Bitmeyen Kavga Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Bitmeyen Kavga'nın Fotoğrafı

Kitap Bitmeyen Kavga
Yazarı John Steinbeck
Türü Romanlar
Kategoriler En Çok Okunanlar
Kitap Önerileri
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 1936

John Steinbeck tarafından 1936 yılında kaleme alınmış olan Bitmeyen Kavga kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Bitmeyen Kavga pdf, Bitmeyen Kavga konusu, Bitmeyen Kavga karakterleri, Bitmeyen Kavga yorumları, Bitmeyen Kavga açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Bitmeyen Kavga – John Steinbeck


Bitmeyen Kavga Kitabının Karakterleri

Bitmeyen Kavga kitabının temel karakterlerini, her biri aynı zamanda parti üyesi olan; Jim, Mac, Harry, Dick ve işçi lideri olan London oluşturmaktadır.


Bitmeyen Kavga Kitabının Konusu

Bitmeyen Kavga kitabında yazar, meyve toplayıcılığı yaparak hayatını kazanmaya çalışan mevsimlik işçilerin yaşadıkları sorunları ele almaktadır. İşçi destekçisi olarak örgütlenen birine mensup olan iki genç, Torgas vadisinde bulunan elma toplayıcısı işçilerin bulundukları kampa gitmeye karar verirler. İşçileri kendilerini ağır koşullar altında çalışmaya mahkum eden mülk sahiplerine karşı kendi haklarını aramaları konusunda örgütlerler. Bundan sonra sorunlar büyümeye başlar.


Bitmeyen Kavga Kitabının Özeti

Son derece kararlı ve idelist bir genç adam olan Jim Nolan, işçi sınıfının hakkını savunmak ve işçiler için kalıcı, aynı zamanda ileriye dönük eylemler yapabilmek için sosyalist partiye üye olmaya karar verir. Partide kendisi gibi idealist bir genç olan Mac ile tanışmıştır. Mac ile birlikte ilk eylem planlarını oluşturmaya karar verirler. Parti adına Jim’in yapacağı il iş Mac ile birlikte Torgas Vadisi’ne giderek mevsimlik olarak çalışmakta olan ve mülk sahiplerinin elmalarını toplayan işçilerin haklarını kazanmak içim örgütlenmelerini sağlamaktadır. Planlarına göre işçileri mülk sahiplerine karşı harekete geçireceklerdir.

Jim ve Mac, işçi kılığına girerek vadiye giderler. Bu sayede elma toplayıcılarının arasına karışarak eylemlerini gerçekleştirmek üzere bir fırsat aramaya başlar. Böyle bir arayış içerisindeyken, işçilerin sözüne itibar ettikleri ve lider olarak gördükleri London ile tanışırlar. Lodon’un geni ise hamiledir. Bir gün doğum sancıları başlar. Bu sırada Mac yardımlarına yetişerek bir doktor gibi Lisa’nın sağlıklı doğum yapmasına imkan tanır. Bu olaydan sonra Mac, London’un dostluğunu kazanmayı başarır. Aralarındaki samimiyet giderek ilerler. Bir gün Mac London’a çalışma şartlarından memnun olup olmadığını sorar. London ise ne kadar memnun olmadığını açıkça dile getirir. Böylece Mac ve Jim çalışmalarından London’a bahsetme fırsatı elde ederler. Planlarına onu da dahil etmeyi başarırlar.

İşçiler ücretlerinin düşürülmüş olması sebebi ile zaten durumdan mutsuzdurlar. Birkaç gün sonra yaşlı bir işçi kendisine verilen dayanıksız merdivenden düşer ve yaralanır. Bu düşme sırasında kalça kemiği kırılmıştır. Yaşanan bu olay işçilerin daha da huzursuz olmasına sebebiyet verir. Mac ve Jim harekete geçerek London’un da desteğini alırlar ve işçileri grev yapmaya çağırırlar. İşçiler grev yapmayı kabul ederler. Mülk sahipleri işçileri grevden geri döndürmeye çalışsa da her zaman başarısız olurlar. Bunun üzerine mülk sahipleri işçilerin topraklarını terk etmelerini isterler.

Mac bölgede bulunan parti destekçilerinden biri olan seyyar lokantadı Al ile konuşur. Al’ın babası Anderson’un arazisinde konaklamak için çalışmalara başar. Arazi sahibi Anderson elmaların ücretsiz toplanması karşılığında pek gönüllü olmasa da bu teklifi kabul eder. Böylece işçiler yeni kamplarını bu alanda kurarlar. Mülk sahipleri işçilerin grevlerinden dönmeyeceklerini anladıklarında grev kırıcları devreye sokarlar. Bu durumu öğrenen Mac ve Jim grev kırıcıların bölgede çalışmasını engellemek için bir hareket başlatırlar. Polisin de dahil olduğu birçok farklı çatışma ortaya çıkmaktadır. Bu çatışmalarda can kayıpları da yaşanmaktadır. Yine bir çatışma sırasında Jim omzundan vurulur. Grev kırıcıların arasına gizlice karşılan ve onları kendi tarafına çekmeye çalışan Joy’da vurularak öldürülür.


Bitmeyen Kavga Kitabı Hakkında Bilgiler

  • Amerikalı Nobel ödüllü yazar tarafından ele alınan kitap insan ilişkilerini derinden incelemektedir.
  • Kitap ilk olarak 1936 yılında yayınlanmıştır. Birçok okuyucu tarafından beğenilmiş ve sıklıkla tercih edilmiştir.
  • Günümüzde de okunması gereken eseler arasında yer almaktadır.
  • İşçi sınıfı ile diğerleri arasında yaşanan tüm problemler kitapta olabilecek en detaylı şekilde ele alınmaktadır.

Bitmeyen Kavga Kitabının Açıklaması

Eserlerinde işçi sınıfının gündelik ilişkilerini, yaşam koşulları ve mücadelelerini, çağımızın toplumsal meselelerini tüm insani ayrıntılarıyla resmederek haklı ününe kavuşmuş olan John Steinbeck, büyük romanı Bitmeyen Kavga’da destansı bir direnişi konu alıyor. Son derece zor koşullarda yaşayan ve aldıkları ücretle karınlarını bile doyuramayan meyve toplayıcıları örgütlenerek ellerindeki yegâne silah olan greve başvururlar. Kapitalist toprak sahipleri ise mücadelenin yayılmasını engellemekte kararlıdır. Çok güçlü ve kendilerinden emindirler, işçilerin örgütlenmesini yeri gelirse kanla, yeri gelirse grev liderlerini satın alarak yıkmaya hazırdırlar, fakat hesaba katmadıkları bir unsur vardır.

İnsanlığın bitmeyen kavgasını tüm gerçekliğiyle resmederek bir destana dönüştüren Steinbeck, kapitalist düzenin dayanaklarını derinden sarsan, kuşaklar boyunca başkaldıranlara esin kaynağı olan bir roman yaratırken mücadelenin açmazlarını da sergilemekten geri durmuyor.

(Tanıtım Bülteninden)


Yorum yapın