçmeyi düşünüyor. Dr. Ferguson’un bir arkadaşı vardır. İkisi aslında birbirinin kopyası olan iki insandır. Dick Kennedy, kelimenin tam anlamıyla bir İskoç’tur. Kennedy, gazetelerde arkadaşının haberini görünce deliye döner ve hemen Londra’ya gider. Doktor Ferguson, arkadaşının gelmesine pek şaşırmaz. Dick Kennedy, Doktor’un yaptıklarını delilik olarak görse de, Doktor aslında onu yanında götürmek ister.

Doktorun izlemeyi seçtiği yol, sıradan bir yol değildir. Kalkış noktası Zanzibar Adası’dır. Nedeni 6 derece güney enleminde olmasıdır. Bu, Ekvator’un 430 mil altında bulunduğu anlamına gelir. Dr. Ferguson aslında Dr. Barth ve Teğmen Burton ve Speke’dir. Dr. Ferguson, tüm hazırlıklarını hevesle hızlandırır. Balonun yapımıyla bizzat ilgilenir ve bazı değişiklikler yapar. Doktorun planı, uşağı Joe ve avcı arkadaşıyla seyahat etmektir.

Tüm hazırlıklar tamamlanmış ve balonlar 10 Şubat gibi yuvalanmış halde tutulmuştur. Bu üç yolcu 19 Şubat’ta gemiyle yola çıkarlar. Gemi, yaklaşık iki ay sonra, 15 Nisan’da balonun kalkacağı yere varır. Ada halkı burada onları hiç hoş karşılamaz. Halkın tavrıyla balon adacıklardan birine indirilir. Hazırlıkları tamamlanan balon üç yolcuyla birlikte havalanır. Doktor aşağıdaki kişilere seslenir ve balona Victoria adını verir. Sonra hep bir ağızdan bağırıyorlar, “Yaşasın Kraliçe Victoria! Yaşasın İngiltere!”

23 Nisan Çarşamba günü üç gezgin Nil’e ulaşır. Doğru yerde olduklarını anlamak içinse Andrea Debona’nın geldiği Nil’in ortasında ki dört ağaçlı adaya inip, bu kâşifin adının baş harflerini yazdığı kayayı bulurlar.

Tekrar yola çıkan üç seyyah birçok yerleşim yerinden geçer. Hatta bir savaşa eşittirler. Balona verilen tepkiler de giderek daha sorunlu hale geliyor. Bir gün bir akbaba sürüsü görürler. Balon akbabalara tehlikeli olduğunu düşündürür ve saldırırlar. Dış balon hasar gördüğünde hızla düşmeye başladı. Joe büyük bir fedakârlık yapar ve balondan atlar. Zıplaması ile balon tekrar yükselir. Denize düştüğünü gören doktor dıştaki balonu çıkarır ve küçük balonla geri döner. Uzun bir mücadeleden sonra Joe tam zamanında bulunur. Balon hırpalanmış bir yol yapar. Sonunda taşıyamadıklarında sepetten kurtulurlar. Senegal nehrini geçmeleri gerekiyor. Çünkü o taraf arkadaşlara aittir. Son çare olarak tekrar balona asıp nehri geçmeye çalışırlar. Arkalarında onları kovalayan insanlar vardır. Nehri güçlükle geçen üç yolcu, Fransızlar tarafından karşılanır. Bu geziye tanık bulan üç gezgin mutlu bir şekilde evlerine dönerler.


Balonla Beş Hafta Kitabının Açıklaması

“Bu korkusuz kâşif doğudan batıya bütün Afrika’yı balonla katetmek niyetinde. Aldığımız bilgiler doğruysa, bu şaşırtıcı yolculuğun hareket noktası doğu kıyısındaki Zanzibar Adası olacak. Varış noktasına gelince, onu bir tek Tanrı biliyor.”

Bir kâşif ve mucit olan Doktor Fergusson, avcı arkadaşı Dick Kennedy ve yardımcısı Joe’yla birlikte Zanzibar’dan Nil’in kaynaklarına doğru uzanan bir Afrika macerası için yola çıkar. Hem de Victoria adını verdiği balonuyla!

Bu üç adam yolculuk boyunca birçok tehlikeli maceraya atılacaklardır. Alışık olmadıkları çöl iklimin sıcağıyla kavrulacaklar, vahşi hayvanların saldırılarına uğrayacaklar, yerlilerle pek de hoş olmayan karşılaşmalar yaşayacaklardır.

“Üç İngilizin Afrika’yı Keşif Gezisi” alt başlığını taşıyan Balonla Beş Hafta Jules Verne’in ilk romanıdır. Kitap yayımlandığı 1862 yılından itibaren okurlar tarafından büyük rağbet görmüştür.

(Tanıtım Bülteninden)


Yorum yapın