Dünya Ağrısı Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Dünya Ağrısı'nın Fotoğrafı

Kitap Dünya Ağrısı
Yazarı Ayfer Tunç
Türü Romanlar
Kategoriler En Çok Okunanlar
Kitap Önerileri
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 2022

Ayfer Tunç tarafından 2022 yılında kaleme alınmış olan Dünya Ağrısı kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Dünya Ağrısı pdf, Dünya Ağrısı konusu, Dünya Ağrısı karakterleri, Dünya Ağrısı yorumları, Dünya Ağrısı açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Dünya Ağrısı – Ayfer Tunç


Dünya Ağrısı Kitabının Karakterleri

Mürşit: Romanın ana karakteridir. Babasından kalma bir oteli işletmek için hayallerinden vazgeçerek şehirde kalır.

Şükran: Mürşit’in sevemediği ve çocuklarına annelik yapamayan kadındır.

Özgür: Şükran ve Mürşit’in çocuklarıdır.

Space: Madende çalışmak üzere gelen bir maden mühendisi ve Mürşit’in yakın arkadaş olduğu kişidir.

Cumhur: Mürşit’in çocukluk arkadaşıdır.


Dünya Ağrısı Kitabının Konusu

Dünya Ağrısı, Anadolu’da küçük bir şehirde yaşayan bir otelci ile otelin sürekli müşterilerinden birinin dostluğuna dayanan Türkiye’nin gizli acılarını konu ediniyor.


Dünya Ağrısı Kitabının Özeti

Romanın başkahramanı Mürşit, bir Orta Anadolu şehrinde babasından kalma bir otel işletiyor ama otelle pek ilgilenmez. Gençliğinde felsefe okumak için İstanbul’a giderek hayatın anlamını bulacağını düşünmüş ancak babasının hastalığı nedeniyle geri dönmek zorunda kalmış ve hayatı istemediği bir yönde devam etmiştir. Yatalak babasına, annesine ve kız kardeşlerine bakmak zorunda kalan Mürşit, sevemediği ve kendisine iyi bir eş, çocuklarına iyi bir anne olamayan Şükran ile evlenir. Kendisinden çok babasına benzeyen oğlu Özgür ile sürekli çatışma halindedir. Yadigârı otel, monoton yaşamında, şehre gelen kalabalığın sığınağı olurken, şehrin ağaçları kesilirken, meydanları küçülürken, restoranları ve meyhaneleri küçülürken değişmeden kalır. Halk umutlarını bir altın madeninin açılacağı söylentisine bağlar. Sürekli başı belada olan Mürşit, hayal ettiği kadar uzağa gidememiştir.

İstanbul’dan madende çalışmak için gelen maden mühendisi Space, geçmişinden kaçmak için Mürşit’in oteline yerleşir. Aralarında yakın bir bağ bulunan yalnız ve mesafeli iki adam, rakı içip dağlara bakarak dünyanın acısından kurtulmaya çalışır. Suçluluk duygusuna kapılmalarına neden olan benzer bir sırra sahip olmaları onları daha da yakınlaştırır. Mürşit’in hayatını etkileyen sır, kendisine geçmişte işlediği suçu hatırlatan çocukluk arkadaşı Cumhur’un rüyasına girmesiyle ortaya çıkar. Mürşit madenciye hikâyesini anlatarak yüreğini biraz rahatlatır.


Dünya Ağrısı Kitabının Açıklaması

“Hayat, kayaç katmanları gibi parçalarına ayrılan değersiz bir kütledir.”

Türkçe edebiyatın sözünü sakınmayan kalemi Ayfer Tunç, yazarlık hayatının 25. yılında sarsıcı bir romanla karşımızda.

Hayatı “yolcu” olarak yaşamak isterken baba mirası otelin işletmecisi, ailesinin “reisi” olmak zorunda kalan Mürşit, her geçen gün tamahkârlarsan bir şehirde, gerçek dostluğu İstanbul’da bıraktığı hayaletlerden kaçarak Mürşit’in oteline sığınan Madenci ‘de buluyor. İki arkadaşın dünya algısı, okuyucuya Türkiye tarihindeki utanç sayfalarının bir özetini sunuyor.

Arka planı toplumsal facialar, kitlesel cinnet hikâyeleriyle örülen Dünya Ağrısı’nda, geçmişle hesaplaşma cesaretini gösteren insanları yaşadıkları toplumdan ayıran sınır imleniyor.

Dünya Ağrısı kelimelerle sıkılmış bir yumruk.

Böyle bir şehirde sır saklamanın imkânsız olduğunun farkında değil. Öğrenecek elbet, bir gün şehir dediği şeyin birbirini gözleyen sayısız gözden ibaret olduğunu o da anlayacak. Ama buna çoktan alışmış olacak ya da daha fenası başkalarını gözleyen sayısız gözden biri haline gelecek. Babamın oğlu o olmalıydı diye düşünüyor, ben, oğlum gibi bir oğul olsaydım babam mutlu ölürdü; oğlum babamın istediği gibi bir oğul olduğu için ben mutsuz öleceğim.

(Tanıtım Bülteninden)


Yorum yapın