Gör Beni Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Gör Beni'nin Fotoğrafı

Kitap Gör Beni
Yazarı Azra Kohen
Türü Romanlar
Kategoriler En Çok Okunanlar
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 2019

Azra Kohen tarafından 2019 yılında kaleme alınmış olan Gör Beni kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Gör Beni pdf, Gör Beni konusu, Gör Beni karakterleri, Gör Beni yorumları, Gör Beni açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Gör Beni – Azra Kohen


Gör Beni Kitabının Karakterleri

Ülkü: Savaşla donatılmış, tüm nimetlerden arınmış, tek varlığı ailesi ve atı Yakışıklı’dır. Sürekli erkek kıyafetleriyle gizlenmeye çalışan ama gözleri yaşanmışlıkla, bilgi ve zarafetle parıldayan bir karakterdir.

Selim: Sadrazamın oğludur. En iyi okullarda okumuş, dünyanın tüm nimetlerinden yararlanmış bir karakterdir.


Gör Beni Kitabının Konusu

1930’ların Türkiye’si Gör Beni romanında geçer. Romanda Ülkü, Dudu ve İlmiye karakterleri öne çıkar. Azra Kohen, “Selim’in ikilemini çözeceğiz”

Romanda okuyucu, antik çağların günümüze benzerliklerini inceleyerek, dinler tarihinin şaşırtıcı gerçeklerinden ortaya çıkan bir devrimin hikâyesine tanık olacaktır.


Gör Beni Kitabının Özeti

Yanlarında İstanbul’da yaşamış yani savaşı hiç yaşamamış insanlar var. Edebiyat dersinde anlatılan eski-yeni çatışmasının ötesinde bir çatışma vardır.

Sadece cumhuriyet kadınlarının mücadelesi gözlerimizin önünden geçmektedir. Birbirlerine tutunmalarını, kendi zamanlarında taş olmayan dünyalarında küllerinden nasıl doğduklarını, yaralarını nasıl iyileştirdiklerini ve iyileştireceklerini bir ‘cumhuriyet kadını’ olarak okuduk. Çünkü kitap bir serinin başlangıcıdır.

Kitap, en iyi eğitimin okullarda alınıp alınmadığını sormanızı sağlıyor. Çünkü önümüzde savaşın kızı var; Ülkü ve sadrazamın oğlu Selim diğer köşede durur. En iyi okullarda okumuş ve dünyanın bütün nimetlerinden istifade etmiş olarak karşımıza çıkmaktadır. Osmanlı’yı yeniden canlandırma düşüncesiyle yanıp tutuşsa da kitap boyunca düşünen insanın evrimini görüyoruz. Bu evrimin bir aşaması aşktır. Ancak kültürel farklılıklar, zenginlik ve fakirlik, savaşı yaşamanın hayat bilgisi ve öğretileri ve düşünce sistemi olsa bile, aşk bu aşk dansında birbirine karşı koyamamış, çünkü aşk birbirini daha iyiye götürmek için adımlar atmaktadır. Ülkü ise savaşla donanmış, her türlü nimetten arınmış, tek varlığı ailesi ve atı Yakışıklı’dır. Her zaman erkek giyimiyle kendini kamufle etmeye çalışan ama tecrübe, bilgi ve zarafetle gözleri parlayan Ülkü. Cumhuriyetin değerini en iyi bilendir. Bedel ödeyip can verenler ancak bunu bilebilir, tartıya değer vermiş bir insan kazandığını kaybedemez.

Kitapta her biri ayrı ayrı ele alınması gereken karakterler var. Her biri farklı bir fırtınayla mücadele eder. Zaman zaman birinin fırtınası diğerinin güneşidir. Ülkü ve Selim zıtlıkların ve farklılıkların yarattığı bir çekimdir. İlmiye ve Orhan’da bilginin de bir çekiciliği olduğunu keşfediyoruz. Aynı okula giden bu iki genç profesörün aktardığı bilgilerle dünyaları zenginleşirken, o güne kadar kendilerine anlatılan hikâyeleri yansıtan iki berrak zihin. Orhan bize bilginin savaşarak öğrenildiğini ve eski bilgiyi yendiğinizde gerçek bilginin anlam kazandığını öğretir. Aslında bu kitap o kadar çok şey öğretiyor ki beklenmedik bir performans sergiliyor. İnsanlara çok iyi araştırılmış ve yazılı bilgiler sağlar. Ancak yine de teyit etmek çok önemlidir. Tarih her zaman değiştirilebilir. Tarih değişirse kültür ve insani değerler değişir. Atalarınızın yaşanmış yargılarını unutmaya ve yeni yargılar için hata yapmaya eğilimlisiniz. Bir de tarihi değişen toplumlardan söz ediliyor. Bugün bu toplumların nasıl, nerede ve ne yaptığını aynı anda deneyimleyebiliriz.


Gör Beni Kitabının Açıklaması

Bedenimin içindeki canı gör, sadece etimi değil.

Gözlerimin içindeki hayatı gör, sadece bakışımı değil.

Hissettiklerimi gör, sadece tepkilerimi değil.

Beni gör.

Derinliğimden boğulmadan,

Sorularımda kaybolmadan,

Korkularında yok olmadan,

Gör beni.

Bir fısıltıya koydum kendimi.

Kalbine soruyorum yerimi:

Başarabilir misin beni görmeyi?

Cesaretin yeter mi?

Topla cesaretini ve gör beni.

Birileri bizden fırtına bekliyor, onlara gökkuşağı vermeye hazır mısınız?

(Tanıtım Bülteninden)


Yorum yapın