İffet Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

İffet'in Fotoğrafı

Kitap İffet
Yazarı Hüseyin Rahmi Gürpınar
Türü Romanlar
Kategoriler Kitap Önerileri
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 1896

Hüseyin Rahmi Gürpınar tarafından 1896 yılında kaleme alınmış olan İffet kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
İffet pdf, İffet konusu, İffet karakterleri, İffet yorumları, İffet açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!İffet – Hüseyin Rahmi Gürpınar


İffet Kitabının Karakterleri

İffet: Saf, temiz, dürüst bir kadındır. Tüm güzelliğine ve tüm çaresizliğine rağmen ölümü pahasına namusunu ve iffetini korumayı başarmış, ancak yoksulluk ve hastalık nedeniyle erken yaşta ölmüştür.

Latif: İffet’in nişanlısı, fakir ama ahlaklı, sevecen ve iyi bir insandır.

Sabri: İffet’in kardeşidir. Okula gitmeden ablasından eğitim alıyor. Açlıktan kurtulmak için salatalık çalar ve bakkala olan borçları için hırkasını rehin verir.

Fettan Raziye: İffet’i kötü yola düşürmeye çalışan kadındır. İffet’in ölümüyle yaptıklarına pişman olarak kendini ibadete vermiştir.


İffet Kitabının Konusu

Zavallı Fakir, kimsesiz, çaresiz, zavallı insanların düştükleri kötü durumları konu alan kitaptır. Hüseyin Rahmi Gürpınar, bu eserinde genç bir kızın içine düştüğü zor koşulları ve yaşadığı çatışmalara rağmen ahlakını ve iffetini koruma yolundaki acımasız savaşını ele almıştır.


İffet Kitabının Özeti

Henüz küçük bir kız olan İffet’in babası hayatını kaybeder. Yüksek eğitimli, gösterişli ve çevresinde ilgi gören bu genç kız, dul ve hasta annesi ve Sabri adındaki erkek kardeşiyle birlikte yaşamaktadır. Hasta annesine bakmak zorunda kalan İffet, genç yaşta evin yükünü taşımak zorunda olduğu için büyük zorluklarla karşılaşmaktadır.

Babasının ölümünden sonra evin geçimini sağlamak zorunda kalan İffet de yoksulluk ve sefalet içindedir. Yoksulluk ve çaresizlik nedeniyle bazı akşamlar midelerini sadece kuru ekmekle doldurmak zorunda kalır. Nedense mahalle halkı da onlara soğuk davranıyor, bakkallar, manavlar ve komşu esnaflar onlardan uzak durur, hatta düşmanca davranır. Bu da yetmezmiş gibi, güzel bir kız olduğu için çevresinde birçok kötü niyetli insan vardır ve hatta ona karşı çirkin niyetleri vardır. Ancak kendisi gibi namuslu ve iffetli bir genç kız olduğu için bu tür insanlara dönüp bakmaz ve her zaman iffetli ve iffetli davranır. Yoksulluğundan yararlanmak isteyen tüm çirkin teklifleri reddeder ve namusunu korumak için bu tür insanlarla savaşmak zorunda kalır.

İffet, Fransızca, Arapça ve Farsça bilen, iyi yetişmiş ve zeki bir kızdır. Ama düzgün bir iş de bulamıyor. Annesinin hastalığı ağırlaştı ve ilaçlarını bile alamıyordu. Kardeşi Sabri de çaresiz kaldığı için ufak tefek hırsızlıklar yapmaya başlar. Çok çaresiz bir durumda olan İffet, hiç istememesine rağmen halasının oğlu Latif ile nişanlanmak zorunda kalmıştır. Ancak ne teyzesi ne de nişanlısı onlara bir fayda sağlamayacaktır.

Yazar onları bir doktor arkadaşı vasıtasıyla tanımış ve genç kızın durumuna çok üzülmüştür. Bu nedenle yazar, İffet’in nişanlısı Latif ile de tanışır ve İffet ile görüşmeye başlar. O sırada İffet ve ailesi kirayı ödeyemedikleri için evden kovuldu. Bu nedenle yazar, İffet ve ailesini de kaybeder ve onları aramaya başlar. Ancak uzun süre onlardan haber alamaz.

Sonunda, yazar izlerini bulur. Aldığı habere göre İffet günlerce aç kalmış, ancak kendisine yapılan çirkin teklifleri kabul etmemiş, karnını doyurma fırsatı bulduğu halde çalıp karnını doyuramamış ve sonunda açlıktan ölmüştür. . Sonra yazar, İffet’in nişanlısı Latif’in yanına gelir. Latif, yazarı İffet’in mezarına götürür ve Latif ona İffet’in günlüğünü verir.

Yazar, İffet’in günlüğünü okumaya başlar. İffet evden atıldıktan sonra Raziye adında kötü bir kadının eline düşer ve onu fahişeliğe zorlar. Ancak bunu anlayan İffet, kendini o kadından kurtarmış ve o kadını tövbeye davet etmiş; İffet’in vefatını duyan Fettan Raziye yaptığına pişman olup tövbe etmiş ancak iş işten geçmiştir. İffet bu kadından kurtulunca İttihatçılara katılır, hastalanır ve daha sonra ölür.


İffet Kitabının Açıklaması

Hüseyin Rahmi Gürpınar, İffet adlı romanında aşk ve namus konularını irdeliyor. Romanın kahramanı İffet, açlıkla namus kavramı arasında bocaladıktan sonra ölümü yeğliyor. Yazarın hem duygulandıran hem öğreten bir yapıtı daha…

(Tanıtım Bülteninden)


Yorum yapın