Güneş de Doğar Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Güneş de Doğar'ın Fotoğrafı

Kitap Güneş de Doğar
Yazarı Ernest Hemingway
Türü Romanlar
Kategoriler Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 2021

Ernest Hemingway tarafından 2021 yılında kaleme alınmış olan Güneş de Doğar kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Güneş de Doğar pdf, Güneş de Doğar konusu, Güneş de Doğar karakterleri, Güneş de Doğar yorumları, Güneş de Doğar açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Güneş de Doğar – Ernest Hemingway


Güneş de Doğar Kitabının Karakterleri

Jake Barnes: Romanın anlatıcısı ve Amerikalı savaş gazisidir. ABD merkezli bir yayıncıdır. Kendine ait bir çevresi vardır ve mütevazı bir hayat sürer.

Robert Cohn: Jake’nin arkadaşıdır. Zengin bir babanın oğludur.

Diğer Karakterler: Lady Brett Ashley, Brett Ashley, Pedro Romero, Bill Gorton


Güneş de Doğar Kitabının Konusu

Güneş de Doğar’da Hemingway, aşklarında ve hayattaki hayal kırıklıklarını eğlenerek, bohem bir hayat yaşayarak ve başka mutluluklar arayarak unutmaya çalışan insanları konu ediniyor.


Güneş de Doğar Kitabının Özeti

Jake, ABD merkezli bir yayıncıdır. Kendine ait bir çevresi vardır ve mütevazı bir hayat sürer. Gündüzleri çalışıyor ve akşamları kafelerde dolaşarak, şarap veya bira içerek arkadaşlarıyla vakit geçiriyor. Arkadaşlarından ilki Robert Cohn, Eskiden çok zengin bir babanın oğluydu. Bir kez evlendi ama şanssızlığı yüzünden boşanmak zorunda kaldı. Boşluk anında karşısına Frances adında bir kadın çıkar ve ona âşık olduğunu düşündürür. Yaklaşık on yıldır o kadınla yaşar. Ancak artık Frances’in kıskançlığından bıkmıştır ve ona eskisi kadar âşık olmadığını düşünür, evlenmek yerine ayrılmak ister. Frances bunu duyduğunda, gücenip kavga ederler. Bunun için Jake’i Güney Amerika’ya davet eder ama Jake bunu geri çevirir. Ve Cohn’un şimdi ikinci kitabını tamamlaması gerektiğine inanır.

Jake’in bir diğer arkadaşı Brett, Brett, Jake’e âşıkmış gibi davranır. Jake ayrıca Brett’e âşık olduğunu görür. Brett daha önce bir kez evlenmiş, ancak evlendiği kişiyle mutluluğu bulamayınca boşanmıştır. Şimdi ise Mike adında bir adamla nişanlıdır ve evlenmeyi düşünmektedir. Cohn ile tanıştığında, o da ondan hoşlanır ve onunla bir seyahate çıkar. Cohn çok geçmeden Brett’e âşık olur. Ancak, Brett sadece Cohn ile eğlenir ve Mike ile devam etmek ister. Mike ve Brett de Bill, Jake ve Cohn’un İsveç’teki balık avı gezisinden kısa bir süre sonra katılacağı Boğa Güreşi Festivali’ne davetlidir.

Bill aynı zamanda bir yazardır. Jake ile arkadaş olan Bill, Cohn’u ilk tanıştığında sevmez ama bu duruma da sessiz kalır. Cohn’un Brett ile tatile çıktığını öğrenen Jake, Cohn’u artık sevmez. Mike da nişanlısına âşık olduğu için Cohn’dan hoşlanmaz. Brett, Cohn’a çoktan âşık olduğu ve ona takıntılı olduğu için ondan hoşlanmaz. Dolayısıyla Festival süresince sorunlar yaşanacaktır. Jake ve Bill birlikte İsveç’te Cohn ile buluşur. Birkaç gün Brett ve Mike’ı bekleseler de balığa geç kaldıklarını düşünürler ve yola çıkmak isterler. Ancak Cohn, Brett ile tanışmak ve konuşmak istediği için balığa gitmeyi reddeder ve otel onları bekler. Cohn gelmediği için mutlu olan Bill ve Jake birlikte balığa giderler. Yaklaşık bir hafta balık tutarlar ve yeni arkadaşlar edinerek eğlenirler. Bir hafta sonra İsveç’e dönerler ve Boğa Güreşi Festivali’ne katılırlar. Bu festivalde matadorlar, seyirciler, sokak ortasında koşan boğalar, boğaları içeri çeken boğalar ve boğanın tekmesinden ölen insanlar var. Gerçek şov, matadorların boğalarla savaştığı ve onlarla savaşarak kendi hayatlarını riske attıkları zaman gerçekleşir.

