Charlie’nin Çikolata Fabrikası Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Charlie'nin Çikolata Fabrikası'nın Fotoğrafı

Kitap Charlie’nin Çikolata Fabrikası
Yazarı Roald Dahl
Türü Hikaye Kitapları
Kategoriler En Çok Okunanlar
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 1964

Roald Dahl tarafından 1964 yılında kaleme alınmış olan Charlie’nin Çikolata Fabrikası kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Charlie’nin Çikolata Fabrikası pdf, Charlie’nin Çikolata Fabrikası konusu, Charlie’nin Çikolata Fabrikası karakterleri, Charlie’nin Çikolata Fabrikası yorumları, Charlie’nin Çikolata Fabrikası açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Charlie’nin Çikolata Fabrikası – Roald Dahl


Charlie’nin Çikolata Fabrikası Kitabının Karakterleri

Willy Wonka: Çikolata fabrikasının sahibi.

Charlie Bucket: Hikâyenin ana karakteri ve hikâyede en son altın bileti o kazanan kişidir.

Büyükbaba Joe: Charlie’nin büyükbabası.

Augustus Gloop: Hikâyede Çikolata Nehri’ne düşerek elenen, açgözlü bir çocuktur.

Veruca Salt: İstediği şeyi elde etmeyi seven bir kız. Ceviz Odasındaki cevizleri ayıklayan sincaplar tarafından bir “çürük ceviz” olarak tespit edilir ve çöplerin atıldığı fırına atılır. Böylece Veruca’da elenmiş olur.

Violet Beauregarde: Durmadan sakız çiğneyen kız. Ağzındaki sakızı üç yıl boyunca çiğnediği için ödül almıştır. Wonka’nın domates çorbalı, kızartma sığır etli ve yabanmersini turtalı sakızını yiyerek büyümüş, şişmiş ve böylece elenmiştir.

Mike Teavee: Her zaman televizyon izlemek isteyen çocuktur. Tele-Çikolata Odasındaki televizyonda milyonlarca parçalara ayrılarak çok küçük olur ve böylece elenir.

Umpa Lumpalar: Fabrikada çalışan küçük insanlardır. Yaklaşık kırk dört santimetredirler. Wonka onlara fabrikada çalışmaları karşılığında kakao çekirdekleri verir. Onlar Loompaland ülkesinin Loompa bölgesinden gelmektedir. Loompa Pasifik Okyanusu’nda küçük bir adadır. Her çocuk yarışmadan elendiğinde Umpa Lumpalar elenen çocuk hakkında şarkılar söylerler. Onlar Wonka’nın en çok güvendiği insanlardır.

Bay Slugworth: Wonka’nın rakiplerinden biri olan çikolata üreticisidir. Willy Wonka & the Chocolate Factory filminde Slugworth çocuk sadakati test edilmiş Wonka’nın işçilerinden biri olarak gösterilir.

Prens Pondicherry: Kitapta adı geçen prenstir. Wonka, Prens için bir çikolata sarayı yaptırmıştır ancak güneş nedeniyle bu saray erimiştir.


Charlie’nin Çikolata Fabrikası Kitabının Konusu

Charlie Bucket annesi, babası, iki büyükannesi ve iki büyükbabasıyla büyük bir şehrin sonundaki küçük bir ahşap kulübede yaşar. Charlie çikolatayı sever ama onu alacak parası yoktur. Biriktirilen parayla yılda bir kez evlerine küçük bir çikolata girer. Bu büyük şehirde Charlie’nin evinden bile görülebilen devasa bir çikolata fabrikası vardır. Dünyanın en ünlü çikolatalarını üretiyor. Bir gün fabrikanın sahibi Bay Willy Wonka, imparatorluğunu devredeceği bir varisi seçmek için bir yarışma düzenlediğini duyurur.


