Parmak Çocuk Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Parmak Çocuk'un Fotoğrafı

Kitap Parmak Çocuk
Yazarı Grimm Kardeşler
Türü Masal Kitapları
Kategoriler En Çok Okunanlar
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 2016

Grimm Kardeşler tarafından 2016 yılında kaleme alınmış olan Parmak Çocuk kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Parmak Çocuk pdf, Parmak Çocuk konusu, Parmak Çocuk karakterleri, Parmak Çocuk yorumları, Parmak Çocuk açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Parmak Çocuk – Grimm Kardeşler


Parmak Çocuk Kitabının Karakterleri

Jonathan: Fakir ama dürüst bir oduncu ve Parmak Çocuk’un babası.

Anne: Jonathan’ın sevgi dolu eşi ve Parmak çocuk’un annesi.

Tom: Kraliçe tarafından Anne ve Jonathan’a hediye edilen Parmak çocuk.

Woody: Anne ve Jonathan’ın aile dostları


Parmak Çocuk Kitabının Konusu

Çocuğu olmayan ve bu nedenle evlat özlemi yaşayan bir karı, kocanın, bir periden gelen dilek isteği üzerine, parmak boyutunda bir çocuklarının olmasını konu ediniyor.


Parmak Çocuk Kitabının Özeti

Fakir ama dürüst bir oduncu olan Jonathan, sevgi dolu karısı Anne ile ormanda yaşıyor. Bir gün, bir ağacı keserken, gizemli Orman Kraliçesi Jonathan’ın karşısına çıkar ve bir kuş ailesine ev sahipliği yaptığı için ağacı bağışlaması için ona yalvarır. Geçim kaynağı odun satmak olduğundan, Jonathan başlangıçta isteksizdir, ancak Kraliçe sihirli güçlerini gösterdikten sonra Jonathan kabul eder. Kraliçe minnetle Jonathan’a, Jonathan ve karısına üç dilek hakkı vereceğini söyler. Jonathan, Anne’ye inanılmaz karşılaşmayı anlatmak için eve koşar.

Ne yazık ki, Jonathan ve Anne, akşam yemeğinde tartışırken yanlışlıkla dilekleri boşa harcarlar. O gece yatağa dönerken, çok istedikleri ama asla sahip olamayacakları çocuk için oyuncaklarla dolu olan kulübelerinin ikinci yatak odasına bakarlar. Anne, daha önce çocuk sahibi olmak isteyebilecekleri sihirli dileklerini boşa harcadıkları için üzülür, ancak Jonathan, Orman Kraliçesi’nin onlara nezaket göstereceği ve onlara bir dilek daha verebileceği konusunda onu teselli eder. Anne, sahip olacağı herhangi bir çocuğu “başparmağından daha büyük olmasa bile” seveceğini belirtiyor.

Daha sonra, kapının hafifçe vurulmasıyla uyanırlar ve önlerinde, Jonathan ve Anne’ye tanıdık bir şekilde “Baba” ve “Anne” diye hitap eden, kelimenin tam anlamıyla başparmak büyüklüğünde bir çocuk bulurlar. Anne içgüdüsel olarak çocuğun adının Tom olduğunu biliyor.

Sonraki günlerde, en iyi aile dostu Woody, Tom’u bir karnavalın düzenlendiği kasabaya götürür. Tom, iki hırsızın, Ivan ve Antony’nin altını çalmak için komplo kurduğu yakındaki kalenin hazine kulesinin tepesine bir balon tarafından taşınır. Boyutu nedeniyle Tom’un hazine çatısındaki ızgaranın parmaklıkları arasından kolayca geçebileceğini ve onu zavallı yetimlere yardım etmek için altına ihtiyaçları olduğuna inandırabileceğini anlarlar. Yardımının bir ödülü olarak Ivan, Tom’a çalınan ganimetten tek bir altın egemenlik verir. Tom gece geç saatlerde eve döner ve anne ve babasını karnavaldan kaybolmasından dolayı perişan halde bulur. Pencereden gizlice girerken, yanlışlıkla parasını annesinin pişirdiği bir pastanın içine düşürür.

Ertesi sabah, soygun keşfedilir ve gardiyanlar hırsızları aramak için kırsal bölgeyi araştırır. Bir birim, Jonathan’ın kulübesinde durur ve o ya da Anne, bölgede şüpheli birini görüp görmediğini sorar. Anne, muhafızlara biraz pasta sunar ve bir muhafız, hükümdarın bulunduğu dilime ısırır ve onu anında çalınan hazinenin bir parçası olarak tanır. Jonathan ve Anne haksız yere hırsızlıkla suçlanır, tutuklanır ve şehir meydanında kırbaçlanmak üzere götürülür.

Woody’nin yardımıyla Tom, gerçek hırsızların izini sürer ve hayvanları, özellikle de eşekleri ve atları kontrol etme yeteneği sayesinde, sonunda onları yağmalarıyla birlikte kasaba meydanına geri getirmeyi başarır ve böylece ebeveynlerini temize çıkarır. Ivan ve Antony tutuklanır ve altın hazineye iade edilir.


Parmak Çocuk Kitabının Açıklaması

Çocuklar, nesilden nesile aktarılan ve hep sevilerek okunan dünya masallarını bu büyük ebatlı, şirin baskılarıyla daha da eğlenerek okuyacaklar.

(Tanıtım Bülteninden)


Yorum yapın