Bill ve Jake geldiğinde Mike ve Brett’i bulurlar. Yanlarında Cohn vardır. İlk gece, Mike’ın sarhoş olmasının bir sonucu olarak Cohn’u ateşleyip hakaret etmesiyle sona erer. Bu sırada Brett, matadorların en genç ve en yakışıklısı olan Pedro Romero’ya âşık olur. Çocuk ona olan hislerine karşılık verdiğinde birlikte vakit geçirmeye başlarlar. Mike izin verir. Ancak, Cohn kıskançlıkla Jake’i ve ardından Pedro’yu yener. Brett ise Cohn’u oradan kovarak yalnız kalmayı sağlar. Bu olaylar sayılmazsa oldukça eğlenceli vakit geçirirler. Bir haftanın sonunda herkes kendi evine dağılır. Brett, Fransa’da bir hafta daha kalmak isteyen Jake’i davet ettiğinde son tatili yarıda kalır. Ve zamanın geri kalanını Brett ile geçirir.


Güneş de Doğar Kitabı Hakkında Bilgiler

  • Güneş de Doğar, Roman à clef (Fransızca anahtarlı roman) denen bir roman türüne girmektedir. Bu türün özelliği gerçek olayların kurgusal dünyayla oluşturulmuş bir perdenin arkasından anlatılmasıdır, buradaki ‘anahtar’ ya ünlü bir kişidir, ya da yazarın kendisidir.
  • Romanda yer ve kişi adları uydurulmuştur ama gerçek yerlerden ve kişilerden bahsedildiğini okuyucu bilir.
  • Roman, 1920’li yıllarda vatanlarından uzakta, kendi sürgünlerini yaşayan ve düş kırıklığı içindeki bir grup Amerikalının Fransa ve İspanya’daki hedonistik yaşantılarını anlatır.
  • Time dergisinin, “1923 ilâ 2005 yılları arasında yayımlanmış en iyi 100 İngilizce roman” listesinde The Sun Also Rises da yer almaktadır.
  • Başka yayınevlerince de farklı isimlerle basılmıştır. Bu isimler Güneş Gene Doğar, Güneş Yine Doğar ve Güneş Doğacak’tır.
  • Yazarın ilk büyük romanıdır. Hemingway’in romanına verdiği ilk ad Fiesta idi ancak yayımcısının tavsiyesi üzerine Eski Ahit’ten alınmış olan The Sun Also Rises adında karar kılmıştır. Yine de romanın İngiliz, Alman ve İspanyol baskılarında Fiesta ismi kullanılmaktadır.

Güneş de Doğar Kitabının Açıklaması

Güneş de Doğar, Ernest Hemingway’in ilk, ancak en ünlü kitaplarından biridir. Roman çok büyük ilgi görmüş, sinemaya da aktarılmıştır. Hemingway, savaşı değişik boyutlarıyla ele alan bir yazardır. Bu romanda da olduğu gibi, savaşın insan üzerindeki etkisini, insandan neler alıp götürdüğünü bütün doğallığıyla yansıtan bir ustadır. Bu açıdan bakınca, Hemingway’in ününün ve yazdıklarının evrenselleşmesi şaşırtmaz insanı. Güneş de Doğar’daki kişiler, savaş sonrası değer yargıları yiten, değişen yaşamları üç aşağı beş yukarı birbirine benzeyen insanlardır. Romanın başkişileriyse, bu çöküntüyü olanca derinliğiyle yaşarlar. Hemingway yaşamı, ister av, ister savaş alanında, isterse arenada, nerede olursa olsun düş kırıklıklarıyla dolu bir savaş gibi algılar. Yaşadıklarına gözlemlerini de katınca, herbiri ötekinden güzel, inandırıcı ve dünyanın dört bir yanındaki okuyucuya seslenen dev yapıtlar ortaya çıkarır. Güneş de Doğar’da Hemingway, aşklarındaki, yaşamlarındaki düş kırıklıklarını eğlenerek, bohem hayati yaşayarak, başka mutluluklar arayarak unutmaya çalışan insanları anlatır. Çağdaş Amerikan yazının güzel örneklerinden olan Güneş de Doğar, yayınevimizin sürdürdüğü Hemingway Bütün Dizisi’nin de unutulmayacak başyapıtlarından biridir.


Yorum yapın