Charlie’nin Çikolata Fabrikası Kitabının Özeti

Charlie, ailesi ve dört büyükleriyle birlikte küçük bir ahşap kulübede yoksulluk içinde yaşayan bir çocuktur. Bir şey Charlie’yi incitiyordu. Çikolata fabrikasını evinden görebilmek ona acı veriyor. Bu fabrikanın sahibi Bay Willy Wonka’ydır. Charlie, büyükanne ve büyükbabasının kaldığı odayı ziyaret etmeden ve yaşlıların anlattığı hikayeleri dinlemeden uyumaz. Başka bir akşam Charlie’ye Bay Willy Wonka’nın mükemmel, lezzetli, farklı çikolatalarının hikayesini anlattılar.

Willy Wonka bir gün bir yarışma düzenleyeceğini duyurur. Çikolataların içine gizlenmiş beş altın bileti bulan beş çocuk çikolata fabrikasını ziyaret eder. Charlie’nin yerde bulduğu parayla aldığı çikolatadan altın bir bilet çıkar. Ve günü geldiğinde diğer çocuklarla birlikte fabrikaya giderler.

Gloop, fabrikayı ziyaret ederken çikolata yemeye çalışırken nehre düşerek boruların arasında gözden kaybolur. Violet isimli çocuk, tadı yemek gibi olan sakızı izinsiz alır, çiğner ve şişmeye başlar. Veruca isimli çocuk ise sincaplardan birini almaya çalışırken, sincap ceviz çöpünü çöp deliğine atar. Diğer çocuk Mike ise televizyonun gönderdiği çikolata yerine, dünyada televizyonla gönderilen ilk kişi olmak ister ama küçücük ekrandan alınırlar. Sadece Charlie kalır. Diğer çocuklar evlerine döner. Fabrika sahibi, fabrikayı Charlie’ye vermek istediğini söyler. Çünkü onun bir ailesi yoktur. Aslında altın bilet yarışmasının amacı budur. Fabrikayı Charlie’ye verdi. Charlie ise ailesiyle birlikte fabrikaya taşınmış ve burada yaşamaya başlamıştır.

2. Charlie’nin Büyük Cam Asansörü

Ödülleri

  • 1972: New England Round Table of Children’s Librarians Award (Amerika)
  • 1973: Surrey School Award (İngiltere)
  • 2000: Millennium Children’s Book Award (İngiltere)
  • 2000: Blue Peter Book Award (İngiltere)

Kitaplar yazılırken oluşan sorunlar

  • Charlie’nin Çikolata Fabrikası kitabında Charlie’nin dedelerinin ve ninelerinin 90 üzerinde bir yaşta olduğu yazar. Ancak Charlie’nin Büyük Cam Asansörü adlı kitapta George ve Josephine 80, Georgina’nın ise 78 yaşında olduğu yazmaktadır.
  • Charlie’nin Çikolata Fabrikası kitabında Charlie İngiltere’de karda elli peni bulur. Ancak Charlie’nin Büyük Cam Asansörü adlı kitapta Büyük Cam Asansörü’nde Josephine aşağıya baktığında Kuzey Amerika kıtasını görüyor.
  • Kitabın ilk baskılarında, Umpa Lumpalar Afrika’da yaşayan pigmeler olarak anlatılmıştır. Bu olay tartışma ve eleştiri neden oldu ve değiştirildi. Kitabın daha sonraki baskılarında, onların beyaz deri ve altın saça sahip olduğu yazmaktadır. (1971 yılı filminde turuncu deriye sahip oldukları geçmektedir).

Charlie’nin Çikolata Fabrikası Kitabının Açıklaması

Charlie’nin çocukları heyecanlandıran, büyükleri gülümseten öyküsü

Charlie; annesi, babası, iki ninesi ve iki dedesiyle, büyük bir kentin bitiminde, küçük bir tahta barakada yaşamaktadır. Yoksuldurlar. Charlie çikolataya bayılır, ama alacak parası yoktur. Biriktirilen parayla, yılda bir kez, küçük bir çikolata girer evlerine. Bu büyük kentte,

Charlie’lerin evinden bile görülen, kocaman bir çikolata fabrikası vardır; dünyanın en ünlü çikolatalarını üretir. Günlerden bir gün, fabrikanın sahibi Bay Wonka, imparatorluğunu devredeceği bir varis seçmek için yarışma düzenlediğini açıklar; Charlie de adaylardan biridir…


Yorum yapın