Çamlıca’daki Eniştemiz Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Çamlıca'daki Eniştemiz'in Fotoğrafı

Kitap Çamlıca’daki Eniştemiz
Yazarı Abdülhak Şinasi Hisar
Türü Romanlar
Kategoriler En Çok Okunanlar
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 1944

Abdülhak Şinasi Hisar tarafından 1944 yılında kaleme alınmış olan Çamlıca’daki Eniştemiz kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Çamlıca’daki Eniştemiz pdf, Çamlıca’daki Eniştemiz konusu, Çamlıca’daki Eniştemiz karakterleri, Çamlıca’daki Eniştemiz yorumları, Çamlıca’daki Eniştemiz açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Çamlıca’daki Eniştemiz – Abdülhak Şinasi Hisar


Çamlıca’daki Eniştemiz Kitabının Karakterleri

Deli Amca: Romanın kahramanıdır. Muhafazakâr görünümüne rağmen dengesiz, kendini beğenmiş, bencil, kadın düşkünü bir tiptir.

Hala: Deli Amca’nın karısıdır. Dengeli, samimi bir kadındır. Eşine karşı çok hoşgörülüdür.

Hacı Vamık Bey: Deli Amca’nın babasıdır. Bir palyaço tipidir. İşini tatlı bir dille yürütür.


Çamlıca’daki Eniştemiz Kitabının Konusu

Konağı olduğunu iddia eden Deli Amca lakaplı zengin bir adamın zevke ve kadınlara olan düşkünlüğü ve fiyaskoyla sonuçlanan hayatı konu alır.


Çamlıca’daki Eniştemiz Kitabının Özeti

Hareketlerinde ölçüyü kaçırdığı için herkes tarafından deli olarak nitelendirilen Hacı Vamık Bey, dindar görünüşlü, sürekli öksüren, abartılı giyinen biridir. Deli Amca olarak romana konu olan Hacı Vamık Bey, Çamlıca’da bir konakta yaşamaktadır. Köşkte bir de mescit bulunmaktadır. Deli Amca muhafazakâr kimliğinin yanı sıra her türlü batıl inanca, büyüye ve falcılığa da inanan bir kişidir. Deli Enişte konağını satışa çıkarır ama satmaz.

İnsanların malikânesi için ne kadar ödeyeceğini görmek ister. Sirke gitmek de Deli Amca’nın zevkleri arasındadır. Çocukları alır. Ancak etrafındakiler onun kızlara bakmak için konağa gittiğini söylerler. Pokercidir, namaz vakti gelince pokeri bırakır ve rekâtlar arasında oyunun nasıl gittiğini sorar. Kızların okumasını istemiyor, yoldan çıkacaklarını düşünüyor. Ancak kendi kızının okumasını çok isterdi. Deli Enişte, dalkavuk tipli babası Hacı Rakım Efendi aracılığıyla devlet tarafından birçok misyona gönderilir. Büyük görevlerde de mevcuttur. Arabistan akıllarda çok kalır. Ancak rüşvet aldığı için sık sık görevinden alınır. Karısı çok dengeli ve mantıklı bir kadındır. Samimi dindar, iyi bir kadındır. Amcası karısını aldattığı için karısı ondan boşanır. Romanın sonlarına doğru Deli Amca konağında kadınlara yönelik eğlenceler düzenlemektedir. Kadın düşmanlığı komşuları da rahatsız ediyor. Kan emici bir simsar olan Tellal Hüseyin Efendi, hayatının son günlerinde Enişte’yi onun zaaflarından yararlanarak aldatır. Deli Amca yaşadığı hayattan pişmanlık duyarak yatağa düşer ve konağında mutsuz bir şekilde ölür.


Çamlıca’daki Eniştemiz Kitabının Açıklaması

Abdülhak Şinasi Hisar’ın “hikâye” dediği romanları, insanın iç dünyasının izini süren, ruhunun derinliklerinde seyreden üslubuyla 20. yüzyıl klasiklerimizdendir. Hisar, özgün diliyle karakterlerini ve hayatlarını inşa ederken onlara hem çok yakın hem çok mesafelidir. Romanlarını vakaların değil karakterlerin etrafında kurgulayan Hisar, zaman ve mekânı geçmişseverlikten ziyade hafızanın temel taşları olarak kullanır.

Abdülhak Şinasi Hisar, ikinci romanı Çamlıca’daki Eniştemiz’de, Fahim Bey ve Biz’de de adı geçen “deli enişte”yi, incelikli bir zaman çizgisinde hikâye ederken, okurlara Don Kişot’la akraba bir karakter sunar. Bu akrabalık Vamık Bey’i gündelik hayatta çevresindeki insanlardan ayrı tutar. Abdülhak Şinasi Hisar’ın dil kullanımındaki ustalığı ve karakterleri derinleştirmekteki başarısıyla Çamlıca’daki Eniştemiz, edebiyatımızdaki zamansızlığının içinde yolculuğuna devam ediyor.

(Tanıtım Bülteninden)


Yorum yapın