Çirkin Ördek Yavrusu Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Çirkin Ördek Yavrusu'nun Fotoğrafı

Kitap Çirkin Ördek Yavrusu
Yazarı Hans Christian Andersen
Türü Masal Kitapları
Kategoriler En Çok Okunanlar
Kitap Önerileri
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 1843

Hans Christian Andersen tarafından 1843 yılında kaleme alınmış olan Çirkin Ördek Yavrusu kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Çirkin Ördek Yavrusu pdf, Çirkin Ördek Yavrusu konusu, Çirkin Ördek Yavrusu karakterleri, Çirkin Ördek Yavrusu yorumları, Çirkin Ördek Yavrusu açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Çirkin Ördek Yavrusu – Hans Christian Andersen


Çirkin Ördek Yavrusu Kitabının Karakterleri

Çirkin Ördek: Ördek yumurtaları arasına karışan bir kuğu


Çirkin Ördek Yavrusu Kitabının Konusu

Ördek yumurtaları ile karıştırılan bir kuğunun büyüme sürecinde başına gelen dışlanmalar ve kötü olaylar konu ediniyor.


Çirkin Ördek Yavrusu Kitabının Özeti

Bekleyen bir yaban ördeği babası karısının yanında yürüyor. Aniden anne ördeğin yumurtaları babanın zevkine göre çatlamaya başlar ve dört küçük ördek yavrusu doğurur. Ama sonra beşinci yumurta çatlar ve uyumsuz bir beyaz ördek yavrusu ortaya çıkar ve babaannesiyle bu konuda tartışır ve annenin ona tokat atması üzerine ikisini ayrı yollara gitmeye zorlar (Babanın anneyi suçladığı ima edilir. Bir kuğu ile ilişki yaşamakla.)

Çirkin ördek yavrusu, ördek ailesine katılmaya çalışır ancak onlar ona sırtlarını dönerler ve daha sonra onun kendilerinden ne kadar farklı olduğunu keşfederler. Böylece ördek yavrusu bir kuş ailesine katılmaya ve hatta bir ördek av tuzağıyla arkadaş olmaya çalışır, ancak hepsi onu geri çevirir. Ördek yavrusu üzülür ve ağlar, ta ki bir anne kuğu ve yavruları yanına yaklaşana kadar. Bu aileye katılır ve onu kabul ederler. Anne ördek ve ördek yavrusu, onun gerçek ailesini bulduğunu görünce şaşırır ve onunla vedalaşır.


Çirkin Ördek Yavrusu Kitabının Açıklaması

Anne ördek günün birinde kuluçkaya yatar ve yumurtalardan tam 6 yavru çıkar.

Yavrulardan 5 tanesi, anne babaları gibidir; hepsi baştan aşağı birer ördek yavrusudur.

Fakat 6. yumurtadan çıkan yavru, kardeşlerinden farklıdır.

Kardeşleri dâhil herkes, bu nedenle ona “çirkin” derler, alay ederler, aralarına almazlar.

Oysa farklı olan çirkin midir, garip midir, kötü müdür mutlaka?

Ne yazık ki, çiftlikteki hiç kimse bunları düşünmez! Bizim zavallı yavru, çok ama çok üzülür kendisine “çirkin” denilmesine ve kötü davranılmasına…

Hans Christian Andersen’in bu dünyaca ünlü masalı da, kendilerinden farklı olana kolaycacık “çirkin” diyenlere, çok güzel bir ders verir!


Yorum yapın