Kurtuluş Savaşçıları Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Kurtuluş Savaşçıları'nın Fotoğrafı

Kitap Kurtuluş Savaşçıları
Yazarı Sezen Özol
Türü Araştırma Ve Tarih Kitapları
Kategoriler En Çok Okunanlar
Kitap Önerileri
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 1999

Sezen Özol tarafından 1999 yılında kaleme alınmış olan Kurtuluş Savaşçıları kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Kurtuluş Savaşçıları pdf, Kurtuluş Savaşçıları konusu, Kurtuluş Savaşçıları karakterleri, Kurtuluş Savaşçıları yorumları, Kurtuluş Savaşçıları açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Kurtuluş Savaşçıları – Sezen Özol


Kurtuluş Savaşçıları Kitabının Karakterleri

İbrahim Ağa: Aklı başında vatansever bir adamdır.

Seyfi Yüzbaşı: Tabur Komutanıdır. Askerliği seven düzgün ve iyi bir adamdır.

Kiraz: İbrahim Ağa’nın nişanlısıdır. Uzun zamandır evlenmeyi bekleyen vatansever bir Türk kızıdır.


Kurtuluş Savaşçıları Kitabının Konusu

Kurtuluş Savaşında cephede yaşanan olaylar konu edinmiştir.


Kurtuluş Savaşçıları Kitabının Özeti

İbrahim ağa 1914 yılında genel seferberlik ile askere alınmıştır. Sırasıyla Çanakkale, Filistin muharebelerinde bulunmuş zeki ve sevilen bir posta çavuşudur. İnönü muharebeleri ile askerlerin moralleri ve kurtuluşa olan inançları yükselir. Daha sonra Rumlar, Kütahya-Eskişehir hattını takviye kuvvetlerle ele geçirir. Kütahya ve Eskişehir’in düşmesinden sonra cephede genel bir huzursuzluk ve bozgun havası hâkimdir ancak Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşlarının iyi yönetimi ile durum düzelir ve Sakaya Muharebesi ile düşmanın hücum gücü kırılır. Bu arada birçok can kaybı yaşanmakta ve bunalımlı günler yaşanmaktadır. Büyük taarruzla düşmana son ve öldürücü darbe vurularak İzmir’de denize dökülür. Yunanlılar geri çekilirken insanlık dışı katliamlar yaparlar. İbrahim Ağa köydeki nişanlısına sürekli mektuplar yazarak özlemini gidermeye çalışır. Bu mektuplarında cephedeki durumunu anlatır ve anlattığı olayları çevresindekilere anlatmasını isteyerek halkın kurtuluş savaşını anlamasını ve padişahın yalanlarına inanmamasını sağlamaya çalışır.


Kurtuluş Savaşçıları Kitabının Açıklaması

Bu roman, kurtuluş ve kuruluşun dört acı yılının belgesel romanıdır. Yüz yıllardır bağım-sız yaşamış bir ulusun, kendine Mondros Mütarekesi ve Sevr antlaşması ile biçilen insani kaderi kanı ile canı ile parçalayıp tarihin çöplüğüne atan milletimizin romanıdır. Bu roman üç buçuk yıl süren savaş boyunca çamurlu siperler aç bilaç vatanını, milletinin onurunu karşılık beklemeden savunanların romanıdır.

Bu roman dağ başlarında tek başına nöbet tutan, yirmi saat taban tepip kuzeyden güneye, güneyden kuzeye yetişerek Sakarya nehri boylarında sessizce şehit düşenlerin romanıdır. Bu roman baş eğmemenin hazzını yüreğinde duyanların, onların özverilerinin, kurşundan ağır hasretlerinin, utangaç sevgilerinin romanıdır. Bu roman ”Bağımsızlık benim karakterimdir” diyenleri romanıdır.

Romanda adı geçen yerler, üst rütbeli subay adları, saatler, birliklerin numaraları, sayıları gerçektir ve belgelere dayalıdır.

Türk kurtuluş savaşı çilekeş bir neslin kaybettiği birinci dünya savaşının küllerinden doğarak yedi dü-vele kafa tutan ve onların yenilgiye uğratan kahraman dedelerimizin olduğu kadar aslında hepimizin destanıdır.

(Tanıtım Bülteninden)


Yorum yapın