Mutlu Ölüm Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Mutlu Ölüm'ün Fotoğrafı

Kitap Mutlu Ölüm
Yazarı Albert Camus
Türü Romanlar
Kategoriler En Çok Okunanlar
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 1971

Albert Camus tarafından 1971 yılında kaleme alınmış olan Mutlu Ölüm kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Mutlu Ölüm pdf, Mutlu Ölüm konusu, Mutlu Ölüm karakterleri, Mutlu Ölüm yorumları, Mutlu Ölüm açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Mutlu Ölüm – Albert Camus


Mutlu Ölüm Kitabının Karakterleri

Mersault: Kitabın ana karakteridir. Ayrıca ölüme isimler veren kişidir.

Zagreus: Ana karakterin öldürdüğü yaşlı ve sakat kişidir. Ayrıca ölüme mahkûm edilmiştir.

Marthe: Ana karakterin sevgilisidir.


Mutlu Ölüm Kitabının Konusu

Roman, Meursault adında bir adamın, kitabın ilk bölümünde anlatıldığı gibi, ölüme mahkûm olan sakat Zagreus’u öldürür ve birikimlerine el koyar. İkinci bölümde ise, Meursault’un dürüst olmayan bir şekilde kazandığı parayı nasıl elden çıkardığını, bir yolculuğa çıktığını, bir eş bulduğunu ve bir ev satın aldığını, ancak kısa süre sonra ölümcül bir hastalığa yakalandığını anlatıyor.


Mutlu Ölüm Kitabının Özeti

Varoluşçulukta romanın içeriği asıl içerik değildir, yazarın burada amacı şu sorunun cevabını bulmaktır: Mutluluk var mıdır ve nasıl ifade edilir? Esere üstünkörü bir bakış atsanız bile, “mutluluk” kelimesinin birçok kez geçtiğini görmek kolaydır. Camus’nün varoluşçuluğu, mutluluğu, gaddarlık ve kayıtsızlık dünyasını tanımak isteyen, insanın kendisini çevreleyenlerle uzlaşamadığı bir ortamda yaşamasının etkileşimi üzerine kuruludur.

Peki, Camus için mutluluk nedir? Bu soru ile kitabının kahramanı, kaderini belirlediği sayfalarda hem mutluluğu hem de hüznü tam olarak nasıl kavrayacağını sorar. Meursault, gündelik hayatın küçük esaretlerinden kurtulmaya, toplumda kabul görmüş ahlaki normlara uymayı bırakmaya çalışır ve cinayet işler.

Yazarın Zagreus cinayetinin olduğu bölüme “Doğal Ölüm” adını vermesi boşuna değil. Karanlığa gömüleceğim, kendi doğal ihtiyaçlarını tek başına karşılayamayacak, son ihtiyacını karşılamaya yardım edemeyecek kadar doğal çünkü bir sakatın bozuk yaşamının kaçınılmaz olarak yok olma yasasına yol açması. Zagreus’un kendisi Meursault’yu böyle ahlaksız bir eylemde bulunmaya kışkırtsa ve katili haklı çıkarsa da cinayet cinayet olarak kalır.

Tek başına varoluşunun huzursuzluğuyla hareket eden Meursault, her şeyi terk ederek, bir yerden başka bir yere geçerek Avrupa’yı dolaşıyor. Meursault, yalnızlık arzusunun anlaşılabilir olduğuna, kendini anlamasının tek yolunun bu olduğuna inanıyor. Bir an gelir ki Meursault durur, ev alır ama başına bir hastalık düşer ve bunun sonucunda ölür. Yazar bu bölüme “Bilinçli Ölüm” adını veriyor ve ana karakteri oldukça bilinçli bir şekilde buraya getiriyor. Ölümünden önce Meursault, kendi görüşüne göre hem yaşamda hem de ölümde mutluluk olan benliğini tam olarak anlar.

Ölümden ya da yaşamdan korkmadan, hayalini gerçekleştirmek için yaşaması gereken yaşamdaki mutluluğu bilirse, ölüm bir insanı korkutmayı bırakır. Mutlu Ölümün de insanın elinde olduğu sonucuna varılabilir.


Mutlu Ölüm Kitabının Açıklaması

“Mutlu Ölüm”, 1930’ların sonuna doğru yazılan, ama ancak 1971 yılında yayımlanan bir roman. Albert Camus (1913-1960) için daha sevimli görünen “Yabancı”, daha önce yazdığı “Mutlu Ölüm”ün yayımlanmasını erteletmiş olabilir. Çünkü roman sanatı, 40’lı, 50’li yıllarda daha çok romanın yapısal özelliklerine ağırlık veriyordu. Bir sanat yapıtının yaratıldığı dönemde kusur sayılabilecek kimi özellikleri, daha sonra erdeme dönüşebiliyor. Albert Camus’nün ölümünden on bir yıl sonra günışığına çıkan bu romanını günümüzde öne çıkaran en önemli özellik, onun “romansı” oluşudur. “Mutlu Ölüm”, yaratıcısı Albert Camus’ye otuz yıl sonra başkaldırmış ve özgürlüğüne kavuşmuştur. Bu roman, hem çağdaş bir yapıt, hem yazar-yapıt-okur ilişkisinin göz kamaştırıcı bir tanığıdır.


Yorum yapın