Charlie’nin Büyük Cam Asansörü Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Charlie'nin Büyük Cam Asansörü'nün Fotoğrafı

Kitap Charlie’nin Büyük Cam Asansörü
Yazarı Roald Dahl
Türü Romanlar
Kategoriler Kitap Önerileri
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 2011

Roald Dahl tarafından 2011 yılında kaleme alınmış olan Charlie’nin Büyük Cam Asansörü kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Charlie’nin Büyük Cam Asansörü pdf, Charlie’nin Büyük Cam Asansörü konusu, Charlie’nin Büyük Cam Asansörü karakterleri, Charlie’nin Büyük Cam Asansörü yorumları, Charlie’nin Büyük Cam Asansörü açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Charlie’nin Büyük Cam Asansörü – Roald Dahl


Charlie’nin Büyük Cam Asansörü Kitabının Karakterleri

Willy Wonka: Çikolata fabrikasının eski sahibidir. Fabrikasını teslim etmesindeki en büyük etkenlerden biri de yaşlanması ve yönetme gücüdür.

Charlie Bucket: Romanın ana karakteridir. Fabrikayı devralır.

Büyükbaba Joe: Charlie’nin büyükbabası

Diğer karakterler: Josephine Nine, Georgina Nine, George Dede, Bay Bucket, Bayan Bucket, Congolozlar.


Charlie’nin Büyük Cam Asansörü Kitabının Konusu

Charlie sonunda fabrikasıyla çikolata alır. Fabrika sahibi Willy Wonka, küçük Charlie’yi ve büyük ailesini Büyük Cam Asansör’e doğru bir yolculuğa çıkarıyor. Charlie’nin Çikolata Fabrikası’nın devamı niteliğindeki bu kitap, Charlie Bucket’ın uzaya yolculuğunun ilginç hikâyesini anlatıyor.


Charlie’nin Büyük Cam Asansörü Kitabının Özeti

Bay Wonka, devasa çikolata fabrikasını Charlie Bucket’a devreder. Fabrikasını teslim etmesindeki en büyük etkenlerden biri de yaşlanması ve yönetme gücüdür. Charlie Bucket, Bay Bucket, Bayan Bucket, Büyükbaba Joe, Büyükanne Josephine, Büyükanne George ve Büyükanne Georgina büyük cam asansöre binmeye hazırlanıyorlar. Bu asansörde kocaman bir yatak ve yorgan vardır. Bütün yaşlılar bu yatağa yerleşir. Bir süre sonra göğe çıktıktan sonra yaşlılar inmek için ısrar ederler. Ama Bay Wonka daha yükseğe çıkmaları gerektiğini söylüyor. Şaşırtıcı bir şekilde, asansördeki insanlar bu asansörün nasıl kalktığını soruyorlar. Bay Wonka, gökyüzü karıncalarının büyük cam asansörü havalandırdığını söylüyor. Sonra ihtiyarlar hep bir ağızdan inmek için ısrar ederler. Bay Wonka, inmek için gökyüzüne daha da yükselmeleri gerektiğini söylüyor. Büyükler nedenini sorunca çikolata fabrikasının çatısını delmek gerektiğini söylüyor. Yaşlılar daha da telaşlıdır. Hepsi yorganın altına saklanıyorlar. Charlie ve büyükbabası Joe da birbirlerinin ellerini sıkıca tutarlar. Bay Wonka’nın kaptanlığı altında, büyük cam asansör atmosfere yükselir. Ancak, dikkatsizliği nedeniyle Bay Wonka zamanlamayı tutamaz. Asansör dünyanın yörüngesinde dönmeye başlar. Büyük cam asansörün içindeki oksijen azalmaya başlar.

Üç ihtiyar yataktan fırlarlar ve uzayda gibi havada asılı kalırlar. Yaşlılardan biri nefes alamadığını söylüyor. Bay Wonka oksijen tüplerini de açar. Dünyanın yörüngesinde yalnız değiller. İki gün önce ABD, kapsül oteli uzaya fırlattır. Bu kapsül odalarına olan talepler krallardan kraliçelere kadar yüksektir. Kapsül otelin üç astronot yöneticisi vardır. Bu yöneticiler, etraflarında duran cam asansörü görürler. Bu bilgiyi Amerika Birleşik Devletleri başkanıyla paylaşırlar. Daha sonra büyük cam asansörün içine ulaşmaya çalışırlar. Onlarla konuşmak için bağlantı kurduklarında, Bay Wonka dünyada hiç var olmamış bir dil konuşuyor. Astronotlar bu bilgiyi ABD’ye aktardıklarında, konuşulan dilin dünyalılara ait olmadığı sonucuna varırlar. Asansörün bir bomba tehdidi olabileceğini dünyalılara duyururlar. Ardından ABD başkanı uzaylı olduklarını iddia ederek onları Beyaz Saray’a davet ediyor. Yakında uzaylı olmadıklarını anlarlar. Cam asansör aniden açılır ve önlerinde uzaylılar belirir. Uzaylılar daha önce Dünya’ya inmek istemişler ancak atmosfer nedeniyle bu isteklerini gerçekleştirememişlerdir. Bu fırsatı değerlendirip dünyaya asansör ve kapsül ile inmek isterler.

Uzaylılar ve dünyalılar savaşır. Büyük Cam Asansör dayanıklı olduğu için bu durumdan pek etkilenmez. Cam asansördeki insanlar, kapsül oteli kendilerine bağlayarak yardım etmeye çalışırlar. Uzaylılar hala arkadan saldırıyor. Büyük cam asansör ve kapsül otel, dünyaya girerek kurtulur. Uzaylılar ise hayal kırıklığına uğrarlar ve uzayda kalırlar. Charlie ve ailesi büyük bir beladan kurtulur. Asansördeki yaşlılar onlara fabrikaya inmelerini ve Charlie’yi desteklemelerini söyler. Bay Wonka, kendisini yirmi yıl gençleştiren bir hap ürettiğini söylüyor. Bunu duyan Büyükanne Georgina orantısız bir şekilde uyuşturucu kullanıyor. Josephine Nine ve George Grandpa da bu ilaçları kullanıyor. Büyükanne Georgina çok fazla ilaç içtiği için -2 yaşında. 2 yıl bekleme odasında beklemek zorunda. Bay Wonka, Büyükanne Georgina’nın uyuşturucuları orantılı olarak kullanmasına yardım ediyor. Uyuşturucuları kullandıktan sonra Büyükbaba George 1 yaşında bir bebek oldu ve Nine Josephine 3 aylık bir bebek olur. Bay Wonka; Josephine, Granny George, Granny George ve Granny Georgina’ya eski günlerine dönebilmeleri için ilaç verir. Uzayda başarılı olan Bay Wonka ve Charlie’nin ailesini memnun eden bir davet gelir. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı onu Beyaz Saray’a davet ediyor. Geldiğinde ağızda eriyen lezzetli çikolatalar da ister.

1. Charlie’nin Çikolata Fabrikası

Charlie’nin Büyük Cam Asansörü Kitabının Açıklaması

Daha önce yayımladığımız “Çarlı’nin Çikolata Fabrikası” adlı kitabını çocuklar için çok sevmişti. O kitabı okuyanlar bilecektir: Yoksul Çarli, sonunda büyük bir çikolata fabrikasının sahibi olmuştu. Bay Wonka, Çarli’yle ailesini, büyük cam asansörüne bindirip bir yolculuğa çıkarmıştı. İşte elinizdeki kitap, “Çarli’nin Büyük Cam Asansörü”, bu yolculuğun öyküsünü anlatıyor…


Yorum yapın