Dünyanın Ucundaki Fener Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Dünyanın Ucundaki Fener'in Fotoğrafı

Kitap Dünyanın Ucundaki Fener
Yazarı Jules Verne
Türü Romanlar
Kategoriler En Çok Okunanlar
Kitap Önerileri
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 1905

Jules Verne tarafından 1905 yılında kaleme alınmış olan Dünyanın Ucundaki Fener kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Dünyanın Ucundaki Fener pdf, Dünyanın Ucundaki Fener konusu, Dünyanın Ucundaki Fener karakterleri, Dünyanın Ucundaki Fener yorumları, Dünyanın Ucundaki Fener açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Dünyanın Ucundaki Fener – Jules Verne


Dünyanın Ucundaki Fener Kitabının Karakterleri

Vasquez, Felipe ve Moriz: Feneri koruyan üç bekçi.

John Davis: Gemiden kurtulan kişi.

Kongre: Çete

Carcante: Çete lideri.

Komutan Lafayete:


Dünyanın Ucundaki Fener Kitabının Konusu

Arjantin hükümeti, gemi kazalarını önlemek için Horn Burnu bölgesindeki Devletler Adası’ndaki Elgor Koyu’na bir deniz feneri inşa ediyor. Şiddetli dalgalar ve korkunç uçurumlar nedeniyle bu koyda çok sık kazalar oluyor. Bir hükümet savaş gemisi, deniz fenerine Vasquez, Felipe ve Moriz adlı üç muhafız getirir. Bu koydaki adacıkların ve kayalıkların bakımsız olduğu sanılıyor.

Bir korsan gemisi kayalara çarpar ve tek gördükleri bu deniz fenerinin ışığıdır. Muhafızların sessiz günleri, adada saklanan haydutların saldırısıyla kâbus gibi bir maceraya dönüşür.


Dünyanın Ucundaki Fener Kitabının Özeti

Arjantin hükümeti, şiddetli dalgaların ve korkunç kayalıkların neden olduğu gemi enkazlarını önlemek için Horn Burnu bölgesindeki Amerika Birleşik Devletleri Adası’ndaki Elgor Körfezi’nde bir deniz feneri inşa ediyor. Bir Arjantin savaş gemisi bu kayalıklarda ve adada üç muhafız bırakır. Bu üç korumanın isimleri Vasquez, Felipe ve Moriz’dir. Hükümet bu adada kimsenin olmadığını düşünüyor. Ancak bu buruna çok yakın bir adaya düşen korsanlar var. Bu korsanların adı Kongre Çetesidir. Bu korsanlardan sorumlu kişinin adı Kongre, yardımcısının adı ise Carcante’dir. Bu adada Kongre ve Carcante’den bir düzine korsan daha yaşıyor. Bu çete Devletlerin Adasında bir mağara bulmuş, bu mağarada ülkelerine dönmek için fırsat kollamaktadırlar. Gemileri ve tekneleri bozuk, bu adaya sığınmak zorundalar ve çıkmak için fırsat kolluyorlar. Adada kalmaya mahkûm olan bu korsanlar, ele geçirilecek bir gemiyi beklemektedir.

Nihayet bir gün adanın kıyısına bir yelkenli gelmiş ve kumlara saplanmış. Bu yelkenliyi ele geçiren korsan çetesi, birkaç gün yelkenliyi kumdan çıkarmaya çalışmış ve sonunda kumdan çıkarabilmişler. Bu yelkenli, Masue adlı bir Şili yelkenlisidir. Yelkenliyi kumdan çıkarmayı başaran korsanlar, yelkenliye binerek yola çıkar. Ancak Horn Burnu’nda Vasquez, Felipe ve Moriz’in olduğu bu deniz fenerine rastlarlar. Felipe ve Moriz aşağıda beklerken karaya çıkan haydutlar Moriz’in kafasını baltayla ezerek Felipe’yi kurşunlarla öldürür.

Sonra Vasquez silahını ve malzemelerini alır ve kaçar. Bu sırada Horn Burnu’na giren bir gemi görülür. Haydutlar bu gemiye de saldırarak gemiyi batırırlar. John Davis isimli kaptanları, haydutlar tarafından batırılan bu gemiden sağ kurtulmuş ve haydutlar yelkenliye binip başka bir yöne gitmişler. Haydutlar tarafından batırılan geminin kaptanı, kaçmaktan bitkin düşen Vasquez’i buldu. Susuz kalan Vasquez susuzluktan ölüyor. Adada yalnız kalan Vasquez ve John Davis kurtarılmayı beklemektedir. Haydutlar kayalıklarda bekliyor, ışık yanmadığı için kayalara çarparak batacak gemileri seyrediyor. Sonunda, Santa fe gemisi onları almak için adaya yaklaşır. Haydutların da tuzaklar kurarak bu gemiyi beklediklerini biliyorlar. Vasquez ve John Davis fenere koşar, kapıyı kapatır ve feneri açar. Onları gören haydutlar, haydutlar Vasquez ve John Davis’in feneri yakmasına engel olamadı. . Gemi yaklaşır, Vasquez ve John Davis onları almaya gelen Sante Fe’ye biner ve kaçarlar.


Dünyanın Ucundaki Fener Kitabının Açıklaması

Dünyanın Ucundaki Fener’de Jules Verne, Dünya’nın güney ucunda ıssız bir adadaki bir fenerin çevresinde gelişen olayları anlatır. Azgın dalgalar ve korkunç kayalıkların yol açtığı gemi kazalarını önlemek için inşa edilen fenere üç bekçi bırakılır. Ama bekçiler kendilerini bekleyen tehlikeden habersizdirler. Korsanlar, batan gemiler, kudurmuş bir deniz, fırtınalar, gelgitler umut ve mücadele Jules Verne’in bu romandaki başkahramanları…


Yorum yapın