Katil Buse Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Katil Buse'nin Fotoğrafı

Kitap Katil Buse
Yazarı Hüseyin Rahmi Gürpınar
Türü Romanlar
Kategoriler Kitap Önerileri
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 2021

Hüseyin Rahmi Gürpınar tarafından 2021 yılında kaleme alınmış olan Katil Buse kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Katil Buse pdf, Katil Buse konusu, Katil Buse karakterleri, Katil Buse yorumları, Katil Buse açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Katil Buse – Hüseyin Rahmi Gürpınar


Katil Buse Kitabının Karakterleri

Nefi Bey: Varlıklı bir ailede yaşam süren, eşi Nefize Hanım ve çocuğu ile mutlu olan bir adamdır.

Hafize Hanım: Nefi Bey’in eşidir.

Saffet, Nedime, Dilnüvaz: Evin Hizmetçileridir.


Katil Buse Kitabının Konusu

Roman, Varlıklı bir aileye damat olarak giden Nefi Bey’in hizmetçileri Saffet’e duyduğu gizli aşkı ve bu doğrultuda gelişen olayları konu edinir.


Katil Buse Kitabının Özeti

Varlıklı bir ailenin damadı olan Nefi Bey, kendisini çok seven güzeller güzeli eşi ve çocuğuyla görünüşte hiçbir eksiği olmadan yaşamaktadır. Tüm bunlara rağmen içindeki boşluk, evliliğinin dördüncü yılında kendini göstermeye başlar. Birine ömür boyu bağlı kalma korkusu, günden güne kaybolan heyecanıyla birleşince, onu sıradanlıktan kurtaracak yeni bir eğlence arayışına sürükler. Ancak bu kolay değil. Altmış yaşındaki kayınpederine bile uygulanan kıskançlık nedeniyle aşırı baskıdan Nefi Bey de nasibini alır. Köşke alınan hizmetçiler, kırk yaşını aşmış, bakılamayacak kadar çirkin ve çirkin kişiler arasından seçilir ve tüm bu özelliklerine rağmen aile erkekleri tarafından görülmemeleri için kesinlikle uyarılırlar. Bu hizmetçilerin huysuzlukları, uyumsuzlukları, tembellikleri zamanla evin kadınlarını yorar ve anne, kız evini toparlamak için güçlü, güçlü yardımcılara ihtiyaçları olduğunu anlarlar. Bu iş için Saffet, Nedime ve Dilnüvaz adlı üç genç kız seçilir.

Saffet’in özellikle herkeste kusur bulan eşini sevindirdiğini duyan Nefi Bey çok meraklıdır ve bir gün evde kimse yokken genç kızı gözetlemeye karar verir. Kızın beyaz tenini, çekik koyu renk gözlerini ve dudağının sol tarafında beni görünce kendinden geçer ve ona bir işaret gönderiyor. Saffet’in utanç içinde kaçtığını görünce ne kadar pervasız bir hareket yaptığını anlar. Hizmetçiler arasında dedikodu malzemesi olacağından ve bu dedikoduların karısının kulaklarına ulaşacağından korkarak iki hafta huzursuz bir hayat yaşar. Korktuğu şey başına gelmeyince tekrar Saffet ile tanışmanın yollarını arasa da kızın yüzünü bir daha göremeyecektir. Aradığı fırsat, tüm ailenin gribe yakalandığı kışın başında gelir. Haremde Saffet’ten başka yatağa girmeyen kadın olmamasına rağmen Nefi Bey’in eşi genç kadının odaya girmesine uzun süre izin vermez. Karı koca ateşli bir nöbet geçirdiğinde, başka seçenek yoktur.

Saffet, düzenleme, toplama, ilaç verme ve hastaların ihtiyaçlarını karşılamak için sık sık çiftin odasına gelmek zorundadır. Kendini cennette hisseden Nefi Bey, gece nöbetinin şiddetiyle genç kızı öper. Öpücüğün hemen ardından karısı doğrularak sorgulayan ve şüpheci gözlerini ikisine de çevirir, ancak bir sonuca varamaz. Ertesi sabah tıp saatinde tekrar Saffet’i görmek için yanıp tutuşan Nefi Bey, Hafize Hanım’ı karşısında görünce çok üzülür. Hafize Hanım, Saffet’in de hastalanıp yatağa düştüğünü öğrenince, iyileşmesine rağmen yataktan çıkmak istemez. Saffet’in hastalığının zatürreye dönüştüğünü ve ateşler içinde yanarken adından söz ettiğini karısının verdiği ipuçlarından öğrenmesiyle karı koca arasında bir yüzleşme başlar. Bu yüzleşme, ölmek üzere olan Saffet’in eşinden helal istediğini duymasıyla yarıda kesilir. Kocasından intikam alma arzusuyla helal dil vermeyi reddeden karısına kızgın olan Nefi Bey, genç kadınla evlenmek için doğrudan odasına gönderilir, ancak her şey için çok geçtir. Ölümün bile çirkinleştiremediği yüzü gören Nefi Bey, âşık olduğu kadının dudaklarını son kez öper.

Aradan yirmi yıl geçmiş, karı koca bu olay üzerine çizgi çekmiş, birbirlerine olan bağlılıkları bu olaydan sonra eskimiştir. Bütün bunları derin bir hüzün ve gözyaşları eşliğinde anlatan Nefi Bey, dinleyicilerine şu nasihati verir: “Eğer gençlik havailiğiyle birkaç tatlı an için karı kocalık saadetinden sapmış, bundan dolayı bozuşmuş karı ve kocalar varsa bizden ibret alarak barışsınlar, unutsunlar, geçinsinler. Yılların geçişi ve tesellisi, en bereli sinelere şifa ve tahammül veriyor.”


Katil Buse Kitabının Açıklaması

Katil Buse”, “Melek Sanmıştım Şeytanı”, “Gönül Ticareti”, “Çocuğumun Babası”… Hüseyin Rahmi Gürpınar, o hiçbir detayı kaçırmayan, en gizli sevdaları, en derin yaraları görmekte usta gözlerini bu sefer kapalı kapılar ardında, karı kocalar ve metresler, âşıklar üzerinde gezdiriyor. Hüseyin Rahmi’nin sadakatsizleri size gönül ilişkilerinin en mahrem sırlarını vermek üzere bu ciltte bir araya geliyor.

“Ben karımı seviyorum. O da başkasına gönüllü. Bırakayım da büsbütün sevgilisine mi gitsin? Hayır. Öldüreyim de aşkım toprağa mı gömülsün? Hayır. Sevmek hayatın en büyük lezzetidir. Sevgiyi şiddetlendiren kıskançlık bu tadı arttırıyor. Karım bana ihanet cehenneminin alevleri arasında cennetin gül bahçelerini gösteriyor. Cennetin lezzetlerini cehennemin alevleriyle karıştırarak beni öldürüp öldürüp diriltiyor. Ben bu anlatılmaz zevkin alevleri içinde Âşık Kerem gibi tüterek yanıyorum.”

(Tanıtım Bülteninden)


Yorum yapın